Áno či nie? Má sa jedlo zapíjať vodou či inými nápojmi a alkoholom?

Má sa jedlo zapíjať vodou či inými nápojmi, napríklad alkoholom? Jedlo a nápoje sú pre niekoho naozaj neodlúčiteľnou kombináciou, ktorá sa má úplne jasne konzumovať spoločne. Zapíjanie jedla tekutinami je navyše celkom bežná prax. Aj v reštaurácii si objednávame najprv nápoje, potom pokrmy a v konečnom dôsledku končia v našom žalúdku spoločne. Ale čo hovorí veda?

Princíp trávenia

Aby sme vedeli hlbšie rozobrať danú problematiku, musíme si veľmi jednoducho popísať princíp trávenia. Ako funguje? Trávenie sa začína momentom, kedy človek začne jedlo prežúvať. Vtedy dostanú signál slinné žľazy, ktoré začnú vo veľkom produkovať sliny plné enzýmov, ktoré rozkladajú jedlo. Hneď ako potravu (aj tekutiny) prehltneme, v žalúdku sa nám pomiešajú so žalúdočnými šťavami a vzniká čiastočne strávená potrava putujúca do čriev, kde sa časť zmení na živiny, ktoré sa vstrebú do krvného obedu a časť sa vylúči cez hrubé črevo a konečník. 

Inšpiruj sa: Ako si pripraviť skvelú kávu aj doma a hlavne bez drahého vybavenia?

alkohol s jedlom

Zdroj: Shutterstock®

Mýty a fakty

Existuje hneď niekoľko dohadov, ktoré hovoria o tom, že jedlo by sa nemalo požívať s tekutinami, a to s akýmikoľvek. Tieto názory narážajú práve na mylné tvrdenie, že tekutiny nepodporujú zdravé trávenie, práve naopak.

Tu sú najväčšie mýty a požívaní jedla a tekutín zároveň.

  1. Voda riedi žalúdočné kyseliny, čo logicky spôsobuje nekvalitnejšie trávenie. To však nie je pravda, žalúdok produkuje dostatok kyseliny žalúdočnej potrebnej na strávenie danej konzistencie jedla.
  2. Kyslé nápoje a alkohol negatívne ovplyvňujú produkciu a tok slín. Tok slín možno, no sekréciu naopak umocňuje aj alkohol, aj kyslé tekutiny. 
  3. Tekutiny znekvalitňujú trávenie, pretože znižujú čas, ktorý strávi potrava v žalúdku. Ani toto tvrdenie nie je vedecky podložené. Áno, tekutiny žalúdkom prejdú rýchlejšie ako tuhá potrava, no tekutiny nemajú žiadny vplyv na samotné strávenie tuhej potravy.
zdravé trávenie

Zdroj: Shutterstock®

Tak áno či nie?

V konečnom dôsledku môžeme konštatovať úplný opak tvrdení, že tekutiny trávenie znekvalitňujú či spomaľujú. Práve naopak. Tekutiny napomáhajú tomu, aby tuhšie a väčšie kusy jedla zišli rýchlejšie do žalúdka. Rýchlejšie, a teda aj hladšie, čo predchádza prípadnému nafukovaniu alebo zápche. Podľa odborníkov na zdravú výživu môže dokonca pitie vody popri jedle pôsobiť ako prevencia pred prejedaním sa. Zapíjanie jedla totiž spôsobuje pauzy medzi jedením, čo nám umožní ľahšie spozorovať, že už máme dosť. Pozor by si však na zapíjanie jedla mali dať ľudia, ktorí majú problém s pálením záhy, pretože tento problém môže popíjanie popri jedení umocniť.

Pozri aj: Odborníci radia: Najlepšie potraviny pre kĺby, aby nevŕzgali a neboleli

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

3 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

28.09.2019 05:41

Dlho kladená otázka..., vďaka za článok!

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

28.09.2019 10:54

dobre vedieť :)

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

19.12.2019 16:54

Tekutiny napomáhajú tomu, aby tuhšie a väčšie kusy jedla zišli rýchlejšie do žalúdka. Rýchlejšie, a teda aj hladšie, čo predchádza prípadnému nafukovaniu alebo zápche.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.