Ďumbier lekársky poznáme všetci pod názvom zázvor. Tento pikantný všeliek je známy pomocník na zlepšenie imunity, ktorý sa osvedčil najmä pri problémoch s dýchacími cestami. Zázvorový čaj je účinný napríklad pri chrípke či nachladnutí. Táto rastlinka však v sebe ukrýva omnoho viac sily. S akými zdravotnými problémami vám dokáže pomôcť? To sa dozviete v nasledujúcom článku.
Čo vieme o ďumbieri?
Ďumbier lekársky, ľudovo známy aj ako zázvor, je rastlina z čeľade ďumbierovité. Pochádza z Ázie, predovšetkým z oblasti Číny či Indie, skadiaľ sa rozšíril do ďalších kútov sveta. Ďumbier je charakteristický priamou stonkou, ktorá môže dosiahnuť výšku až 1 meter. Z nej vyrastajú úzke listy a žlto-fialové kvety, zoskupené v súkvetiach. Rastlina je však pestovaná pre svoju podzemnú časť, ktorá je typická svojou mierne sladkastou a najmä pikantnou chuťou. Podzemok ďumbiera si totiž v priebehu histórie našiel svoje miesto v kuchyni i ľudovom liečiteľstve.
Dnes sa používa pri výrobe liečiv aj kozmetických produktov, napríklad voňaviek. Ako korenina sa udomácnil najmä v ázijskej či stredomorskej kuchyni. V súčasnej dobe je zázvor v obchodoch veľmi dobre dostupný i u nás. Zohnať ho môžete v rozličných formách. V oddelení ovocia a zeleniny natrafíte na čerstvý koreň zázvoru. Poobzerať sa však môžete aj po sušenej či konzervovanej verzii zázvoru.
Pozri aj: Čaj z orechových škrupín: Skutočne prospieva nášmu zdraviu?
Poznáte všetky jeho účinky?
Za liečivými účinkami ďumbiera sa skrýva množstvo dôležitých látok, ktoré blahodarne vplývajú na ľudský organizmus. Aktívnou zložkou čerstvého zázvoru je látka, nazvaná gingerol, ktorá je zodpovedná za jeho ostrú chuť i viacero liečivých vlastností. Okrem toho sa v koreni nachádza aj vláknina či bielkoviny. Z minerálnych látok je ďumbier bohatý najmä na draslík, no telu doplní i vápnik či horčík. Nakoniec je tiež zdrojom vitamínu C a niektorých vitamínov skupiny B. Podzemok ďumbiera lekárskeho má antioxidačné a protizápalové účinky. Ochraňuje bunky pred škodlivým vplyvom voľných radikálov.
Výrazne podporuje obranyschopnosť organizmu. Zlepšuje trávenie a podporuje činnosť žalúdka aj čriev. Napomáha pri hnačkách a čistení črevného systému. Známy je však najmä jeho vplyv na dýchaciu sústavu človeka. Veľmi účinný je pri prechladnutí či chrípke. Vyskúšajte ho, ak potrebujete uvoľniť hlieny z dýchacích ciest. Okrem toho zázvor rozširuje cievy a zlepšuje prietok krvi, čím preventívne pôsobí proti srdcovo-cievnym ochoreniam. Znižuje riziko vzniku aterosklerózy aj infarktu. Účinný sa ukázal aj pri tlmení bolesti hlavy či nevoľností. V minulosti bol tiež využívaný ako afrodiziakum.
Ako zázvor používať?
Pri vnútornom užívaní zázvoru je potrebné dávať pozor na skonzumované množstvo. Odporúčaná denná dávka totiž predstavuje asi 3 až 5 gramov, čo je približne jeden centimeter čerstvého koreňa. Zo zázvoru si veľmi jednoducho a rýchlo pripravíte liečivý čaj so silnou arómou a výraznou chuťou. Nastrúhajte malé množstvo koreňa, zalejte ho vriacou vodou a nechajte lúhovať asi 10 minút. Sceďte a po miernom ochladnutí ochuťte medom a citrónovou šťavou.
Tento nápoj si doprajte počas chrípky a horúčkových stavov, pri zhoršenom trávení, bolestiach brucha alebo zníženej imunite. Mletý sušený zázvor je zase skvelým korením. Dobre sa kombinuje najmä s cesnakom, kurkumou, škoricou aj klinčekmi. Môžete ho používať do omáčok i zeleninových či mäsových pokrmov. Využite ho však aj do sladkých múčnikov a koláčov. Ozvláštni chuť perníka aj cookies sušienok. Zázvoru, najmä vo väčších množstvách, by sa však mali vyhýbať malé deti i tehotné a dojčiace ženy.
Odporúčame: Čo nerobiť počas menštruácie? Týchto 7 aktivít sa rýchlo vzdaj!