Ako zistiť, koľko kofeínu obsahuje šálka kávy?

Jednoduchý recept alebo výpočet na to, aby sme zistili, koľko kofeínu obsahuje jedna šálka kávy, nie je. Len ak pochopíme, ako kofeín funguje a ako sa extrahuje z kávového zrnka a ako sa následne uvoľňuje do tela, budeme schopní ovplyvňovať množstvo kofeínu v našich šálkach kávy. Kofeín je stimulant, ktorý povzbudzuje našu nervovú sústavu v činnosti, ale zároveň spúšťa rôzne reakcie.

  • Adenozín. Kofeín nám pomáha ostať bdelými. Adenozín je látka, ktorá sa tvorí v našom mozgu počas dňa a spúšťa v receptoroch informáciu o tom, že si treba odpočinúť. Kofeín sa na adenozín veľmi podobá, preto môže zabrať jeho miesto a mozog sa nedozvie, že si má odpočinúť.
  • Dopamín. Kofeín zabraňuje rozpadu dopamínu, ktorý spôsobuje ľahkú eufóriu. Kofeín neuvoľňuje dopamín ako iné drogy, iba ho v tele zadržiava a zabraňuje jeho rozpadu, preto sa cítime šťastnejší. :)
  • Adrenalín. Ak sa človek ocitne v ohrození, zvýši sa mu aktivita mozgu a mozog začne vylučovať adrenalín, ktorý nabáda telo k boju alebo úteku. Ak to s kofeínom trocha preženieme a mozog začne pracovať viac než obyčajne, začne sa do tela uvoľňovať aj adrenalín a začnú sa vám potiť a triasť ruky. A práve preto, ak už máme z niečoho strach alebo stres, neodporúča sa ho podporovať pitím kávy. Kofeín neznižuje stres!

Odporúčame: Ako vybrať kávu a dopriať si to najlepšie: Radí odborníčka baristka!

kávové zrná

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Extrakcia kofeínu z kávového zrna

Pri extrahovaní chutí a vôní z kávového zrna sa do šálky extrahuje aj kofeín. Množstvo kofeínu sa dá ovplyvniť dĺžkou extrakcie alebo lúhovania zrna v horúcej vode. Čím dlhšie nechávame pretekať kávu cez kávovar, alebo čím dlhšie necháme lúhovať kávové zrno v horúcej vode, tým viac kofeínu dostaneme.

Kofeín si kávovník vytvára ako obranu proti škodcom. Je to teda veľmi účinný prírodný pesticíd. Čím vyššie kávovník rastie, tým menej kofeínu produkuje. Arabika, ktorá rastie vo vyšších nadmorských výškach, obsahuje menej kofeínu ako robusta.  Vysoko rastúca káva sa nazýva altura. Altury obsahujú vo svojich zrnkách najmenej kofeínu.

Je dôležité myslieť aj na to, že každé telo je jedinečné a spracováva kofeín po svojom. Niekomu sa môžu roztriasť ruky už po jednej šálke kávy, niekto si dá silno robustovú kávu pred spaním a pokojne zaspí. Kofeín sa do krvi dostáva pomerne rýchlo a pomerne rýchlo sa aj stráca. Zostatkový kofeín v tele môže ostať aj 48 hodín. Ak si teda doprajete kávu každý deň, máte kofeín vo svojom tele neustále.

ako si pripraviť kávu

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Zaujímavosť na záver:  Prečo nám po káve treba na záchod? Konzumáciou kávy sa nám uvoľnia hladké svaly, ktoré neovládame vôľou, a tak nastáva pohyb v črevách.

Ozaj, káva nie je diuretikum. Čiže nie je močopudná.  

Vychutnajte si lahodnú kávu, ktorú môžete na e-shope www.zlatezrnko.sk získať s 10 % zľavou, a to vďaka kódu „kzk"! Doprajte si aj vy ten najlepší životabudič :).

Pozri tiež: Poznáš základné nápoje z kávy? Toto musí ovládať každý kávičkár!

5 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

25.10.2019 07:14

Veľmi zaujímavý článok!

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

25.10.2019 17:01

No,tak ja som nonstop nadopovaná kofeínom,jedna šálka denne mi teda nestačí..

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

26.10.2019 08:48

Kofeín je môj životabudíč.

Vaše meno:

Alena Hocková

Alena Hocková

26.12.2019 17:22

Tak predsa som sa u Vás dozvedela zas niečo nové, a to, že káva nie je diuretikum.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

30.12.2019 15:46

Rada som si prečítala

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE