Čo robiť, keď ťa chytí záchvat paniky na verejnosti? Toto je prvá pomoc!

Intenzívny a úplne neopodstatnený pocit strachu vo chvíli, kedy ste v absolútnom bezpečí. Tak by sa dal jednou vetou a jednoducho opísať stav, ktorému hovoríme záchvat paniky. Prichádza nečakane, je silný a niektorých pacientov opantá natoľko, že si jednoducho nevedia rady a musia prečkať, kým odíde. Áno, dostať záchvat paniky v pohodlí domova nie je žiadna prechádzka ružovou záhradou. Dostať záchvat paniky na verejnosti, to je ale celkom iný level. Čo v takej situácii robiť?

Pohotovostný balíček

Záchvaty paniky svojim obetiam skrátka nedajú na výber. Pacienti si nevyberajú kedy, kde a za akých presných okolností udrú. Jednoducho len prídu a odídu. Ak sa však záchvaty paniky dostavia doma, pacient je spravidla pripravený reagovať a dokáže sa upokojiť oveľa rýchlejšie, ako keď záchvat paniky udrie nečakane medzi cudzími ľuďmi. Stať sa to môže v obchode, v lietadle, ale aj len tak na ulici. 

Podľa odborníkov je v prvom rade dôležité zachovať chladnú hlavu. Po ruke by ste ďalej mali nosiť pohotovostný balíček. Ten by mal obsahovať predmety, ktoré vám pomôžu sa cez záchvat paniky preniesť. Môžu to byť esenciálne oleje, korálkový náramok, dotyk ktorého vás upokojuje, alebo tiež papierové vrecko, do ktorého budete zhlboka dýchať. Niekomu pomáhajú bublinky z bublifuku, inému zasa podá pomocnú ruku obľúbená upokojujúca hudba.

Viac o tejto téme: Pozor na ne! Toto sú príznaky a spúšťače záchvatov paniky!

záchvat úzkosti

Zdroj: Shutterstock®

Bezpečnosť na prvom mieste

Aj keď v momente, kedy záchvat paniky udrie, niekedy nie ste schopní pohnúť ani brvou, snažte sa prekonať a premiestnite sa na miesto, ktoré je pokojnejšie. Niekedy stačí vyjsť von pred budovu a čerstvý vzduch naozaj urobí svoje alebo zájsť do uličky, kde na vás nepozerajú davy ľudí. 

Ak je záchvat paniky na vás príliš, nehanbite sa požiadať o pomoc, napríklad aj okoloidúceho, ktorý vyzerá dôveryhodne. Vysvetlite mu veľmi krátko, o čo ide, potom ho požiadajte, aby zavolal vašim blízkym, prípadne, aby vás odprevadil do bezpečia. 

meditáciou proti záchvatom paniky

Zdroj: Shutterstock®

Doplňte cukor

Počas záchvatu paniky sa nikdy neponáhľajte domov a radšej počkajte, kým prejde. Tomu môžete dopomôcť aj vyrovnaním hladiny cukru v krvi. Dajte si sladkú tyčinku, teplý alebo studený nápoj podľa vlastnej preferencie alebo meditujte. Urobte čokoľvek, čo vám dokázateľne pomôže prekonať stav záchvatu paniky, aby ste sa mohli bezpečne dostaviť domov či k blízkemu človeku.

Pozri aj: Vieš, aké je najdôležitejšie slovo v živote? Ušetrí ťa od zbláznenia!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE