Sukulent v tvare srdiečka: Toto dokonalé dielo prírody si určite zaobstaraj!

Sukulenty patria medzi obľúbených zástupcov rastlinného sveta. Práve kvôli tomu, že sú nenáročné na starostlivosť sú mnohé druhy vhodné i pre začiatočníkov a tých, ktorým to s izbovými rastlinami veľmi nejde.

Sukulenty zvládnu i to, keď ich dlhšie nepolejete, ba dokonca im to vyhovuje. Spoločným znakom sukulentov je totižto schopnosť dobre znášať extrémne sucho a prebytok tepla i svetla. Každá sukulentná rastlina dokáže udržiavať v zdužnatených častiach vodu alebo živiny vďaka zvláštnym skupinám buniek. Tieto zásoby rastlinu udržia pri živote aj v dlhotrvajúcom období sucha, ktoré môže trvať týždne, mesiace, ba aj roky. Takže ak ste pred dvojtýždňovou dovolenkou zabudli poliať váš sukulent, nelámte si nad tým hlavu.

Vedeli ste, že sukulenty sa nachádzajú na celom svete okrem Antarktídy, od úrovne mora až do 5000 metrov nadmorskej výšky? Na svete existuje viac ako 10 000 rôznych druhov sukulentov, ktoré sa líšia tvarom, farbami, textúrou, veľkosťou a krajinou pôvodu. Ich počet nie je konečný, pretože každý deň vznikajú nové krížené druhy.

Pozri aj: Rozchodník Morganov – unikátna izbovka, ktorú ti bude každý závidieť

Conophytum Bilobum

Zdroj: INSTAGRAM/pottery.et.plants, Instagram.com/gaboo.burgosv

Nezvyčajný srdiečkový sukulent

Počuli ste už o sukulente, ktorý má výhonky v tvare srdiečka? Tento rozkošný výtvor prírody vás dostane na prvý pohľad. Conophytum bilobum je robustná pôdopokryvná rastlina s listami s hrúbkou približne tri a výškou sedem centimetrov. Kvety sú bez vône a objavujú sa na jeseň. Tento exotický sukulent pochádza zo západnej časti Južnej Afriky a rastie na miestach s dobre odvodnenou pôdou. 

Rastliny rodu Conophytum sú známe aj ako „živé kamene“. Počas obdobia odpočinku (letné mesiace v Európe) sa vo vnútri starého tela vytvorí nové telo, ktoré z neho postupne odoberá všetky látky. Tento proces trvá až kým zostane z pôvodnej rastliny len šupka, ktorá sa vysuší a chráni mladú rastlinu pred slnečným žiarením a nadmerným odparovaním vody. 

Sukulent

Zdroj: INSTAGRAM/succas_and_pricks, Instagram.com/barbynugent518

Starostlivosť o sukulent v tvare srdiečka

Sukulenty Conophytum bilobum majú radi slnečné svetlo. Ak sú však vystavené príliš veľkému množstvu priameho slnečného žiarenia a vysokým teplotám, môžu sa spáliť. Rastlinu preto nechajte na slnku ráno alebo v odpoludňajších hodinách. Keď teplota začne stúpať, presuňte ju do tieňa.

Počas vegetačného obdobia, ktoré zvyčajne trvá od jesene do skorej jari, by ste mali tieto rastliny dôkladne a pravidelne zalievať. Najvhodnejšie je ich polievať raz za týždeň alebo dokonca za dva týždne. Dbajte však na to, aby ste tieto rastliny nepreliali, pretože by to mohlo viesť k hnilobe koreňov.

Sukulenty vyžadujú poréznu a dobre priepustnú pôdu, ktorá sa dokáže rýchlo zbaviť prebytočnej vody. Pôdnu zmes si môžete pripraviť aj sami tak, že skombinujete substrát s rašelinou, pieskom, perlitom a vápencom. Hnojiť ich nemusíte. 

Zdroj foto:

Úvodná koláž: zdroj photo- Instagram.com/simon_rickard, Instagram.com/exoticsucculents17

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

1 komentár

Elena Švachová

Elena Švachová

02.08.2022 22:13

To je krásnučké, zlatučké :-) To som ešte nevidela.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.