Idete si pokojne cez kruhový objazd vo vnútornom pruhu, chcete a potrebujete odbočiť, no zrazu počujete trúbenie pred vami, za vami a vy spanikárite. Dupnete na brzdy a máme tu z toho reťazovú nehodu a dopravný kolaps. Je vám táto situácia povedomá?
Vysvetlíme vám, ako jazdiť na kruhových objazdoch s viacerými pruhmi čo najjednoduchšie, najbezpečnejšie a hlavne bez strachu! Kruhový objazd je iba veľa malých križovatiek, kde dávate prednosť sprava.
Aký je účel kruhových objazdov?
Kruhové objazdy sú síce pre niektorých vodičov strašiakom, no ich hlavnou úlohou je zjednodušiť dopravu a zvýšiť bezpečnosť na cestách. V porovnaní s klasickými križovatkami pomáhajú znižovať počet nehôd, pretože eliminujú situácie, kde by sa vozidlá mohli čelne zraziť. A keďže sa na objazde jazdí plynulo dokola a bez zastavovania (ak je voľno), prispievajú aj k plynulejšiemu prúdu áut – čo ocení každý, kto nechce stáť na semaforoch.
Ďalšou výhodou kruháčov je, že nútia vodičov spomaliť – už len preto, že do zákruty vo vysokej rýchlosti vojsť nechcete. Sú tak bezpečnejšie pre chodcov aj cyklistov, pretože pohyb vozidiel je predvídateľnejší a pomalší. A mimochodom, ak ich správne využijeme, môžeme si na nich dokonca „vytočiť“ úsmev – aj keď len z dobre zvládnutého manévru.
Shutterstock®Svetelné signály v kruhových objazdoch
Už v autoškole sa učia, že keď sa blížite ku kruhovému objazdu, mali by ste spomaliť a dať prednosť zľava. Podľa pravidiel cestnej premávky platí pravidlo prednosti sprava.
Aby sa zabezpečila plynulá premávka, pred každým vjazdom na kruhový objazd nájdeme značku „Daj prednosť v jazde“, čiže prednosť má vždy vozidlo, ktoré sa už nachádza na kruhovom objazde a prichádza zľava. Nezabúdajte predvídať, že niektorí vodiči nedávajú signál o zmene smeru – tzv. blinker.
A s tým treba počítať. Signál o zmene smeru jazdy sa na kruhovom objazde nemusí dávať doprava. Všetci totiž vedia, že sa „točíte“ smerom doľava.
Kedy dať smerovku na kruhovom objazde?
- Pred vjazdom nedávame smerovku, ak ideme rovno alebo doľava.
- Smerovku doprava dávame vždy pred výjazdom, ktorý opúšťame – najčastejšie na úrovni výjazdu pred naším cieľovým.
- Ak odbočujete hneď doprava (prvý výjazd), dajte smerovku už pri vjazde.
Výber správneho pruhu pri jazde v kruhovom objazde
Zásady výberu správnych jazdných pruhov sú nasledovné:
- ak idete „rovno“, môžete si vybrať z oboch jazdných pruhov;
- ak idete „doprava“, určite zvoľte vonkajší – pravý jazdný pruh;
- ak idete „doľava“ zvoľte si vnútorný – ľavý jazdný pruh;
- ak sa otáčate, tiež si zvoľte vnútorný – ľavý jazdný pruh.
Jazda na kruhovom objazde
Prvoradé je spomaliť. Rýchla jazda po kruhovom objazde vás totiž môže vyniesť a vy môžete skončiť mimo cesty v poli, na streche... Scenáre môžu byť rôzne, často tragické. Ďalej dáte prednosť autám idúcim zľava a ak je cesta voľná, môžete ísť do svojho správne vybratého jazdného pruhu.
Keď schádzate po svojej ceste a ste v ľavom pruhu, nezabudnite dať prednosť tým z pravého jazdného pruhu. Znamenie o zmene smeru jazdy dávame včas, teda pred odbočovaním a aj počas odbočovania, a to až kým nepôjdeme znova rovno. Tým, že nedáte znamenie vôbec, alebo príliš skoro, riskujete zmätenie ostatných vodičov.
Tip pre lepšiu orientáciu v kruhových objazdoch
Ak sa chcete v kruhových objazdoch orientovať istejšie, vždy si vopred predstavte objazd ako klasickú križovatku – prvý výjazd je ako „doprava“, druhý „rovno“, tretí „doľava“ a štvrtý ako otočka späť. Pomôže vám to vybrať správny jazdný pruh ešte pred vjazdom a vyhnúť sa zmätočnému prepletaniu medzi pruhmi. Nezabudnite sledovať aj vodorovné značenie na vozovke, ktoré často jasne navádza, kam ktorý pruh vedie.
Riešenie situácie, keď vodič zvolí nesprávny pruh
Ak sa vám stane, že ste sa omylom zaradili do nesprávneho jazdného pruhu – nezúfajte a hlavne nepodliehajte panike. Neskúšajte sa na poslednú chvíľu tlačiť do iného pruhu alebo prudko odbočiť. Najbezpečnejším riešením je jednoducho absolvovať celý kruhový objazd a spraviť nový nájazd. Získate tak čas na orientáciu a budete môcť správne zvoliť jazdný pruh podľa svojho cieľa. Pamätajte, že radšej si kruh zopakovať, než riskovať nehodu.
Shutterstock®Kruhové objazdy so svetelnou signalizáciou
Niektoré kruhové objazdy, najmä vo väčších mestách alebo na veľmi frekventovaných križovatkách, sú vybavené semaformi. V takom prípade platí svetelná signalizácia nad bežnými pravidlami. To znamená, že aj keď by ste inak mali prednosť zľava, na červenú nevoľte do kruhového objazdu – bez ohľadu na to, či je voľno.
Naopak, zelená vám dáva povolenie vojsť, a to aj v prípade, že by ste inak prednosť nemali. Dôležité je sledovať nielen svoje semafory, ale aj svetelnú signalizáciu pre ostatné smery, aby ste mohli správne predvídať ich pohyb.
Najčastejšie chyby vodičov na kruhovom objazde
Kruhový objazd je miestom, kde sa dá jazdiť plynulo a bezpečne – no len vtedy, keď všetci vodiči poznajú pravidlá. Mnoho dopravných kolízií však vzniká práve kvôli opakujúcim sa chybám, ktoré robia hlavne menej skúsení vodiči. Na čo si teda dať pozor?
- Vjazd do kruhového objazdu bez spomalenia alebo zastavenia.
- Nesprávny výber jazdného pruhu – napríklad odbočovanie doprava z vnútorného pruhu.
- Nedarovanie prednosti vozidlám prichádzajúcim zľava.
- Nedanie smerovky pri výjazde z objazdu, čo mätie ostatných účastníkov premávky.
- Zbytočné točenie sa viackrát dokola alebo dokonca cúvanie, ak vodič zmeškal svoj výjazd.
Je veľmi dôležité vedieť, ako používať jazdné pruhy, a to nielen pri jazde po kruhovom objazde. Môžete používať aj vonkajší, teda pravý jazdný pruh, keď sa chcete dostať kamkoľvek, ale to iba ak sa skutočne bojíte. Pre bezpečnú a korektnú jazdu je podstatné vedieť použiť aj správny jazdný pruh. Želáme vám veľa úspešne zvládnutých kruhových objazdov s viacerými jazdnými pruhmi.
Aktualizovaný článok: 12.04.2025