Máloktorá žena sa v histórii preslávila v takom mladom veku ako táto Francúzska. A zvlášť ak si uvedomíme, že sa preslávila typicky mužskou činnosťou, teda vojnou a zomrela až neuveriteľne mladá v podstate na prahu dospelosti. Mala iba 19 rokov. Napriek tomu sa o jej živote píšu knihy, divadelné hry, či točia filmy aj v slávnom Hollywoode. Jana za svoju nehynúcu slávu vďačí dobrodružnému životu a paradoxne aj svojej smrti. Žila v divokom období francúzskych dejín, počas Storočnej vojny medzi Anglickom a Francúzskom, v ktorej jej milované Francúzsko prehrávalo na celej čiare. A bola to práve táto mladučká nevzdelaná dcéra obyčajných roľníkov, ktorej sa to podarilo zmeniť. Za to je vo svojej krajine dodnes považovaná za záchrankyňu Francúzska.
Odporúčame prečítať: Portréty slávnych žien – železná lady Margaret Thatcher
Narodila sa v roku 1412 v oblasti Champagne. Už od útleho detstva počula ,,Božie hlasy“. Tie ju už ako 16 ročnú prinútili aby šla na pomoc francúzskemu kráľovi Karolovi. Ten síce bol kráľom, no fakticky v jeho kráľovstve vládli Angličania a ich spojenci. Jana získala pomoc od jedného francúzskeho vojenského veliteľa a ten ju poslal za kráľom. Panovník túto podivnú dedinčanku, ktorá tvrdila že ju poslal Boh, napodiv všetkých na dvore prijal. No skryl sa pred ňou, a čakal či ho spozná. Logickým výsledkom by malo byť že nie, no Jana pristúpila v miestnosti plnej ľudí priamo k prezlečenému kráľovi a oslovila ho. Karol jej pod vplyvom tohto zveril velenie nad jedným oddielom a poslal ju za vojskom k obliehanému mestu Orleáns. Jana demoralizované francúzske vojská strhla svojou charizmou a zanietením natoľko, že napriek všetkej vojenskej logike Orleáns dobyli, a Angličanov z neho vyhnali. Táto správa sa ako blesk rozšírila po celej krajine a Janu začali volať Panna orleánska.
Odporúčame prečítať: Tip na krátku zimnú dovolenku – Rím
Po tomto veľkom víťazstve bol kráľ konečne aj slávnostne korunovaný, pričom mu Jana stála počas celého obradu po boku. To bola v tých dobách obrovská česť. Svoje poslanie síce splnila, no aj naďalej chcela bojovať proti nenávideným Angličanom a ich spojencom. Šťastie ju ale opustilo a dostala sa do zajatia anglických spojencov. Tí ju predali jej úhlavným nepriateľom a Angličania ju veľmi rafinovane odovzdali cirkevnému súdu. Ten ju obvinil z kacírstva, čo bol v tej dobe veľmi ťažký zločin. Súd bol vedený samozrejme tak aby bola Jana odsúdená. Jana statočne odolávala, pod tlakom sa však nakoniec priznala, a dostala doživotný trest. No ešte v sebe našla silu a priznanie odvolala, tým si však podpísala rozsudok smrti. V máji 1430 ju v Rouene zaživa upálili na hranici. Jej proces neskôr uznali za chybný a cirkev ju v roku 1920 vyhlásila za svätú. Jana síce zomrela veľmi mladá, no pre Francúzov je dodnes patrónkou a ochrankyňou ich krásnej krajiny.
Odporúčame prečítať: Tip na krátku zimnú dovolenku - New York