Dysfágia - porucha prehĺtania: Zisti, prečo vzniká a ako sa lieči!

Ťažkosti s prehĺtaním našťastie nie sú príliš častým javom, no pacienti, ktorí sú týmto ochorením postihnutí, vedia svoje o mimoriadne nepríjemných prejavoch. Dysfágia je v prevažnej miere sprievodným znakom iných ochorení a zrejme si viete predstaviť, akým utrpením vtedy musí byť akýkoľvek príjem potravy či tekutín. Ak vás zaujíma viac o ťažkostiach s prehĺtaním, všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Keď je jedenie a pitie doslova utrpením

Sťažené prehĺtanie robí z inak príjemného a uspokojujúceho príjmu potravín alebo tekutín doslova utrpenie. Cesta stravy a nápojov z úst do žalúdka je vtedy výrazne zložitá. Ak to človek nerieši, dochádza postupne k dehydratácii a podvýžive, čo je však ešte horšie, k problémom s dýchaním až k smrti. Dysfágia postihuje ľudí v každom veku, bez rozdielu, avšak o čosi častejšie sa s ňou potýkajú malé deti a potom seniori.

 

Je úplne bežným sprievodným znakom mozgovej príhody, anafylaxie, Parkinsonovej choroby, roztrúsenej sklerózy, ťažkého duševného postihnutia, svalových kŕčov v pažeráku, detskej mozgovej obrny a mnohých iných neurologických ochorení, dokonca aj spánkového apnoe. Prejavuje sa pocitom čohosi cudzieho v krku, zvýšeným slintaním, bolesťou pri prehĺtaní, častým pálením záhy, výrazným a rýchlym chudnutím a zachrípnutím či kašľom.

 

Neprehliadni: Máš problémy s prehĺtaním? Dávaj pozor, môže to byť naozaj vážne!

porucha prehĺtania

Zdroj: Shutterstock®

Dysfágia má viacero foriem

Slovo dysfágia pochádza z gréckeho dys (ťažkosť, porucha) a fagia (jesť). Ak by sme viac „zabŕdli“ do medicínskej oblasti, rozdelili by sme dysfágiu na orálnu (ústnu), faryngálnu (hltanovú) a ezofageálnu (pažerákovú). Rovnako tak môže mať pacient mierne príznaky, kedy cíti slabú bolesť pri prehĺtaní alebo ťažké príznaky, kedy nie je schopný prehĺtať vôbec - je to teda veľmi individuálne.

Keď je dysfágia naozaj v tej najťažšej fáze, pacient nie je schopný prehĺtať ani sliny, teda ich musí vypľúvať. V takomto štádiu sa pacientovi zavádza sonda.

bolesť pri prehĺtaní

Zdroj: Shutterstock®

Návšteva lekára ako voľba číslo jedna

Ako ste si isto samy vyhodnotili, ide o mimoriadne závažné ochorenie či symptóm. Návštevu lekára v prípade ťažkostí s prehĺtaním preto rozhodne netreba odkladať. Dysfágiu je možné liečiť, prípadne zmierniť jej príznaky, rozličnými terapeutickými postupmi. Tomu však predchádza špeciálne, takzvané videofluoroskopické vyšetrenie, kvôli správnej diagnóze ochorenia. Toto vyšetrenie lekárom umožňuje vidieť celý proces prehĺtania.

 

Odporúčame: Ocot ako liek: Neuveríš, s čím všetkým ti pomôžu octové podkolienky!

5 komentárov
Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

06.08.2018 08:16

zaujímavé o tomto prvý raz počujem

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

06.08.2018 09:47

je až neskutočné koľko chorôb a nešťastí postihuje ľudí a tak málo si vážime svoje zdravie.

Vaše meno:

Marie Gutmannová

Marie Gutmannová

06.08.2018 20:46

Ozaj zaujímavé čítanie, nepočula som o tejto chorobe.

Vaše meno:

Dušan Drnaj

Dušan Drnaj

07.01.2019 11:46

Trpím touto chorobou už vyše pol roka. Prišlo to len tak, zo dňa na deň. Už som zúfalý. Absolvoval som videofluoroskopiu, kde bola dysfagia potvrdená. No stav sa vôbec nezlepšuje a jedlo je pre mňa utrpenie. Bojím sa jesť, lebo sa dusím, jedlo mi ostáva zaseknuté v krku, takže sa bojím aj zaspávať, aby som sa neudusil. Neviem, ako ďalej.

Vaše meno:

Marta Kendrová

Marta Kendrová

21.05.2021 23:19

Prvýkrat o tejto chorobe čítam

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE