Perikarditída – kto je najviac ohrozený zápalom osrdcovníka?

Naše srdce a jeho konkrétne časti môžu postihnúť rôzne zápalové ochorenia. Medzi ne v prvom rade patrí myokarditída, čo je zápal myokardu, čiže srdcového svalu. Ide obvykle o infekčné ochorenie spôsobené rôznymi patogénnymi mikroorganizmami, no môže vzniknúť aj na inom podklade. Taktiež môžeme spomenúť endokarditídu, čo je infekčné alebo neinfekčné zápalové ochorenie postihujúce vnútornú výstelku srdca a obvykle aj srdcové chlopne.

Medzi zápalové ochorenia srdca taktiež radíme perikarditídu. O aké ochorenie ide, aké sú charakteristické prejavy a koho postihuje najčastejšie? Aké sú metódy liečby?

Čo je perikarditída?

Perikarditídou označujeme zápal perikardu. Perikard, nazývaný tiež osrdcovník, je pevná blana, respektíve ochranný vak obaľujúci srdce. Tvoria ho dva väzivové listy, medzi ktorými je v takzvanej perikardiálnej dutine malé množstvo tekutiny (priemerne asi 30 ml). Perikardiálna tekutina znižuje trenie pri tlkote srdca a navyše prispieva k ochrane osrdcovníka pred infekciou.

Pojem perikarditída pritom zahŕňa viacero foriem zápalových chorôb osrdcovníka. Podľa dĺžky trvania zápalového procesu rozlišujeme akútnu a chronickú perikarditídu. Akútny zápal perikardu spravidla nastupuje náhle z plného zdravia a býva sprevádzaný intenzívnymi príznakmi. Neraz jeho priebeh pripomína srdcový infarkt. Chronický zápal perikardu nastupuje pozvoľna, prebieha dlhodobo, pričom príznaky sa môžu postupom času zhoršovať.

Chronický zápal môže časom negatívne ovplyvniť stavbu perikardu, čo vedie k zhoršeniu správnej činnosti srdca. V prípade rozvoja jaziev a zrastov na osrdcovníku, ktoré bránia sťahovaniu a uvoľňovaniu srdca, hovoríme o takzvanej konštriktívnej perikarditíde. Ide o pomerne vzácny stav. Ak dochádza u jedného pacienta k opakovanému výskytu zápalu osrdcovníka, hovoríme o rekurentnej (recidivujúcej) perikarditíde.

Odporúčame: ​Akútna myeloidná leukémia – koho postihuje najčastejšie a aké má príznaky?

Aké má perikarditída príznaky?

Príznaky zápalu osrdcovníka, ich intenzita a charakter, sa vzhľadom ku konkrétnej forme a typu ochorenia môžu u jednotlivých pacientov líšiť. Vo všeobecnosti však možno povedať, že zápal perikardu sa prejavuje podobne ako infarkt myokardu. Typická je teda bolesť uprostred hrudníka za hrudnou kosťou alebo na ľavej strane hrudníka. Táto bolesť môže byť veľmi silná až zvieravá. 

Môže byť aj tupá a tlaková. Nie je ničím netradičným, ak bolesť vyráža aj do okolitých častí, napríklad pod ľavé rameno, do chrbta, smerom ku krku, prípadne až do čeľuste. Bolesť sa často zosilňuje pri hlbokom nádychu, kašľaní či pohyboch hornou časťou tela, niekedy dokonca aj v ľahu. Naopak v sede alebo predklone sa môže bolesť aj ďalšie príznaky zmierňovať. 

Okrem bolesti sa pri perikarditíde môžu objaviť nasledujúce symptómy:

  • búšenie srdca (palpitácie),

  • dýchavičnosť (zhoršuje sa poležiačky),
  • únava a celková slabosť,
  • suchý kašeľ, 
  • zvýšená teplota až horúčka,
  • ťažkosti pri prehĺtaní,
  • bolesť svalov a kĺbov,
  • opuch dolných končatín.

Pri prebiehajúcej perikarditíde môže dôjsť k takzvanému perikardiálnemu výpotku. Týmto termínom označujeme stav, pri ktorom sa v perikarde nachádza nadmerné množstvo tekutiny. Prejaviť sa to môže závratmi, poklesom krvného tlaku a mdlobami.

Táto komplikácia môže vyústiť až do život ohrozujúceho stavu, ktorý nazývame srdcová tamponáda alebo tamponáda srdca. Nahromadené množstvo tekutiny v perikarde bráni normálnej srdcovej činnosti, čo môže viesť až k zástave srdca a smrti pacienta. 

Aké sú príčiny zápalu osrdcovníka?

Zápal osrdcovníka môže spôsobiť veľké množstvo rôznorodých príčin. Príčiny ochorenia však nie sú vždy známe, dokonca je úplne bežné, že presná príčina sa neodhalí. Vtedy hovoríme o takzvanej idiopatickej perikarditíde. Na základe známych príčin však rozlišujeme dve skupiny zápalov osrdcovníka, a to infekčné a neinfekčné perikarditídy.

Ak ide o perikarditídu infekčného pôvodu, príčinou sú rôzne druhy patogénnych  mikroorganizmov. Vo väčšine prípadov sú pôvodcami infekčnej perikarditídy vírusy, o niečo menej často aj baktérie. Parazity a plesne spôsobujú zápal osrdcovníka len veľmi zriedkavo. Infekčný zápal osrdcovníka môžu vyvolať patogény, ako napríklad vírusy chrípky, vírus HIV, herpes simplex vírus a ďalšie herpetické vírusy, vírus hepatitídy, adenovírusy, coxsackievirus B, baktérie streptokoky, Escherichia coli, chlamýdie a mnohé ďalšie. 

Neinfekčné perikarditídy často vznikajú z dôvodu iného ochorenia pacienta, prípadne v dôsledku podstúpenia určitej liečby, ale aj pri pôsobení iných faktorov. K rozvoju zápalu osrdcovníka neinfekčného pôvodu môžu prispieť nasledujúce činitele:

  • iné neinfekčné ochorenie srdca a ciev (napr. disekcia aorty),
  • poranenie hrudníka,
  • nádory v oblasti hrudníka, ktoré utláčajú osrdcovník,
  • niektoré autoimunitné a systémové ochorenia (napr. systémový lupus, sklerodermia, reumatoidná artritída),
  • rádioterapia,
  • niektoré lieky,
  • viaceré metabolické ochorenia (napr. dna),
  • ťažké zlyhávanie obličiek,
  • lekárske úkony v oblasti hrudníka (napr. operácia srdca).

Odporúčame: ​Náraz do hrudníka sa môže skončiť zlomeninou. Aké príznaky poukazujú na zlomené rebro?

Diagnostika perikarditídy

Pri bolestiach hrudníka, ktoré neustupujú ani po 15 minútach, je nevyhnutné čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. Ako sme spomenuli vyššie, podobné príznaky sa objavujú aj pri infarkte myokardu, ktorý si vyžaduje okamžité ošetrenie. Avšak, aj perkarditída si vyžaduje včasnú liečbu. Pri diagnostike je nevyhnutné vylúčiť iné možné príčiny ťažkostí. Pacient podstúpi fyzikálne vyšetrenie (hlavne poklepové, pohmatové a posluchové vyšetrenie hrudníka), lekár tiež odoberie anamnézu.

Ďalej sa uplatňujú rôzne zobrazovacie metódy a laboratórne vyšetrenia. Vďaka RTG hrudníka lekár získa informácie o tvare a veľkosti srdcového tieňa a môže odhaliť aj nadbytok tekutiny v hrudníku. Taktiež sa môže vykonať EKG, ultrazvukové vyšetrenie srdca, MRI alebo CT vyšetrenie. Laboratórne vyšetrenie krvi môže odhaliť zvýšené zápalové markery. Podľa potreby sa uplatňuje aj srdcová katetrizácia na meranie tlakov v srdcových komorách. 

Liečba perikarditídy

Liečba závisí od typu a príčiny perikarditídy, ako aj závažnosti ochorenia u konkrétneho pacienta. V prípade infekčného zápalu osrdcovníka bakteriálneho pôvodu sa nasadzujú antibiotiká. Pri vírusových infekciách sa niekedy uplatňuje antivírusová liečba. Často ale postačí aj podporná liečba a telo si s infekciou poradí samo bez následkov.

Pri rôznych typoch perikarditídy sa okrem toho v rámci liečby uplatňujú viaceré druhy medikamentov, a to v prvom rade nesteroidné protizápalové lieky, v niektorých prípadoch aj kortikosteroidy. Diuretiká sa podávajú s cieľom zmierniť opuchy a výpotok. Ak farmakologická liečba nezaberá, pristupuje sa k invazívnejším metódam liečby. Vykonáva sa napríklad punkcia perikardu, pri ktorej sa odstráni veľké množstvo nahromadenej tekutiny z osrdcovníkovej dutiny, a to v rámci prevencie spomínanej tamponády srdca.

V najzávažnejších prípadoch, ak nie je možné stav pacienta zlepšiť iným spôsobom, sa pristupuje k chirurgickému odstráneniu perikardu, čo nazývame perikardiektómia. Preliečenie perikarditídy aj pri ľahšom priebehu trvá pomerne dlho, a to aj niekoľko týždňov. Nevyhnutný je pokoj na lôžku. 

Odporúčame: ​Ako čo najrýchlejšie poraziť prechladnutie? Spoľahni sa na týchto 9 bylinných pomocníkov!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.