Obdobie chrípky je už tu a s ním aj „strašiak" menom vakcína. Lekári často zdôrazňujú dôležitosť preventívneho očkovania proti chrípke.
Podľa správnosti by sa každý z nás mal dať raz ročne zaočkovať, aby zvýšil hladinu protilátok v tele a minimalizoval tak možnosť nákazy. Ľudia sa však vakcín čím ďalej tým viac boja. A to hlavne tehotné ženy. Oprávnene? Je reálny dôvod, pre ktorý by mali byť tehotné ženy vystavené riziku nákazy chrípkou alebo by mali byť všetky povinne zaočkované?
Na liečbu influenzy neexistuje liek!
Vírus chrípky patrí medzi zákerné vírusy, ktoré sú premenlivé a vedia sa dokonale skrývať pred naším imunitným systémom. Laicky si to môžete predstaviť tak, že pokiaľ v ich ribonukleovej kyseline príde k mutácii, vznikne nový typ. Voči nemu je naše telo bezbranné, a následkom často býva vznik epidémie.
Chrípka – influenza, sa veľmi rýchlo šíri kvapôčkovou infekciou a vstupuje do organizmu cez bunky dolných dýchacích ciest (hrtan, priedušnice, priedušky, pľúca). Dôvod, prečo sa ochorenie rýchlo šíri je, že na nakazenie stačia 2-3 vírusové častice. Liečba chrípky potom prebieha za pomoci antibiotík, ktoré vírus nezabijú, ale zabránia jeho vniknutiu do bunky alebo narušia jeho množenie.
Dostane ťa: Poznáme 7 trikov, ako využiť citrón v domácnosti! Používaš ho aj ty?
Očkovať alebo neočkovať?
Vírus typu A dokáže vyvolať epidémie a pandémie, a poznáme dve závažné ochorenia, ktoré spôsobuje - vtáčia chrípka (H5N1), prasacia chrípka (H1N1). Vírus typu B je ten, ktorý nás bude trápiť počas zimy – má sezónny charakter a vyskytuje sa veľmi často v detských kolektívoch. Mimo detí a starších ľudí, patria k rizikovej skupine aj tehotné ženy a ich nenarodené deti, pri ktorých sú častým rizikom potraty.
Očkovanie proti chrípke má jednoduchý princíp – do tela sa vpravia odumreté časti vírusu a organizmus začne produkovať protilátky proti nim, čím nás chránia pred ochorením. Jedná sa o preventívny zákrok, ktorý je najúčinnejší pokiaľ sa robí celoplošne alebo aspoň v rámci určitej cieľovej skupiny. Očkovanie je vhodným spôsobom prevencie proti chrípke, pokiaľ vezmeme do úvahy vírusovú premenlivosť.
Štúdia ukazuje na spojitosť vakcinácie a potratov
Rozruch spôsobili vyhlásenia Centra pre kontrolu a prevenciu ochorení (CDC) o tom, že podľa najnovších štúdií existuje blízke spojenie potratov žien s vakcínou proti chrípke. Porovnávali sa ženy, ktoré potratili so ženami, ktoré v rámci chrípkových sezón, porodili normálne, pričom sa jednalo o rovnako staré ženy. Zistilo sa, že z tých, ktoré potratili, bolo malé percento 30 dní pred potratom, očkované.
Jediná spojitosť vakcíny s potratom, bola tá, ktorú vedci našli iba u žien, ktoré boli očkované aj sezónu predtým. Preto z tohto prieskumu vyplýva, že tak, ako je nezaočkovaná žena ohrozená, je ohrozená aj zaočkovaná, s tým, že pri očkovaní je percento úmrtia plodu oveľa nižšie. Vedci sa aj naďalej zaoberajú touto tematikou, pretože počty tehotných žien, ktoré sa nechávajú očkovať proti chrípke z roka na rok radikálne stúpa.
Odporúčame: Ako správne smrkať. Je to dôležitejšie ako ste si mysleli.
Starý liek nad zlato – propolis
Či ste tehotná alebo nie a skolila vás chrípka, poradíme vám úžasný liek z prírodnej lekárne. Nejde o nič iné, ako o propolis. Má najširšie spektrum účinnosti medzi syntetickými aj prírodnými liečivami. Pri každom ochorení, či už ide o chrípku, ochorenia spojené s ústnou dutinou, zubami či mandľami možno použiť propolis týmito tromi spôsobmi:
- 5-10 g čistého propolisu žujeme ako žuvačku. Pokiaľ štípe, hlavne u detí, namočíme ho do medu a žujeme ďalej.
- Do teplého mlieka nakvapkáme každé dve hodiny 40 kvapiek 30% propolisovej tinktúry (zoženiete v lekárni). Okrem ústnej dutiny propolis dobre účinkuje aj na tráviacu sústavu.
- Tyčinku do ucha alebo paličku s vatou namočíme do propolisovej tinktúry a poutierame bolestivé miesta v ústach
Zaujme ťa: Hlási sa hnačka? Tieto suroviny ti zabezpečia rýchlu úľavu!