Sú chlpaté, huňaté, neposedné, nepredvídateľné, majú svoju osobnosť a internet ich miluje. Mačky. Obľúbení domáci miláčikovia, ktorí sa postupne udomácnili aj v našich obývačkách. Už nie sú len užitočnými zvieratami, obratnými chytačmi myší, ale aj spoločníkmi na výletoch či počas dlhých zimných večerov. Či máte doma veselé a neposedné klbko, maznavého kocúra alebo tichého introverta, každý z nich vám okrem zvieracieho priateľstva dokáže ponúknuť ešte viac. Čo? Čítajte ďalej a dozviete sa.
Čo je to felinoterapia?
Felinoterapia – terapia mačkou je liečba úzkosti, depresie a stresu pomocou štvornohého lekára. Zlepšuje kvalitu života človeka a vytvára zvláštne, silné puto medzi majiteľom a jeho mačkou. Podľa štúdií je u ľudí, ktorí žijú s mačkami, menej pravdepodobné, že zomrú na infarkt, v porovnaní s tými, ktorí mačky nemajú. Títo domáci miláčikovia údajne dokážu pomôcť ľudom so srdcovými chorobami a zlepšujú ich stav. Mačka sa odporúča najmä starším ľudom, ktorí žijú sami, ale aj ľudom s Alzheimerom a demenciou, deťom s autizmom alebo malým pacientom s onkologickým či neurologickým ochorením, ktoré sú dlhodobo hospitalizované a negatívne naladené.
Známe sú dva druhy felinoterapie:
- pasívna – neprebieha žiadny osobný kontakt s pacientom, mačka je len prítomná v miestnosti;
- aktívna – priamy kontakt pacienta s mačkou.
Shutterstock®
Pradenie pomáha kostiam, šľachám a svalom
Pradenie našich domácich miláčikov prezrádza, že mačky sú šťastné a cítia sa bezpečne. Vedeli ste, že tento tichý prejav spokojnosti je považovaný za jeden z najpríjemnejších zvukov a dokáže liečiť naše kosti, šľachy a svaly? Pradenie mačiek sa pohybuje vo frekvencii 20 –140 Hz. Štúdie dokázali, že frekvencie v rozmedzí 18 – 35 Hz majú pozitívny vplyv na pohyblivosť kĺbov po zranení. Pradenie dokonca môže pomáhať pri hojení poškodených mäkkých tkanív, ako sú svaly, väzy a šľachy.
Instagram / @pawsmyloveMôže redukovať stres
Hlavnou liečebnou silou mačky je redukovanie stresu. Keď prídete po ťažkom dni v práci domov a tá neposedná kopa chlpov so vztýčeným chvostom k vám pricupká a vy ju pohladíte, čo cítite? Úľavu, uvoľnenie, pocit domova, lásku. Jemným hladením kožušiny vášho mačacieho miláčika sa vaša myseľ môže zrelaxovať, uvoľniť a vyčistiť od negatívnych myšlienok. Táto terapia hladkaním vám tiež môže pomôcť pri depresii a úzkosti.
Zníženie rizika srdcových chorôb
Mať doma toto štvornohé stvorenie pomáha znižovať hladinu stresu, ktorá má vplyv na kardiovaskulárne choroby. Vlastnenie mačky môže skutočne prispieť k redukcii rizika srdcových ochorení, vrátane mozgovej príhody, a to až o tridsať percent.
Menej alergií
Vedeli ste, že ak máte doma mačku, tak môžete zvýšiť svoju odolnosť voči alergiám a astme, a tak zlepšiť svoju imunitu? Dokonca niektoré štúdie odporúčajú mačku pri deťoch. Vystavovanie alergénom, ako je srsť, v skorom veku chráni vaše deti nielen pred alergiami na domáce zvieratá, ale aj proti ďalším, ako je napríklad alergia na roztoče či trávy.
Instagram / @sajmoxfnMačky nás robia šťastnými
Títo malí nezbedníci dokážu rozžiariť aj ten najťažší a najsmutnejší deň. Štyri chutné labky, zvedavý pohľad, mäkký ňufáčik a jemné pradenie – kto im odolá? Ich nešikovné pády, reakcie na nové veci, dlhý chvost obtáčajúci sa okolo našich nôh nám dokáže v minúte zmeniť zamračený výraz na úsmev. Vďaka nim sa cítime všade vítaní.
Mačky sú vynikajúcimi spoločníkmi pre osamelých ľudí, ochrancovia detí a láskaví terapeuti. Okrem iného, tieto chlpaté stvorenia nevyžadujú špeciálnu starostlivosť, učia naše deti zodpovednosti, sú spoľahlivými budíkmi, robia mužov atraktívnejšími, zlepšujú nám náladu a držia nás vo forme, keď ich naháňame po celom dome. Kto by ich nemiloval?