Nepodceňuj príliš časté močenie! Povieme ti, kedy cikáš priveľa

Poznáte ten pocit, keď je záchod v nedohľadne a vy nemôžete prestať prešľapovať z nohy na nohu, pretože vám treba ísť na malú? Určite sa vám niečo podobné už stalo. A teraz si predstavte, že máte tento pocit viac ako 8-krát za deň. To je totiž hranica, kedy vás podľa urológov môže trápiť príliš časté močenie. Ako ho identifikovať, ako sa prejavuje a kedy s týmto problémom zájsť za odborníkom?

Symptómy častého močenia

S častým močením mávajú najväčší problém starí ľudia a tehuľky. V týchto prípadoch ide o úplne normálny prejav aktuálneho zdravotného stavu. Ak však opakované a časté nutkanie na močenie pociťuje zdravý dospelý človek, nastáva galiba. Ako identifikovať, či ide o diagnózu či len zhodu náhod či obyčajné prechladnutie? Najlepšie je sledovať niekoľko symptómov.

Prvým indikátorom je počet návštev toalety za účelom malej potreby za deň, teda frekvencia močenia. Ako už sme naznačili vyššie, za časté močenie sa považuje 8-krát a viac. Tento jav sa pritom musí opakovať pravidelne. Ďalšími symptómami môže byť bolestivé nutkanie, neustály pocit plného mechúra aj krátko po tom, ako sa vycikáte, únik moču, ale aj zapáchajúci moč, prípadne krv v moči.

Vyskúšaj: Toto sú najlepšie zdroje luteínu! Prečo však túto látku potrebujeme?

ako zahnať nutkanie na močenie

Zdroj: Shutterstock®

Čo môže signalizovať?

Časté močenie nemusí znamenať vôbec nič, no môže byť prejavom vážneho ochorenia. Preto je s opakujúcimi sa symptómami vhodné radšej navštíviť lekára, aby zistil samotnú príčinu vašich problémov. Vo všeobecnosti sa môžete stretnúť hneď s niekoľkými diagnózami. Frekventované močenie môže signalizovať diabetes, zápal močového mechúra, problémy s prostatou, ochorenie obličiek a v najhoršom prípade aj rakovinu močového mechúra.

močopudné látky

Zdroj: Shutterstock®

Ako si pomôcť?

V prípade, že u vás lekár žiadnu diagnózu neobjavil, no časté močenie vás trápi stále, možno musíte pristúpiť k zmene životného štýlu. Močový mechúr sa dá aj vycvičiť, čo znamená, že ho začnete postupne učiť menej frekventovanému močeniu. Kľúčom je vydržať a aj vtedy, keď sa nám už veľmi chce cikať, záchod navštívime až v krajnej núdzi. Postupne by sa malo obdobie medzi močeniami predlžovať.

Okrem toho môžete z jedálnička vyradiť diuretické, teda močopudné látky. Medzi ne patrí alkohol, kofeín, štipľavé jedlá či rôzne vodové ovocie a zelenina. Keď už nič nezaberá, obráťte sa na Kegelove cvičenia, ktoré slúžia na posilnenie panvového dna.

Inšpiruj sa: Už si ochutnala bazalkové semienka? Podpor nimi svoje zdravie aj ty!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

6 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

27.01.2019 07:53

Môže signalizovať naozaj rôzne problémy, dá sa vycvičiť, no určite netreba podceňovať!

Vaše meno:

Helena Zobková Šimurdová

Helena Zobková Šimurdová

27.01.2019 21:11

Časté močenie, to je veľmi nepríjemné, zažila som, mala som zápal močových ciest.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

27.01.2019 22:15

Časté močenie môže spôsobiť aj veľa vypitej vody,si myslím.Po vypitej káve musím ísť aspoň 2x a ako je tu spomenuté,tak aj po ovocí a po melóne ani nehovorím...

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

28.01.2019 14:08

močové cesty a zvlášť mechúr je moja Achillova päta

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

15.02.2019 15:04

Mávam zápal močových ciest

Vaše meno:

Katarína Šugar

Katarína Šugar

18.02.2019 18:33

na toto su velmi dobre brusnice, ich vytazok ci caj

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.