Ak poznáte, čo je to pálenie záhy, tak ten nepríjemný pocit, keď vás páli hruď a hrdlo, vám asi nemusíme opisovať. A dokonca predpokladáme, že už máte odpozorované, čo tento nepríjemný pocit spôsobuje. Vo všeobecnosti môžeme hovoriť o potravinách, ktoré konzumujete, a to najmä korenené jedlá, či dokonca mastné alebo kyslé potraviny, čokoláda a káva. Čo pomáha na pálenie záhy, čo uľavuje od nepríjemného pocitu pálenia?
POZOR na riziko pálenia záhy!
Pálenie záhy môže byť u vás výnimočné alebo úplne bežné. V prípade, že pálením záhy trpíte pravidelne a už ste vylúčili zo svojho jedálnička potraviny, ktoré by ho mohli spôsobovať, tak v takom prípade môžeme hovoriť o gastroezofágovej refluxnej chorobe, ktorá predstavuje chronický stav s mnohými potenciálnymi príčinami. Nič to však nemení na tom, že pálenie záhy je nepríjemné a môže spôsobovať nepohodu. Aká je prvá pomoc pri pálení záhy? Čo urobiť v prípade, ak pálenie záhy samo neutícha?
Neprehliadni: Bojíš sa prechladnutia? Tak odhaľ spôsob, ako pestovať zázvor doma!
Pálenie záhy ako dôsledok mnohých príčin - čo môže zhoršiť pálenie záhy?
Síce sme vám už vyššie naznačili, že pálenie záhy je spôsobené najmä zlou životosprávou a konzumáciou niektorých potravín, no nie vždy je tomu tak. Niekedy treba príčiny hľadať niekde úplne inde. Pálenie záhy môže byť tiež dôsledkom alebo vedľajším účinkom pri:
- nadváhe,
- fajčení,
- tehotenstve,
- strese a úzkosti,
- užívaní liekov proti bolesti.
Najčastejšie príznaky pálenia záhy
Čo už pri pálení záhy môže byť nepríjemnejšie ako pocit, že vám zhorí pažerák? Hovoríte si, že žiadne ďalšie príznaky neexistujú? Ba veru existujú a možno si ich ani s pálením záhy niekedy nespájate. V tomto prípade teda môžeme hovoriť najmä o pocite tepla a pálení na hrudi či v hrdle, čo je spôsobené vracaním žalúdočnej kyseliny do pažeráka. Ďalšími príznakmi sú:
- bolesť na hrudi, poprípade v hrdle,
- bolesť podobná bolesti pri problémoch s trávením,
- nepríjemná chuť v ústach,
- nadúvanie a plynatosť,
- pocit na zvracanie a grganie,
- pocit plnosti.
Zaujme ťa aj: Ako piť kávu, aby nám prospievala a neškodila?
Čo pomáha na pálenie záhy? TOTO je prvá pomoc pre každého proti páleniu záhy
Či už po výdatnom obede alebo v dôsledku inej príčiny, keď sú žalúdočné kyseliny vracané späť do pažeráka (čo spôsobuje pálenie záhy), existuje riešenie, ktoré vám uľaví v priebehu niekoľkých minút. Čo tak vyskúšať aj overené babské triky? Najrýchlejšiu úľavu vám poskytnú nasledovné suroviny a potraviny.
Takto možno zvládnuť pálenie záhy čo najúčinnejšie:
- Sóda bikarbóna – stačí, ak v pohári vlažnej vody rozmiešate 2 čajové lyžičky sódy a vypijete. Poprípade môžete lyžičku sódy bikarbóny vložiť do úst a zapiť vodou.
- Bylinky – aníz, mäta, zázvor, fenikel – všetky tieto bylinky vám pomôže zmierniť pálenie záhy. Stačí ich len zaliať vriacou vodou, nechať lúhovať 5 minút a následne čaj vypiť.
- Žuvačky – prispievajú k tvorbe slín, ktoré „splachujú“ nepríjemnú kyslosť v žalúdku a navyše, mentolová chuť osvieži ústnu dutinu.
- Cukor – v tomto prípade postačí, ak do úst vložíte lyžičku cukru, necháte rozpustiť v ústach a následne prehltnete.
- Horčica – v prípade pálenia záhy vám môže pomôcť aj horčica – stačí len zjesť za lyžičku horčice.
- Zrelý banán – vysoký obsah draslíka a vlákniny obsiahnutý v banáne zabraňuje tvorbe kyselín v žalúdku.
- Surový zemiak – stačí si surový zemiak nastrúhať a v takomto surovom stave ho zjesť. Obsiahnuté škroby vám prinesú úľavu.
- Mlieko – pri pálení záhy mnohí odporúčajú napiť sa studeného mlieka. To pomôže zahnať pálenie.
Pozri aj: Aké sú príčiny nadmernej únavy? Nie je to len nedostatok spánku!
Aktualizovaný článok: 02.07.2024
Aktualizovaný článok: 02.07.2024