Aj vy máte často pocit, že ten čas je akýsi nezastaviteľný a plynie veľmi rýchlo? Tak rýchlo, že dokážte stratiť pojem o reálnom čase? Aj tento rok akosi prirýchlo ubehol. Ani sme sa nenazdali a o chvíľu si budeme priať všetko krásne do nového roka a aby bol minimálne taký skvelý ako tento alebo oveľa lepší. Takže sa určite zhodneme, že čas je neúprosný a neskutočne letí, a to až tak, že nám častokrát neostáva dostatok voľných chvíľ na všetky naše záľuby a koníčky, ktorým sme sa dlhé roky venovali.
Niektorí dokonca majú pocit, že čas letí závratnou rýchlosťou a že mimo práce a domácich povinností neexistuje nič iné. Asi si práve hovoríte, že máme pravdu. Veď akoby len včera ste odkladali všetky vianočné ozdoby do pivnice a teraz ich opäť všetky vyťahujete a zdobíte nimi svoju domácnosť. O chvíľu je tu koniec roka, potom Veľká noc a opäť sa bude náhliť a zháňať vianočné darčeky na poslednú chvíľu. Možno trochu preháňame, ale je to tak. Čas proste neskutočne letí!
Odporúčame: Lojalita vo vzťahu k partnerovi či zamestnávateľovi: Tieto 3 znamenia v nej vedú
Prečo v dospelosti čas plynie rýchlejšie?
„Ako ten čas letí“ – koľkokrát ste si túto frázu povedali a koľkokrát ste ju počuli z úst vašich starých rodičov? Vedci majú na to jednoduché vysvetlenie – čím sme starší, tým čas letí rýchlejšie, pretože inak vnímame reálne čas. Samozrejme, týka sa to najmä starších ľudí – dalo by sa povedať, že tých v dôchodkovom veku. Kým tí mladší majú pocit, že čas plynie rýchlejšie, tak je to hlavne kvôli práci, ktorej sa venujú a ďalším iným okolnostiam, ktoré zaberajú množstvo času.
Vedci teda prišli s teóriou, že vnímanie času úzko súvisí s naším vekom. Pri vnímaní času nejde ani tak o náš vek, ako o vek nášho mozgu. Je totižto neuveriteľné, čo všetko si dokáže ľudský mozog zapamätať. Všetky tie historky z mladosti sú dôvodom toho, prečo máme pocit, že deň trvá celú večnosť. Bejanová hypotéza (pomenovaná podľa profesora Dukeovej univerzity) je postavená na tvrdení, že čas mysle je spolu s vekom čoraz odlišnejší od času reálneho. Podľa Bejana sa rýchlosť alebo činnosť mozgu s vekom spomaľuje, v dôsledku čoho mozog neskôr spracováva to, čo vníma zmyslovými orgánmi. Každá zachytená informácia musí prejsť dlhšiu vzdialenosť a viac neurónových križovatiek, kým sa dostane do mozgu. To je dôvod, prečo starším ľuďom plynie čas rýchlejšie.
Dôkaz hľadajte aj v očiach
Profesor Bejan tiež tvrdí, že to, ako rýchlo vnímame čas, nám dokážu odhaliť aj naše oči. Oči u detí sa totižto pohybujú rýchlejšie, vďaka čomu dokážu viac vnímať, lepšie sa učiť a „pohlcovať“ viacero vnemov naraz. U starších ľudí sa oči pohybujú pomalšie, preto dokážu vnímať menej obrazov, čím zachytávajú menšie množstvo podnetov z okolia. Mozog má aj vďaka tomu pocit, že čas plynie akosi rýchlejšie.