Giardióza – časté hnačkové ochorenie. Ako sa pred ňou chrániť?

Hnačka predstavuje veľmi nepríjemný zdravotný problém, ktorý z času na čas potrápi prakticky každého – deti, dospelých aj starších jedincov. O hnačke pritom hovoríme v prípade často vyprázdňovanej stolice, ktorá je riedka až vodnatá. Hnačka má dôležitý význam, ide totiž o obranný mechanizmus organizmu, ktorým sa telo zbavuje škodlivého obsahu čreva, ktorý by mohol vyvolať zápal sliznice. 

Príčiny hnačiek sú rôznorodé. Ak sú spôsobené nejakými mikroorganizmami, hovoríme o akútnej infekčnej hnačke. Pôvodcom sú najčastejšie baktérie a vírusy. Spomenúť môžeme napríklad baktérie salmonely spôsobujúce salmonelózu, ako aj rotavírusy, adenovírusy či norovírusy, ktoré spôsobujú rozšírené hnačkové ochorenia vírusového pôvodu. 

V niektorých prípadoch však môže byť pôvodcom hnačky aj parazit, tak ako to je v prípade takzvanej giardiózy. O aké ochorenie ide, ako sa prejavuje a ako sa pred ním ochrániť?

Čo je giardióza?

Giardióza je infekčné hnačkové ochorenie parazitického pôvodu, ktoré postihuje ľudí i niektoré zvieratá (vrátane psov, mačiek a ďalších domácich zvierat). Vyvolávateľom je parazitický prvok Giardia intestinalis, ktorý je tiež nazývaný Giarda duodenalis či Giardia lamblia (podľa čoho sa giardióze tiež hovorí lamblióza).

Reč je o prvom prvoku, ktorý bol videný ľudským okom ešte v 17. storočí po tom, čo holandský vedec Anton van Leeuwenhoek vynašiel prvý praktický mikroskop. Dlho sa predpokladalo, že ide o najstarší eukaryotický organizmus. Giardie sa vyskytujú v dvoch prirodzených formách –  trofozoit a cysta.

  • Trofozoit je aktívna forma parazita. Ide o bičíkatú vegetatívnu formu, ktorá žije v črevách infikovaných hostiteľov.
  • Cysta je nepohyblivá a veľmi odolná forma parazita. Je odolná voči mrazu, niekoľko mesiacov prežíva vo vode, pôde a vlhkom prostredí. Je vylučovaná výkalmi.

Giardie predstavujú celosvetovo rozšírené parazity. Hnačkové ochorenia však vyvolávajú vo vyššej miere v rozvojových krajinách, husto osídlených oblastiach a krajinách s nízkym hygienickým štandardom. V Európe či Severnej Amerike je výskyt giardiózy skôr na ústupe. S giardiózou sa často stretávajú cestovatelia do rizikových oblastí. 

Odporúčame: ​Čo spôsobuje dýchavičnosť? Nejde len o problém s pľúcami!

Ako sa giardióza prenáša?

Giardie sa šíria primárne fekálno-orálnou cestou. Zdrojom nákazy je infikovaný jedinec alebo zviera. V ich stolici sú vylučované parazity v cystickej forme. Infekčné cysty môžu kontaminovať vodu, potraviny i rôzne povrchy a predmety. Zdravý jedinec sa giardiami nakazí zanesením cýst do tráviacej rúry cez ústa, napríklad požitím kontaminovanej potravy.

Časť cýst dokáže zničiť žalúdočná kyselina, no v značnej miere sú voči nej odolné. Spravidla postačí len 10 infekčných cýst k tomu, aby sa človek nakazil a ochorel. Cysty sa v tráviacom trakte usídľujú v tenkom čreve, kde sa postupne menia na aktívne trofozoity. Parazit sa rozmnožuje a do stolice uvoľňuje ďalšie cysty. Infekčné cysty môžu prenášať aj muchy. 

Aké má giardióza príznaky?

Giardie sa v ľudskom tele prichytávajú na sliznicu čriev, čím narúšajú proces absorpcie a vstrebávania živín. To vedie k rôznym problémom s trávením, a teda k charakteristickým prejavom ochorenia. Inkubačný čas choroby, teda čas od vstupu parazita do organizmu po prepuknutie choroby, je 1 až 3 týždne. Intenzita príznakov môže byť u jednotlivých pacientov rôzna, veľmi často dokonca ochorenie prebieha aj bezpríznakovo.

Ťažší priebeh býva obvykle prítomný u malých detí a starších osôb či jedincov s poruchou imunity. Typickým sprievodným príznakom giardiózy sú práve hnačky. Stolica pacienta je veľmi riedka, obvykle svetlá a mastná. Typická je steatorea – nadmerné množstvo tuku v stolici. V stolici môže byť prítomný aj hlien, krv nie je bežná. Stolica tiež môže nadmerne zapáchať.

Ochorenie prebieha v niekoľkých fázach, počas ktorých sa môžu objaviť aj tieto príznaky:

  • zvýšenie telesnej teploty,

  • kŕčovité bolesti brucha,
  • nadmerná plynatosť,
  • strata chuti do jedla,
  • nevoľnosť až vracanie,
  • pri dlhodobo pretrvávajúcom ochorení aj strata váhy.

Odporúčame: Agresívne a zriedkavé nádorové ochorenie: Kedy vzniká mezotelióm?

Liečba giardiózy

Giardióza bežne pretrváva pár dní až 2 – 3 týždne, v niektorých prípadoch však prechádza do chronickej formy. Dlhodobá infekcia môže spôsobiť trvalú poruchu vstrebávania živín v črevách, taktiež môže poškodiť pečeň či vyvolať zápal žlčových ciest. Liečbu giardiózy preto neradno podceňovať. Ochorenie sa obvykle diagnostikuje mikroskopickým dôkazom cýst v stolici pacienta.

Pri liečbe sa uplatňujú najmä chemoterapeutiká (napr. metronidazol), ktoré majú vysokú účinnosť voči rôznorodým črevným parazitom. Taktiež sa uplatňuje symptomatická liečba, teda liečba zameraná na tlmenie sprievodných príznakov choroby. Pacientovi sa podávajú lieky na tlmenie bolesti či horúčky, dôležitý je aj pokoj na lôžku a rehydratácia. 

Prevencia giardiózy

V prípade prevencie giardiózy, ako aj iných hnačkových ochorení spôsobených ďalšími patogénmi, sa odporúča dodržiavať niekoľko zásad. Najdôležitejšou formou prevencie je dodržiavanie zásad osobnej hygieny. Nezabúdajte na umývanie rúk po toalete či pred konzumáciou jedla. S giardiózou sa často stretávajú cestovatelia do rizikových oblastí.

V takýchto oblastiach vždy dávajte pozor na zdroj, z ktorého pijete vodu. Najlepšie je piť len balenú vodu, nápomocné však môže byť aj prevarenie vody pred použitím. Balenú vodu používajte aj na umývanie ovocia a zeleniny či vyplachovanie úst pri umývaní zubov. Nezabúdajte na to, že aj ľad z kontaminovanej vody môže obsahovať giardie.

V rizikových oblastiach si dávajte pozor aj na jedlá, ktoré nie sú tepelne upravované, napríklad ovocné a zeleninové šaláty. Pri chove domácich zvierat nezabúdajte na dôkladnú hygienu po manipulácii s exkrementmi. Giardiami sa môže človek nakaziť aj opakovane, preto je dôležité klásť dôraz na prevenciu. 

Odporúčame: Kartagenerov syndróm: Ako sa prejavuje toto zriedkavé vrodené ochorenie?

Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!
2 komentárov
Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

23.08.2022 19:14

Musí to byt velmi neprijemné

Vaše meno:

Soňa Horáčková

Soňa Horáčková

24.08.2022 13:56

poučný článok, našťastie tieto problémy nemám

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE