Akonáhle si vytvoríme nejakú rutinu, je ťažké prerušiť ju, pozmeniť alebo sa jej úplne vzdať. Veď napríklad aj pri starostlivosti o pleť máme zaužívanú nejakú rutinu – najprv sa odlíčime, potom pleť dočistíme a na záver ošetríme sérom a krémom. Preto môže byť ťažké zaradiť do rutiny ďalšie kroky alebo prípravky. Niektoré návyky nám však môžu škodiť viac, než si myslíme. Poďme sa spolu zamyslieť a možno aj niečo zmeniť, aby sme ochránili naše zdravie.
Kýchanie a jeho zastavenie
Koľkokrát sa vám stalo, že ste v spoločnosti zadržali kýchnutie? Síce môže byť kýchanie v spoločnosti považované za mierne faux pass, ale nemali by ste kýchanie zastavovať. Keď zatvoríte ústa alebo si stlačíte nos, aby ste kýchnutie zastavili, váš intrakraniálny tlak sa zvýši. To narúša prietok krvi do mozgu, čo spôsobuje stlačenie krvných ciev a nervového tkaniva. V dôsledku toho môžete začať pociťovať bolesť hlavy. Pri častejšom zastavovaní kýchania sa môžu u vás prejaviť problémy so sluchom. Takže, nech ste kdekoľvek, radšej si kýchnite!
Pozri aj: Intuitívne stravovanie: Trendy hit alebo vhodný štýl stravovania?
Používanie parfumov
Každá vôňa je pre nás výnimočná a niečím zvláštna. Vedeli ste však, že jeden a ten istý parfum môže rôznym ľuďom voňať inak? To preto, lebo každý si v ňom môže nájsť zložku, ktorá ho očarí viac. Nič to však nemení na tom, že podľa odborníkov sú komerčné parfumy pre naše zdravie nebezpečné. Mnohé totižto obsahujú syntetické látky, ktoré sú pre telo toxické. Preto po aplikácii parfumy na pulzné body môžu niektorí z nás pociťovať nevoľnosť, závraty či ospalosť. Parfum tiež môže dráždiť pokožku či oči.
Používanie smartfónu pred spaním
Kontrolovanie mailov a sociálnych sietí v posteli pred spaním je pre mnohých bežné. Ale mali by sme si uvedomiť, že modré svetlo potláča tvorbu melatonínu. Čo je melatonín? Je to hormón, ktorý reguluje spánkový cyklus. Ak sa hráte s telefónom pred spaním, môže to ovplyvniť váš spánok a nielen to, nízka hladina melatonínu môže viesť k depresii, obezite, srdcovým chorobám, krehkému imunitnému systému a pod.
Odborníci však majú aj na to riešenie. Keďže je ťažké pustiť telefón z ruky, odporúčajú nastaviť si nočný režim s červeným svetlom, teda zapnúť červené podsvietenie displeja. Červené svetlo totižto neobsahuje modrú zložku a teda nevplýva negatívne na tvorbu melatonínu.
Neprehliadni: Magická káva na chudnutie: Stačí, ak do svojej šálky pridáš ďalšie 3 ingrediencie!
Skinny jeans sú IN, ale nevhodné pre zdravie
Popravde, trendy sa každý rok menia, ale ako sme si mohli všimnúť, úzke džínsy (zvané aj mrkváče) z módy nevychádzajú. Síce sa môže zdať, že pôsobia kompresne, v skutočnosti tlačia na pokožku a nervové zakončenia. Z dlhodobého hľadiska tak môžeme hovoriť o problémoch s nervovým systémom. Voľte preto voľnejšie džínsy, ktoré sú pohodlné a za ktoré vám vaše zdravie poďakuje.
Odporúčame: Hnedý, biely či zapáchajúci výtok – aký výtok je normálny a kedy signalizuje problém?