O kefíre sa traduje, že jeho história siaha neuveriteľných 5000 rokov dozadu. Už v tých dobách ho konzumovali kmene žijúce v oblasti Kaukazu, ktoré z tohto nápoja dávali cudzincom len ochutnať. Tajomstvo kefíru sa dlhé roky uchovávalo v tajnosti.
Dôvod používania kefírových zŕn (tibetských húb) spočíval v tom, že vďaka nim prežilo mlieko v kožených vakoch aj keď nebolo skladované v chlade. Veľmi pravdepodobne aj tento elixír zdravia má na svedomí dlhovekosť kaukazských ľudí. Kefír - prečo ho zaradiť do svojho jedálnička?
Historické zaujímavosti o kefíre
Vedeli ste, že kefír je považovaný za "dar nebies"? V kaukazských kmeňoch bol taký vzácny, že sa jeho receptúra dedila z generácie na generáciu a považovala sa za rodinné tajomstvo. Verilo sa, že kefírové zrná majú božský pôvod a ich darovanie mimo kmeňa by znamenalo stratu ich sily. Tento unikátny nápoj bol spočiatku dostupný len v malých komunitách, no dnes si ho môžete pripraviť aj doma.
Prečítajte si: Október v záhrade: Pozri sa, na čo všetko netreba zabudnúť!
Kefír môže byť ochranca nášho zdravia - TOTO sú účinky kefíru
Kefír je obľúbený fermentovaný nápoj, ktorý si získal srdcia mnohých milovníkov zdravého životného štýlu. Je známy nielen svojou osviežujúcou chuťou, ale aj množstvom pozitívnych účinkov na zdravie. Tu sú niektoré z hlavných účinkov kefíru, ktoré môžu prispieť k ochrane nášho zdravia.
1. Podpora trávenia, probiotiká a nízky obsah laktózy
Kefír je bohatý na probiotiká, ktoré sú prospešné baktérie pomáhajúce udržiavať zdravú črevnú mikroflóru. Pravidelná konzumácia kefíru môže zlepšiť trávenie, zmierniť nepríjemnosti ako nadúvanie alebo plynatosť a prispieť k prevencii zápchy.
2. Posilnenie imunitného systému - kefír pôsobí antibakteriálne
Kefír obsahuje imunitu podporujúce zlúčeniny, vrátane probiotík, vitamínov a minerálov. Tieto látky pomáhajú posilniť imunitný systém a zvyšujú odolnosť organizmu voči infekciám.
3. Zdravie kostí - kefír znižuje riziko osteoporózy
Kefír je vynikajúcim zdrojom vápnika a vitamínu K2, ktorý je dôležitý pre zdravie kostí. Pravidelná konzumácia kefíru môže prispieť k prevencii osteoporózy a zlepšiť celkovú kostnú štruktúru.
4. Regulácia hmotnosti
Kefír je nízkokalorický a zároveň zasýti. Jeho konzumácia môže pomôcť pri kontrole chuti do jedla a podporiť chudnutie. Okrem toho probiotiká v kefíre môžu ovplyvniť metabolizmus tukov.
5. Zlepšenie duševného zdravia
Štúdie naznačujú, že črevná mikroflóra zohráva významnú úlohu v duševnom zdraví. Pravidelná konzumácia probiotík, akým je kefír, môže pomôcť znižovať príznaky depresie a úzkosti.
6. Antimikrobiálne vlastnosti
Kefír obsahuje zlúčeniny s antimikrobiálnym účinkom, ktoré môžu pomôcť bojovať proti rôznym patogénom a zlepšiť celkovú zdravie organizmu.
7. Zdravá pleť
Niektoré štúdie ukazujú, že kefír môže mať pozitívny účinok aj na zdravie pokožky. Dôvodom sú probiotiká, ktoré môžu pomôcť zmierniť zápal a podporiť opravu poškodenej pokožky.
Kefír je skutočne superpotravina, ktorá ponúka široké spektrum zdravotných výhod. Jeho pravidelná konzumácia môže prispieť k lepšiemu tráveniu, silnejšiemu imunitnému systému a celkovému zlepšeniu zdravia. Ak hľadáte spôsob, ako obohatiť svoj jedálniček, kefír je určite dobrou voľbou!
Odporúčame: Recept: Slivkové ružičky z lístkového cesta podľa Kvety Horváthovej
Sídlo imunity
V tráviacom trakte človeka sa nachádza približne 80% všetkej imunity, ktorú tvoria bilióny baktérií. To je už slušné číslo. Len pre zaujímavosť, je to viac, ako je celkový počet buniek v našom tele. Tieto ”pracovníčky zdravia”, žiaľ, dostávajú riadne na frak pri užívaní antibiotík, ktoré útočia a ničia baktérie hlava-nehlava, a je im jedno, či sú zdraviu škodlivé alebo prospešné. Preto vám, len tak mimochodom, odporúčam spraviť si test na pôvod choroby predtým, ako vám ich váš lekár veselo predpíše. Ide o to, že väčšinu chorôb dýchacích ciest majú na svedomí vírusy, na ktoré antibiotiká nemajú žiaden dosah. A týmto spôsobom si namiesto pomáhania poškodzujete. Sláva našim lekárom. Česť výnimkám, samozrejme.
Tip pre vás: Najmenej navštevované turistické destinácie – skryté poklady, ktoré stoja za návštevu
Kefír ako nástroj detoxikácie
Kefír je nielen chutný, ale aj výborný pre detoxikáciu organizmu. Jeho probiotiká pomáhajú odstraňovať toxíny z čriev, čím prispievajú k ich zdravému fungovaniu. Pravidelná konzumácia kefíru môže podporiť čistenie pečene a celkovú regeneráciu tela. Je ideálny najmä po období zvýšenej konzumácie ťažkých jedál, ako sú sviatky.
Každopádne, to je dôvod prečo sa s antibiotikami berú aj probiotiká. V probiotikách sa totiž nachádzajú dobré baktérie, ktoré nás pomáhajú udržať zdravých a takto aspoň eliminujeme účinky antibiotík. Prečo si ich ale kupovať, keď si vlastné probiotikum môžeme vyrobiť sami doma? Áno, presne tak. Skysnuté mlieko s názvom kefír obsahuje množstvo rôznych zdraviu prospešných druhov baktérií a kvasiniek.
Kefír a športová výživa
Pre športovcov je kefír výborným doplnkom stravy. Je ľahko stráviteľný, poskytuje kvalitné bielkoviny a esenciálne aminokyseliny, ktoré podporujú regeneráciu svalov. Navyše, probiotiká z kefíru môžu zlepšiť vstrebávanie živín, čo je dôležité pre každého, kto sa venuje fyzickej aktivite.
Neprehliadnite: Recept: Jednoduchá a lahodná smotanovo-hubová polievka
Kefír ako prírodný kozmetický produkt
Okrem konzumácie môžete kefír využiť aj zvonka. Jeho antibakteriálne vlastnosti a kyslé pH môžu pomôcť zmierniť akné a začervenanie pokožky. Stačí si vyrobiť jednoduchú pleťovú masku – naneste kefír na tvár, nechajte pôsobiť 15 minút a opláchnite vlažnou vodou. Výsledkom bude jemná a hydratovaná pokožka.
Prečo pravidelne konzumovať kefír?
Účinky mliečneho kefíru boli testované vo vedeckých štúdiách, ktoré dokázali nasledovné:
- zlepšuje obranu proti vírusovým ochoreniam
- značne podporuje imunitný systém
- zlepšuje trávenie a zabraňuje zápche
- priamym nanesením na pokožku dokáže liečiť niektoré kožné problémy ako vyrážky a ekzémy
Pozri aj: Často sa budíš? Tu sú dôvody, pre ktoré nás trápia poruchy spánku!
Správna dávka práve pre vás
Niektorí odborníci odporúčajú užívať kefír denno-denne v neobmedzených množstvách. Iní zas 3 až 5-krát do týždňa v množstve 1 až 2 dl. Ja vám odporúčam vyskúšať rôzne množstvá a nájsť ten správny pomer a pravidelnosť konzumácie. Určite začnite s menšími dávkami (niekoľko lyžičiek), pretože kefír môže naštartovať detox organizmu a vyplavené jedy sa môžu, ale nemusia prejaviť, napríklad vo forme vyrážky. Keď budete v jeho konzumácii pokračovať, časom sa tráviaci trakt vyčistí a vy si budete užívať už len spomenuté výhody.
Ešte určite stojí za zmienku, že sa ku kefíru odporúčajú brať aj prebiotiká. K prebiotikám patria jablčná vláknina alebo ovsené otruby, ktoré slúžia ako potrava pre dobré baktérie.
Tak čo? Aký je teraz váš názor na kefír? Už to asi nie je len kyslé mlieko. A aby to nebolo len o teórii, v pokračovaní tohto článku sa pozrieme, kde zohnať kefír a ako si tento zázrak vyrobiť doma.
Kreatívne spôsoby, ako zaradiť kefír do jedálnička
- Smoothies: Skombinujte kefír s čerstvým ovocím, orechmi alebo medom na výživný a osviežujúci nápoj.
- Dresingy: Použite kefír ako základ na zdravé šalátové dresingy – stačí pridať bylinky, citrónovú šťavu a trošku cesnaku.
- Pečivo: Kefír môžete použiť ako náhradu za mlieko v receptoch na koláče, muffiny či palacinky.
- Polievky: Pridajte kefír do studených polievok, ako je tarator alebo gazpacho, pre extra krémovú textúru a výživnú hodnotu.
- Nátierky: Zmiešajte kefír s čerstvým syrom, bylinkami a zeleninou na rýchlu a zdravú nátierku.
Pozri aj: Sú éčka v potravinách škodlivé či nie? Čítaj a dozvieš sa!
Domáci kefír
Domáci kefír je obľúbeným a zdravým nápojom, ktorý si môžete jednoducho pripraviť aj vo svojich podmienkach. Je bohatý na probiotiká, vitamíny a minerály, čo prispieva k lepšiemu tráveniu a posilňuje imunitný systém.
Ako si pripraviť domáci kefír:
Potrebné ingrediencie:
1 liter mlieka (môže byť kravské alebo rastlinné)
2-3 polievkové lyžice kefírových zŕn (môžete ich získať od známych, ktorí už kefír pripravujú, alebo si ich kúpiť v obchode)
Postup prípravy:
Príprava mlieka: Surové mlieko je najlepší základ, avšak môžete použiť aj pasterizované. Ak používate pasterizované, nechajte ho vychladnúť na izbovú teplotu.
Pridanie kefírových zŕn: Do čistého skleneného pohára vložte kefírové zrná a zalejte ich mliekom. Mlieka by malo byť dostatočne, aby všetky zrna boli ponorené.
Fermentácia: Pohár zakryte gázou alebo papierovou utierkou, aby mohol vzduch prúdiť, ale chránil ho pred prachom a hmyzom. Nechajte fermentovať na teplom mieste (ideálna teplota je okolo 20-25 °C) po dobu 24-48 hodín, v závislosti od toho, akú kyslosť preferujete.
Scedenie: Po uplynutí fermentačného času kefír sceďte cez sitko, aby ste oddelili kefírové zrná od hotového nápoja. Zrná môžete opäť použiť na ďalšiu výrobu kefíru.
Uskladnenie: Hotový kefír môžete uskladniť v chladničke, kde vydrží niekoľko dní. Pred konzumáciou ho môžete okoreniť podľa chuti, napríklad medom, ovocím alebo vanilkou.
Výhody domáceho kefíru
Zdravotné prínosy: Pravidelná konzumácia kefíru podporuje trávenie, zlepšuje črevnú flóru a môže prispieť k zníženiu niektorých zdravotných problémov, ako sú alergie alebo intolerancie.
Flexibilita: Môžete experimentovať s rôznymi druhmi mlieka a prísadami, čím si vytvoríte rôzne príchute.
Ekonomické: Príprava kefíru doma je cenovo dostupná a výhodná, najmä v porovnaní s kúpenými variantami.
Domáci kefír je jednoduchý na prípravu a môže sa stať skvelým doplnkom vašej stravy.
Aktualizovaný článok: 02.12.2024