Exotické hadie ovocie - SALAK

Salak alebo aj salaka je exotické ovocie, ktoré má svoj pôvod v Indonézii. V súčasnosti sa však pestuje aj v Thajsku, Malajzii a na Filipínach a z týchto ázijských krajín sa dováža do Európy. Podmienky na jeho pestovanie sú aj v niektorých častiach Ameriky a v Japonsku.

 

Toto pre nás netradičné ovocie je plodom tropickej palmy, ktorá patrí medzi najčastejšie pestované na svete. Palma dorastá do výšky 5 až 6 metrov. Zaujímavosťou je, že má zakrpatený kmeň, rastie skôr ako ker a rozkonáruje sa v zemi. Ďalšou zvláštnosťou sú mimoriadne ostré tŕne, ktoré vyrastajú po celej dĺžke stonky.

 

Pri palmách sme zvyknutí, že pre ich plody na ne musíme vyliezť, lebo rastú úplne na vrchu. Tieto však nájdeme v trsoch pri zemi. V jednom trse môže byť 10 až 40 plodov a celkovo z jednej palmy môžeme získať až 100 kusov plodov. Plody sú obalené tvrdou červenohnedou šupkou, ktorá je pokrytá ostrými šupinami – podľa toho sa salak nazýva aj hadie ovocie.

 

Odporúčame prečítať: Magické ovocie NONI z ostrova Tahiti

 

salak, hadie ovocie, exotické ovocie, tropická palma, šupinaté plody, ostré tŕne

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa správne salak konzumuje?

 

Dôležité je, aby sme si vybrali zrelé plody, lebo len tie majú sladkú chuť podobnú hruške a ananásu. Nezrelé plody sú trpké a kyslé, naopak prezreté môžu mať už v sebe horkosť. Pred konzumáciou odstránime hnedú šupku, pod ktorou je biela dužina. Je trochu tvrdá, nie veľmi šťavnatá a má približne len 2 cm – táto časť je určená na jedenie. Pod ňou je semeno alebo „kôstka“, ktorá je nejedlá.

 

Odporúčame prečítať: Spoznajte tropické ovocie LONGAN

 

Zrelé plody je vhodné hneď zjesť, lebo rýchlo podľahnú skaze. Aby dlhšie vydržali, nakladajú sa do sladkého nálevu. Naopak, nezrelé kyslé plody sa nakladajú ako zelenina. Dužinu salaku môžeme použiť aj do ovocných koláčov buď samotnú alebo ako kombináciu s iným ovocím na ozvláštnenie chuti. Tiež ho môžete skúsiť pridať do smoothie.

salak, hadie ovocie, exotické ovocie, tropická palma, šupinaté plody

Zdroj: Shutterstock®

Hadie ovocie nám môže pomôcť

 

Salak, podobne ako aj iné ovocie, obsahuje veľa vitamínov, ktoré nášmu telu pomáhajú pri rôznych ťažkostiach. Okrem vitamínu C a vitamínov skupiny B obsahuje salak veľké množstvo draslíku a pektínu, čo pomáha zlepšovať pamäť a koncentráciu. Vitamíny skupiny B majú pozitívny vplyv na oči, takže okrem mrkvy si dajte ako prevenciu aj hadie ovocie.

 

Okrem vyššie spomínaných látok obsahuje toto ovocie aj fosfor, vápnik a sodík. Keďže obsahuje veľa vitamínov a minerálov, je dobrou voľbou pri diéte. V črevách sa tieto živiny vstrebávajú pomalšie, a tak je telo dlhšie nimi zásobené.

 

Odporúčame prečítať: Kapucínka - rastlinka nielen na okrasu

 

Veľmi pozitívny vplyv má na našu tráviacu sústavu. Celkovo podporuje trávenie, okrem toho zabraňuje zápche. Čo je však zvláštnosťou, že zároveň pomáha predchádzať aj hnačkovým ochoreniam. Ak vás trápia hemeroidy, aj na to je salak užitočné ovocie. A aby toho nebolo málo, v kombinácii s medom upokojuje pálenie záhy.

salak, hadie ovocie, exotické ovocie, tropická palma, šupinaté plody

Zdroj: Shutterstock®

Vypestujte si ho doma!

 

Ak ste sa rozhodli, že toto ovocie musíte doma určite mať, potešíme vás. Dá sa vypestovať aj v našich podmienkach. Tak, ako aj u iného tropického ovocia však nemôžeme očakávať také isté výsledky, aké má rastlina vo svojej domácej krajine.

 

Dôležité pre pestovanie tejto palmy je teplo a vysoká vlhkosť. Teploty by po celý rok nemali klesnúť pod 20°C a okrem dostatku vlahy je dobré rastlinku často rosiť. Keďže táto palma normálne rastie ešte pod inými, vyššími stromami, vyhovuje jej polotieň. V našich podmienkach však znesie aj slnečnú stranu.

 

Najmä kvôli teplote ju pestujte v črepníku a nie vonku. Použite piesčitý výživný substrát s podielom rašeliny. Palma rastie veľmi pomaly, preto s ňou buďte trpezliví. Strom by pri dobrej závlahe mal rodiť celoročne, no v našom podnebí by som si tým nebola tak istá.

 

Ak ste sa rozhodli si túto palmu vypestovať, prajem vám veľa šťastia, aby sa to podarilo.

 

Zdroj foto:

Shutterstock.com

5 komentárov
Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

05.08.2016 12:11

ešte som o tomto ovocí ani nepočula

Vaše meno:

Lucia Kobíková

Lucia Kobíková

05.08.2016 15:26

Toto vidím prvý krát...

Vaše meno:

Lucia Kobíková

Lucia Kobíková

05.08.2016 15:26

Toto vidím prvý krát...

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

06.08.2016 16:08

...toto ovocie je pre mňa novinka

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

14.07.2017 18:56

nepoznám vôbec

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE