Pľúcnik lekársky: To je pomoc nielen pre tvoje pľúca!

Pľúcnik lekársky je tým pravým pomocníkom v starostlivosti o dýchacie cesty, tak ako jeho názov napovedá. Táto liečivá bylinka toho však dokáže ešte oveľa viac. Pôsobí protizápalovo a blahodarne vplýva aj na trávenie, štítnu žľazu či pokožku.

Rastlina je zaujímavá aj vďaka svojmu vzhľadu. Jej pekné kvety totiž postupne menia svoju farbu z ružovej na fialovú až modrú. V marci začína pľúcnik kvitnúť a rovnako štartuje aj jeho zber. Ako vyzerá pľúcnik lekársky? Ako pľúcnik pomáha zdraviu? Ako sa pripravuje kúpeľ z pľúcnika alebo pľúcnikový čaj? Zistite o ňom viac v nasledujúcom článku!

Pľúcnik lekársky (Pulmonaria officinalis) – čeľaď borákovité, český názov: Plicník lékařský, anglický názov: Lungwort

Pľúcnik lekársky je liečivá rastlina z čeľade borákovité, dorastajúca do výšky 20 až 30 centimetrov. Vyskytuje sa prevažne v nížinách, no i v podhorskom pásme.

Obľubuje najmä tienisté stanovištia, napríklad lesy alebo háje. Tam je totiž pľúcnik dostatočne chránený pred ostrými slnečnými lúčmi. Rastlina však potrebuje dostatok vlahy a vápenitú pôdu. Jej byľ aj listy sú pokryté drobnými chĺpkami.

Prečo kvety pľúcnika menia farbu?

Pľúcnik je tiež charakteristický aj svojimi peknými kvetmi kalíškovitého tvaru. Tie sú najskôr ružové, no postupom času menia svoju farbu na fialovú až modrastú. 

Tento zaujímavý a netradičný jav nastáva kvôli antokyánovému farbivu v rastline. Táto látka reaguje na pH bunkovej šťavy, ktoré sa starnutím kvetov mení, čím sa mení aj ich farba.

Odporúčame: Kedy si dať pozor na zeleninu? Nie vždy je totiž zdraviu prospešná

zdravie pľúc

Zdroj: Shutterstock®

Pevné zdravie s pomocou pľúcnika – ako si ho nazbierať?

Pľúcnik začína kvitnúť zvyčajne v marci či apríli a zber kvetov prebieha až do mája. Z byliny sa získava kvitnúca vňať, prípadne mladé prízemné listy pľúcnika. Najlepšie je zberať ho ráno, keď je rastlina ešte vlhká od rosy.

Je dôležité dbať na to, aby bol pľúcnik zbieraný z čistého a neznečisteného miesta. Rastlina sa následne suší pri teplote do 40 °C. Potom sa môže skladovať v suchu a tme, aby si zachovala svoje liečivé účinky. Sušený pľúcnik však poľahky zoženiete aj na internete či v špecializovaných obchodoch.

Prírodný liek v záhrade – ako na pestovanie pľúcnika lekárskeho?

Nie je problém vlastný pľúcnik pestovať i doma, či už v záhrade, alebo aj na balkóne v kvetináči. Môžete ho využiť nielen na liečebné účely, ale v prvom rade aj na okrasu, keďže ide o veľmi peknú bylinku. Bylinu možno pestovať zo zakúpených semien, prípadne zo zakorenených odrezkov. Najlepšie sa mu darí vo vlhkých a výživných pôdach bohatých na minerálne látky.

Počas pestovania myslite hlavne na pravidelnú, no primeranú zálievku, ako aj pravidelné strihanie lístkov. Tie možno použiť do šalátov i na čaj. Dôležité je však vybrať pre pľúcnik vhodné stanovište. Rastlina je skôr tieňomilná, prudké slnečné lúče môžu jej lístky spáliť. Preto voľte miesto s rozptýleným svetlom, ideálne čiastočne zatienené. 

Liečivé účinky pľúcnika lekárskeho

Pľúcnik lekársky obsahuje množstvo účinných látok. Skrývajú sa v ňom triesloviny, saponíny aj kyseliny. Taktiež je zdrojom vlákniny, sacharidov či mnohých minerálnych látok. Rovnako je zdrojom antioxidantov. A aké sú účinky byliny?

Ako už názov tejto liečivej byliny napovedá, najvýraznejší vplyv bude mať na dýchacie cesty. Už dávno pomáhal pľúcnik bojovať s neduhmi dýchacích ciest. Je veľkým pomocníkom v boji proti dráždivému kašľu a hlienom (prírodné mukolytikum).

Dokonca je vhodný pri liečbe zápalu priedušiek alebo pretrvávajúcich pľúcnych ochorení. Podporuje celkový stav dýchacích ciest a napomáha eliminovať prejavy astmy. Celkovo podporuje sliznicu dýchacích ciest.

Tradičná medicína spomína aj tieto pozitíva používania pľúcnika:

  • má antiseptické účinky,
  • má protizápalové účinky,
  • pozitívne vplýva na imunitný systém,
  • podporuje zdravie žlčníka a žalúdka,
  • zlepšuje trávenie,
  • odstraňuje plynatosť,
  • vďaka močopudným účinkom odstraňuje z tela nadbytočnú vodu,
  • má sťahujúci účinok,
  • zrýchľuje hojenie rán aj kožných ochorení,
  • má výrazne pozitívny vplyv na tvorbu krvných doštičiek,
  • podporuje liečbu zápalov močových ciest,
  • pomáha pri problémoch s narušenou činnosťou štítnej žľazy,
  • pomáha pri silnej menštruácii.

Pozri aj: Metličkové žilky a kŕčové žily: Odkiaľ sú a ako sa ich zbaviť?

čaj z pľúcnika

Zdroj: Shutterstock®

Recepty z pľúcnika lekárskeho podľa tradičnej medicíny:

• ​Recept na čaj z pľúcnika lekárskeho – pri ochoreniach dýchacích ciest

Pľúcnik lekársky môžete v sušenej forme použiť napríklad na prípravu čaju. Čaj z pľúcnika neváhajte vyskúšať najmä pri nádche, kašli, bolestiach hrdla či brucha, alebo ak potrebuje podporiť trávenie. 

RECEPT NA ČAJ: Dve malé lyžičky sušenej byliny zalejte 2,5 dl vriacej vody a nechajte lúhovať okolo 15 minút. Následne sceďte a pri vyššie uvedených problémoch pite dva až trikrát denne.

Pri vnútornom užívaní tejto rastliny však platia isté pravidlá. Pľúcnik totiž nie je vhodný na dlhodobé užívanie. Zvyčajne sa odporúča maximálne trojtýždňová liečebná kúra. Taktiež by sa mu mali vyhýbať tehotné a kojace ženy.

• ​Tinktúra z pľúcnika lekárskeho

Pľúcniková tinktúra je tradičným podporným liečivom pri ťažkostiach s dýchacími cestami, hlavne pľúcami a prieduškami. Pomáhať môže pri chronických respiračných problémoch, ako aj na posilnenie imunity. Pri ťažkostiach sa vo všeobecnosti odporúča podávať 20 až 40 kvapiek tinktúry dvakrát denne. Tinktúru zapite čistou vodou, alebo v nej kvapky rozpustite. Príprava domácej tinktúry je jednoduchá – v podstate stačí nazbierané časti rastliny naložiť do alkoholu a nechať macerovať. 

POSTUP: 100 g čerstvého pľúcnika nasekáme, naložíme do sklenej nádoby a zalejeme 500 ml liehu (aspoň 40 %). Uzavrieme a dáme na tmavé miesto macerovať na aspoň 2 týždne. Pravidelne nádobou pretrepeme. Po dvoch týždňoch tinktúru scedíme a uskladníme v čistej tmavej nádobke. 

Odporúčame: Zázračný čaj z ľanových semienok: Odkysľuje organizmus a podporuje trávenie

• ​Kúpeľ z pľúcnika lekárskeho

Teplý kúpeľ s prídavkom odvaru z pľúcnika môže pôsobiť veľmi relaxačne, pomáhať pri znižovaní stresu a podporovať lepší spánok. Tradične sa používa na zmiernenie symptómov spojených s respiračnými problémami, ako sú kašeľ a bronchitída. Vďaka svojim upokojujúcim vlastnostiam môže pľúcnik pomôcť pri liečbe kožných problémov, ako sú ekzémy alebo psoriáza.

  • 200 gramov čerstvých alebo 100 gramov sušených listov a kvetov pľúcnika
  • 2 l vriacej vody

POSTUP: Vňať pľúcnika zalejeme vodou a necháme lúhovať asi 20 minút. Pripravený zápar vlejeme do vane s vodou. Kúpeľ by mal trvať asi 30 minút.

Ďalšie tipy na využitie pľúcnika lekárskeho:

  • Silnejší odvar zo sušeného pľúcnika môžete tiež použiť na ošetrenie ťažko sa hojacich rán alebo inak poškodenej pokožky. Do odvaru namočte gázu alebo látku a aplikujte na postihnuté miesto. 
  • Ak vás trápi vypadávanie vlasov, skúste ho použiť na masáž vlasovej pokožky.
  • Pri problémoch s hemoroidmi si zase pripravte sedacie kúpele. 
  • Mladé prízemné lístky pľúcnika si môžete pridať do šalátu. Chutia podobne ako zelený hrášok. 

Článok aktualizovaný 23.4.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

14 komentárov

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

21.03.2018 08:09

nepočula som ešte o tejto "zdravej" bylinke...... ale ako som sa dočítala, dá sa využiť aj na iné použitie ako vnútorné.... taká masáž vlasovej pokožky by mi veru bodla.....

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

21.03.2018 08:27

Užitočná rastlinka,rada by som vyskúšala.

Vaše meno:

Mária Bujňáková

Mária Bujňáková

21.03.2018 14:05

No na druhý mesiac ideme hladať a zbierať

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

21.03.2018 14:43

Nepočula som,poznám pľúcnik,ale toto je nové pre mňa.

Vaše meno:

Marie Gutmannová

Marie Gutmannová

21.03.2018 14:51

rada citam clanky o bylinkach, vzdy tu najdem vela novych informacii

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

21.03.2018 21:03

Veľmi pekná a veľmi liečivá bylinka - Pľúcnik .. A aj má milé meno .. Neviem o tejto rastlinke,ale vdaka Vášmu článku som múdrejšia, a urobila by som si aj šalát, kde by som ju použila..A čajík by bodol..

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

21.03.2018 21:31

Pľúcnik lekársky u nás rastie. Už 4 roky ho zbieram a suším pre dcéru. Kupovala si ho a robila čajík, ako pre seba, tak aj pre dcérku. Pochvaľuje si ho, lebo choroby ich obchádzajú. Začala som so zberom hlavne kvôli vnučke.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

21.03.2018 22:01

bolo by dobre nazbierať si ho,nasušiť aj na zimu a choroby nás už neprekvapia.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

22.03.2018 06:43

mám ho nasušený, rastie nám aj v záhrade na lúke pod horou

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

22.03.2018 07:22

Pľúcnik zvykneme zberať a sušiť roky, no o všetkých účinkoch som nevedela, super!

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

22.03.2018 19:55

musím zistiť, či by sa tejto bylinke darilo v našej záhrade

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

29.03.2018 19:59

taky jsem o této bylince neslyšela

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

05.04.2018 15:04

Už rastlinka zberáme suší ju roky a aj iné bylinky no nerastie hoci kde mam svoje miesto

Vaše meno:

Janka Komadova

Janka Komadova

20.04.2023 21:09

Zberam a sušim každý rok od detstva už je nasušený na zimu Len škoda rok čo rok je ho menej

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.