Závislosť od cukru je veľmi nebezpečná. Aj keď sa to možno nezdá, prináša so sebou až priveľa zdravotných rizík. Aj preto sa odborníci zhodujú na tom, že obmedzenie príjmu rafinovaného cukru na úplné minimum má svoje opodstatnenie. Oplatí sa však absolvovať cukrový detox? Zdá sa, že každá akákoľvek dlhá absencia cukru v našej strave sa jednoducho vypláca.
Závislosť ako každá iná
O dopamíne sme toho popísali už mnoho. Ak nás sledujete určite viete, že ide o hormón odmeny či potešenia, ktorý sa vyplavuje napríklad aj vtedy, keď jeme. A áno, aj keď jeme niečo sladké. Náš organizmus sa na pocite odmeny a potešenia stáva závislý, a tak zjednodušene vzniká závislosť. Závislosť od cukru je teda v konečnom dôsledku závislosť ako každá iná a je veľmi podobná závislosti od drog, alkoholu či napríklad tukov.
Odporúčame: Najväčšie chyby pri varení, ktorých sa dopúšťame: Profíci to vidia takto!
Abstinenčné príznaky
Je teda veľmi pravdepodobné, že keď príjem cukru obmedzíte alebo rovno absolvujete spomínaný detox, dostavia sa nepríjemné abstinenčné príznaky, ktoré môžu byť psychické aj fyzické. Symptómy sa pritom budú meniť od človeka k človeku a najmä v závislosti od toho, koľko cukru ste pred detoxom dennodenne prijímali do systému. Líšiť sa bude aj dĺžka ich trvania. U niekoho potrvajú niekoľko dní, niekoho potrápia dlhé týždne.
A aké abstinenčné príznaky možno očakávať? Z psychických ťažkostí sa môže dostaviť úzkosť až depresia, zlá nálada a jej výkyvy, problémy so spánkom, rôzne neznesiteľné chute a tiež znížená produktivita a sústredenosť. Bežné fyzické príznaky sú pri cukrovom detoxe únava, točenie hlavy, závraty či nevoľnosť.
Detox nie je pre každého
Úplné vyradenie cukru z jedálnička je síce dobré pre niektorých ľudí s určitými zdravotnými ťažkosťami, ako je napríklad obezita. Vo všeobecnosti by sme však mali podľa dietológov cukor skôr obmedzovať postupne. V prvom rade by sme v obchode mali začať čítať informácie, na obale produktov, o obsahu jednotlivých zložiek. Pridaný cukor sa totiž skrýva v mnohých z nich. Keď sa už pre detox rozhodnete, mali by ste doplniť hladinu energie inak, najlepšie prostredníctvom zdravých bielkovín ako sú strukoviny, ryby, chudé mäso či vajcia.
Posilniť by ste mali jedálniček aj potravinami s vysokým obsahom vlákniny pre pocit plného žalúdka a aj ako prevenciu pred vlčím hladom. Pite dostatok vody a vynechajte všetky sladené nápoje a tiež umelé sladidlá. Dôležité je vyhýbať sa stresu, ktorý je často spúšťačom emocionálneho prejedania sa a určite sa pravidelne hýbte a spite dostatočne veľa, teda odporúčaných 7 až 8 hodín denne.
A užitočný tip na záver? Výskum odhalil, že keď sa dostavia neznesiteľné chute na sladké, zahnať ich dokáže horká chuť. Nesiahnite však po horkej čokoláde, ale po rukole, brokolici, kapuste, kele, kôre z citróna, káve či zelenom čaji.
Pozri aj: Neporiadok či hlad: Poznáš všetky každodenné spúšťače úzkosti?