Prečo ÁNO probiotikám?

Pokiaľ vás už jesenné počasie skolilo a máte nasadené antibiotiká, mali by ste prijímať zvýšené množstvo vitamínov, ale tiež probiotík. Pomôžu vám rýchlejšie sa dostať späť do formy a najmä dať do poriadku črevnú mikroflóru, ktorá sa pri liečbe narúša. Tieto baktérie toho však dokážu oveľa viac.

 

Priateľské mikroorganizmy sa v našom tele vyskytujú bežne. Vplyvom viacerých faktorov im často znemožňujeme prežitie, a tak je nutné ich dopĺňať stravou alebo výživovými doplnkami.  Probiotické baktérie sú na správne fungovanie tela nevyhnutné, nachádzajú sa v črevách, kde zabezpečujú mierne kyslé prostredie, v ktorom zlé baktérie neprežijú.

 

Odporúčame prečítať: Trápi vás akné? Možno to má na svedomí vaše trávenie!

 

probiotiká, liečba antibiotikami, zdravá črevná mikroflóra, hnačka, zápcha, problém s akné,

Zdroj: Shutterstock®

Pozitívne účinky probiotík

 

  • Priaznivá črevná mikroflóra – pôsobením probiotík sa črevo čistí. Tieto baktérie odstraňujú povlak a nežiaduce patogény z čreva a zvyšujú tak jeho vstrebateľnosť a pružnosť. Ako sme už spomínali v úvode, vytvárajú mierne kyslé prostredie, ktoré zabraňuje prežitiu škodlivých baktérií. Sú prevenciou rakoviny hrubého čreva.

 

  • Urýchľujú proces rozkladu – probiotické baktérie narušujú uhľovodíkové väzby, čím pomáhajú rozkladať potravu na zložky, ktoré organizmus ľahšie vstrebe. Tento proces pomáhajú urýchľovať, a tak zabraňujú tomu, aby v čreve vznikli hnilobné procesy

 

  • Produkujú dôležité látky – napríklad enzýmy y zvyšujú využiteľnosť vitamínov a iných zložiek potravy (vitamín B, K, vápnik, mastné kyseliny) Okrem toho produkujú bielkovinu laktoferín, ktorá má schopnosť viazať železo. Bez nej by náš organizmus nedokázal železo z potravy absorbovať.

 

  • Posilňujú imunitný systém – dokážu skrátiť celkové trvanie chrípky a tiež zmierniť jej príznaky. Zmierňujú alergické reakcie a dokonca znižujú riziko vzniku alergií či astmy. Probiotiká pomáhajú rozvíjať imunitný systém dojčiat cez materské mlieko.  

 

  • Pomoc pri zápche aj hnačke – zápcha je častým problémom tehotných žien, pri ktorom vedia pomôcť probiotiká. Vedia zabrániť jej vzniku, ale tiež pomôcť pri liečbe. To isté platí v prípade hnačky, je však dôležité rozlišovať druhy probiotík, lebo na každý problém sa hodia iné.

 

  • Užitočné v boji s akné – častou príčinou vzniku akné je nezdravá črevná flóra a toxíny, ktoré do krvi produkujú škodlivé látky. Probiotické baktérie majú schopnosť v relatívne krátkom čase výrazne zlepšiť črevné prostredie. Znížia tak množstvo toxínov v črevách, čo sa priaznivo odrazí aj na stave pokožky.

 

  • Znižujú zápach z úst – neželaný zápach z úst je často zapríčinený zlou črevnou flórou a keďže ju probiotiká čistia, ich pravidelným užívaním sa zápach z úst zníži.
probiotiká, liečba antibiotikami, zdravá črevná mikroflóra, hnačka, zápcha, problém s akné,

Zdroj: Shutterstock®

Kedy po nich určite siahnuť?

 

Je dobré, ak máme črevnú mikroflóru stále v poriadku. Niekedy stačí konzumovať potraviny s obsahom probiotických kultúr, no sú obdobia, kedy je prospešné zvýšiť ich dávku. Oplatí sa to napríklad v chrípkovom období, kedy nám hrozia rôzne ťažkosti a ochorenia. Počas a po antibiotickej liečbe sú takmer nevyhnutnosťou.

 

Odporúčame prečítať: Rakovina hrubého čreva - odhaľte ju včas

 

Siahnite po nich, ak máte črevné ťažkosti, či už zápchu alebo hnačku. Na každý problém sú však určené iné probiotiká. Zvážte ich zvýšené množstvo počas tehotenstva a v období kojenia. Pomôžete tak dieťatku vytvoriť dobrú imunitu a predchádzať vzniku alergií. Nezabúdajte však, že by vám ich užívanie mal schváliť lekár.

probiotiká, liečba antibiotikami, zdravá črevná mikroflóra, hnačka, zápcha, problém s akné,

Zdroj: Shutterstock®

Rôzne formy probiotík

 

Ako sme už spomenuli, existujú rôzne druhy probiotík určené na rozličné problémy. Najbežnejšími sú baktérie rodu Lactobacillus a Bifobacterium. Ak chcete vyriešiť svoj problém, mali by ste sa poradiť s lekárnikom, aký druh baktérií je najvhodnejší. Čo sa týka formy užívania, najprirodzenejšie je prijímať ich bežne v potravinách. Bohatým zdrojom je napríklad bryndza, kvasené mliečne produkty, teda jogurty či acidofilné mlieka alebo aj funkčné potraviny. Môžu to byť napríklad keksy s obsahom probiotických kmeňov. Najlepším zdrojom probiotík je však materské mlieko. Aj preto je kojenie tak dôležité.

 

Odporúčame prečítať: Horúci hit : Probiotická maska na tvár a jej účinky

 

Ak tieto potraviny nie sú dostatočné, v lekárni je široká ponuka rôznych foriem probiotík. Najčastejšie sú v podobe kapsúl, tabliet, ale aj šumivých tabliet či prášku na prípravu sirupu. Dôležité je dávkovanie, najmä jeho čas. Napríklad, aby ste dosiahli želaný účinok pri liečbe antibiotikami, je nutné, aby ste probiotiká užili minimálne hodinu alebo viac po užití antibiotík. Inak strácajú svoj účinok. 

probiotiká, liečba antibiotikami, zdravá črevná mikroflóra, hnačka, zápcha, problém s akné,

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

Shutterstock.com

3 komentárov
Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

17.10.2016 14:00

teraz už dost aj lekárov čo ich odporučaju

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

17.10.2016 14:13

odporučil mi ich imulolog.... zopár rokov ich užívam, imunita sa mi výrazne zlepšila

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

13.11.2016 20:06

probiotiká jednoznačne áno,hlavne pri braní antibiotík sú nesmierne dôležité

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE