Krátky aj dlhý spánok je pre nás škodlivý! Ako ten dlhý vplýva na zdravie?

Spánok je nevyhnutný a dokonca by sa dalo povedať, že je pre naše zdravie skutočne podstatný. Odborníci však uvádzajú, koľko spánku je na hranici s prospešnosťou a kedy už môžeme hovoriť o jeho negatívnych účinkoch. Po správnosti by sme mali spať v rozmedzí 6 až 8 hodín denne. Pri nedostatku spánku môžeme pociťovať únavu a naša produktivita môže byť na bode mrazu. No ani dlhý spánok nie je pre náš organizmus prospešný. Mnohí, aby podporili svoj spánok, sa dokonca obracajú na lieky na spanie, ktoré im pomáhajú predlžovať hlboký spánok a spánok ako taký vôbec.

čo je hypersomnia

Zdroj: Shutterstock®

Fázy zdravého spánku

My si to ani neuvedomujeme, ale počas noci u zdravého človeka prebiehajú rôzne fázy spánku, ktoré sa viackrát po sebe opakujú. Odborníci uvádzajú, že hlboký spánok tvorí len 20 % celkového spánku a zvyčajne k nemu dochádza hneď po uložení sa do postele a zaspaní. Zaujímavosťou tiež je, že na konci každej fázy sa môžeme na krátku dobu prebudiť – táto fáza je označovaná ako bdelosť.

 1. fáza ZASPAVANIE – fáza, kedy začíname zaspávať. Mozgová aktivita sa pomaly znižuje a svaly sa uvoľňujú.
 2. fáza ĽAHKÝ SPÁNOK – útlm mozgovej aktivity stále pokračuje a my začíname spracovávať zážitky z daného dňa.
 3. fáza HLBOKÝ SPÁNOK (prvá fáza) – naše telo sa postupne uvoľňuje, dýchanie a tep sa spomaľuje, krvný tlak klesá. Hlboký spánok začína.
 4. fáza HLBOKÝ SPÁNOK (druhá fáza) – počas druhej fázy hlbokého spánku dochádza k regenerácii organizmu. V tejto fáze sa vylučujú hormóny, ktoré zároveň stimulujú imunitný systém.
 5. fáza REM SPÁNOK (Rapid Eye Movements) – vysoko aktívny stav snívania, ktorý nastáva približne 90 minút po tom, ako človek zaspí.

Vieme, aká je únosná a zdravá hranica spánku, ale čo ak si doprajeme viac spánku? Čas od času to nie je vôbec problém, hlavne nie, ak sa spánok snažíme dobehnúť. Čo sa však deje s našim telom, keď každý deň spíme viac ako je odporúčané odborníkmi? Vtedy už môžeme hovoriť o hypersomnii.

Opak insomnie, ktorá označuje nedostatok spánku (nespavosť) je spomínaná hypersomnia, ktorá teda predstavuje zvýšenú spavosť. Odborníci často za hypersomniu označujú aj spánok, ktorý trvá viac ako 10 hodín. Hypersomnia však môže byť príznakom nejakej inej choroby alebo môže byť ochorením samá osebe.

Zaujme ťa: Zriedkavá rakovina pošvy: Aké typy nádorov sa vyskytujú a aké sú prejavy?

vplyv nadbytku spánku na zdravie

Zdroj: Shutterstock®

Čo spôsobuje hypersomnia?

 • Problémy so srdcom – výskumom bolo zistené, že ľudia, ktorí spávajú denne viac ako 10 hodín môžu mať problémy so srdcom, a to rovnako, ako aj tí, ktorí spávajú menej ako 6 hodín denne.
 • Nižšia aktivita – mohlo by sa zdať, že vďaka dlhšiemu spánku budeme viac aktívni, no opak je pravdou. Nadmerný spánok môže narušiť kognitívne funkcie mozgu, v dôsledku čoho nebude dostatočne aktívny a my tak nebudeme vedieť rýchlo reagovať.
 • Depresia – nadmerný spánok sa môže podpísať aj pod psychický stav človeka. Podľa vedcov tí, ktorí si doprajú dlhý spánok trpia rôznymi depresívnymi stavmi vo väčšej miere.
 • Vyššie riziko obezity – je logické, že ak si doprajeme viac spánku, tak sa uberáme o pohyb, ktorý je pre naše telo potrebný. Pri nedostatku pohybu sa tuk usádza v našom tele a my priberáme na váhe.
 • Bolesť chrbtice – žiaden extrém nie je pre nás prospešný. Dlhé sedenie môže spôsobiť bolesť chrbtice, ale aj dlhé zotrvanie v horizontálnej polohe môže vyústiť do bolesti chrbtice.
 • Znížená plodnosť – odborníci varujú predovšetkým mužov, ktorí môžu mať v dôsledku nadmerného spánku zníženú kvalitu spermií – jednoducho môžu byť lenivé.
 • Vyššie riziko mŕtvice – podľa vedcov si spánkom nad 9 hodín skracujeme náš život. Dokonca hovoria o vyššom riziku vzniku mŕtvice, ktoré sa s dĺžkou spánku zvyšuje až o 85 %.

Neprehliadni: Molusky – nepríjemný spoločník malých detí. Ako ich spoznať a liečiť?

6 komentárov
Anna Podmanická

Anna Podmanická

22.08.2021 15:46

S kvalitou pokožky, vlasov, nechtov a pohybovým aparátom.

Vaše meno:

Anna Podmanická

Anna Podmanická

22.08.2021 15:51

Prepáčte, tento komentár som napísala omylom. Patrí úplne inde. Ďakujem za pochopenie.

Katarína Konečná

Katarína Konečná

22.08.2021 18:33

všetkého veľa škodí, aj dobrého

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

22.08.2021 20:21

v poslednej dobe vnímam, že čoraz viac mladých ľudí má problém so spánkom, u mňa rozhodujú hormonálne zmeny aký dlhý a kvalitný bude spánok..

Vaše meno:

Margaret Zimova

Margaret Zimova

23.08.2021 11:54

zlatá stredná cesta ... problémy so spánkom spôsobuje časté až neustále pozeranie do akýchkoľvek obrazoviek ... u mladých obzvlášť.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

23.08.2021 19:05

To je niečo pre mňa mám problém zo spánkom

Vaše meno:

Katarína Šugar

Katarína Šugar

23.08.2021 19:28

Aspoň tých 6 hodín spánku potrebujem. 8 je ideálne. No s malým dieťaťom teraz je to ťažké.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE