Cvičenie, behanie a všeobecne fyzická aktivita je, dá sa povedať, súčasným fenoménom. Na ulici vidíme oveľa viac bežcov, na športoviskách oveľa viac ľudí, ktorí sa začali zaujímať o zdravý životný štýl o čosi viac.
Niekedy si však berieme rady iných príliš k srdcu, a pritom vôbec netušíme, že ide o mýty o cvičení, ktorým sa treba skôr vyhýbať, ako ich skutočne nasledovať. Vyhnite sa týmto nepodloženým radám a budete sa lepšie cítiť, podávať lepšie výkony a budete so sebou spokojnejšie!
Pozri aj: Na čo slúži cibuľová kúra? Neuveríš, ale jej účinky sú obdivuhodné!
1. Len 100 % sa počíta
Mýtus číslo jeden znie, že ak práve nemáte svoj deň a váš výkon by ste ohodnotili číslom 75 percent, ani sa to nepočíta za aktivitu. Nie je však nič horšie, ako sa premáhať a hnať telo do extrémov, z ktorých ho dostanete už len ťažko. Takto si priženiete svalovú horúčku alebo horšie, zlomeninu. Takže sa sústreďte a choďte na svoje maximum, nie na 100 percent, ako vám kážu iní.
2. Z brušákov tehličky
Myslíte si, že jediný spôsob, ako dosiahnete tehličky na bruchu a zhodíte z neho trasľavý tuk, sú brušáky? Potom myslite znova. Brušáky to sami nezvládnu, keďže zapájajú len niekoľko svalov v strede brucha. Treba pridať ďalšie cvičenia, napríklad plank a potom aj vysokointenzívne tréningy, vďaka ktorým sa spaľujú tuky rýchlejšie.
Zaujme ťa: Trik na nezaplatenie: Nauč sa, ako otvoriť konzervu bez otvárača!
3. Pás lepší, ako asfalt
Určite ste už počuli, že vaše kĺby toľko netrpia pri behu na bežiacom páse, ako pri behu po asfalte. Pravdou je, že vaše kĺby nesú vaše telo, a preto beh hocikde na ne vyvíja určitý tlak. Ak máte problémy s kĺbami, nebehajte zaryto len na páse, pretože vám to pravdepodobne nepomôže. Skúste inú formu kardia, ako je bicykel alebo eliptické stroje.
4. Som fit, tak netrénujem
Posledným mýtom, ktorému dôveruje veľa ľudí je, že keď sme už vo forme, môžeme si dopriať viac voľna a môžeme si dať aj pohov s diétou. Nie je to tak. Vaše ťažko vydreté svaly môžu začať ochabovať už po týždni oddychu a do mesiaca môže byť vaša kondička, ktorú ste nadobúdali rok, úplne preč. Trénovanie by nemala byť povinnosť, ale životný štýl, z ktorého sa nebudete vyhovárať.
5. Bez potu to nie je tréning
Často ľudia intenzitu tréningu merajú podľa toho, koľko toho vypotia. To však vôbec nie je správna metóda. Nesústreďte sa na to, koľko vypotíte, ale na to, ako intenzívne cvičíte a aké ciele, ktoré ste si stanovili, dosahujete. Pot znamená, že sa telo ochladzuje a vaše sa nemusí ochladzovať tak intenzívne, ako telo vašej kamošky v posilňovni.