Letná búrka je absolútne fascinujúca napohľad a keď vám pot z horúčavy steká aj z miest, o ktorých ste dovtedy ani netušili, aj mimoriadne osviežujúca. Na druhej strane existuje obrovské množstvo ľudí, ktorí z nej majú doslova hrôzu a stačí jediné zahrmenie a ich útočiskom sa na nejaký čas stáva ten najmenší kútik v byte. Ale povedzme si objektívne – je dôvod na obavy? Naozaj je letná búrka nebezpečná a ak áno, ako sa pred jej nástrahami môžeme ochrániť?
Bojíte sa búrok?
Pre niekoho je búrka prosté blýskanie, hrmenie a dážď. Pre iného pohroma, ktorá mu spôsobuje pocit elektrických výbojov v hlave, panickú hrôzu z predstavy, že si blesk za obeť tentoraz vyberie práve jeho, ešte mu aj zničí auto, dom a pozemok, hoci teraz teraz zrušil všetky poistky... a takto by sme mohli tvoriť katastrofický scenár donekonečna. My sme sa však rozhodli pre čisto pragmatický prístup, takže vám bez akýchkoľvek strachov prezradíme niekoľko faktov, týkajúcich sa letnej búrky.
To, čo vie asi málokto je, že s búrkou ako takou úzko súvisí oblak, odborne nazývaný kumulonimbus. Je najhrubší zo všetkých oblakov a pomerne ľahko vieme vďaka nemu identifikovať blížiacu sa búrku. Tá sa zvykne v lete objaviť v popoludňajších hodinách a často jej predchádza typické vonkajšie „dusno“ a vlhko.
Inšpiruj sa: Toto potrebuješ vedieť: Vieš, čo robiť po uštipnutí hadom?
Čo robiť, keď sa začne búrka?
Sme si takmer isté, že vám v najbližších riadkoch neprinesieme žiadne prevratné novinky, avšak nebude na škodu si pripomenúť, že akonáhle vás prekvapí búrka, určite sa neschovávajte pod osamelé stromy či kovové konštrukcie. A už vôbec nie pod stožiare elektrického vedenia. Obzvlášť buďte opatrné, ak sa pred blížiacou búrkou nachádzate na otvorených priestranstvách alebo na horách.
Keď už sme pri horách, každý zdatný a skúsený turista vie, že na túry sa chodí ráno, aby ste boli do popoludnia späť alebo minimálne na ceste späť. V búrkovom období to platí dvojnásobne.
Radšej čupnúť, než ľahnúť
Keď sa začne búrka, nelíhajte si na zem. Ideálne je zdržovať sa vtedy v budove s hromozvodom alebo ak ste vonku, nájdite si nižšie položené miesto, tam si čupnite a dajte si preč od tela všetky kovové predmety. Pokiaľ ide o telefonovanie, ak sa chcete s kamarátkou podeliť o dojmy z fascinujúcej búrky či odfotiť ten superblesk a zavesiť hneď na sociálnu sieť, radšej si to nechajte na neskôr.
Ak je to možné, mobilný telefón si radšej úplne vypnite. No predovšetkým, akonáhle sa začne búrka, nech už sa práve nachádzate kdekoľvek, nepanikárte – s chladnou hlavou a triezvym rozumom sa ochránite najlepšie.
Vyskúšaj: Najkrajšie nudapláže Slovenska: Zaži kúpanie trochu inak!
Vedeli ste, že...
- ak vás zasiahne blesk, buď vás to len na malý moment omráči alebo, v horšom prípade, sa vám zastaví krvný obeh?
- blesk má teplotu 30 tisíc °C?
- búrkou sa nazýva stav od prvého blesku a zahrmenia, hoci ešte neprší?
- keď udrie blesk, hovoríme o prúde s hodnotou 50 tisíc ampérov?
Prajeme vám ešte krásne leto bez búrok a keď už sa predsa len objavia, nech sú len a len príjemné a osviežujúce. :-)