Ach, tie hormóny.. Často ich spomíname v najrôznejších vetných konštrukciách, keď je niekto veselý, rozbláznený, alebo smutný.
Málokto však vie, ako vedia rozhádzať zdravotný stav, teda najmä ich nefunkčnosť. Dajú sa chápať ako chemické správičky, vylučované priamo do krvi. Tá ich ďalej nesie do tkanív a telesných orgánov, aby tam pôsobili a aby všetko fungovalo ako má.
Existuje mnoho typov hormónov, ktoré pôsobia na rôzne telesné funkcie a procesy, ako sú vývoj a rast, metabolizmus, sexuálne funkcie, reprodukčný rast a zdravie, telesná teplota a mnoho iných.
Odporúčame prečítať: Triky, ktorými opticky zväčšíte svoj dekolt
Pokiaľ sú hormóny v poriadku, telo „šlape“ ako hodinky. Problém nastáva, keď hormóny nefungujú tak, ako by mali. S nefunkčnou hormonálnou sústavou sa spája celý rad zdravotných ťažkostí. Môže ísť najmä o únavu, kožné problémy, priberanie na váhe okolo brucha, strata svalovej hmoty – rapídne chudnutie, poruchy spánku, bolestivé PMS, endometrióza, neplodnosť, nízke libido, bolesti hlavy, nočné potenie a návaly horúčavy a mnoho iného.
Ak máte podozrenie, že vaše zdravotné ťažkosti majú na svedomí hormóny, presnejšie ich poruchy, určite neváhajte a navštívte endokrinológa, špecialistu, ktorý vám stanoví hormonálny profil. Avšak, s týmto problémom môžete bojovať aj prírodnou cestou.
Odporúčame prečítať: Kokosový olej - náš pomocník v starostlivosti o krásu (7 rád)
Jedzte zdravé tuky
Hormóny pre svoju funkciu potrebujú cholesterol, veľká časť mozgu je cholesterol. Preto sa zdravých tukov naozaj netreba báť. Zdravými tukmi je myslené konzumovanie prírodných tukov, ako je avokádo, kokosový olej, žĺtky, surové maslo, masť a podobne. Vyhnite sa hydrogenovaným rastlinným olejom, ako je repkový olej, margarín, sójový olej. Pozor však, aj zdravé tuky sú tuky, preto všetko s mierou.
Pozor na chemikálie
Rovnako ako iné ženy, používate všetky tie báječné chemické toaletné potreby? Farby na vlasy, parfumy, či laky na vlasy? Samá chémia.
Antibakteriálne mydlá, bielidlá, a osviežovače vzduchu. Reklamné ťahy nás naučili, že domácnosť nikdy nie je dokonale čistá a sterilná. Aké klamstvá!
Ak chcete, aby váš hormonálnu rovnováha dostala riadnu šupu do tváre, chemické osviežovače vzduchu a pesticídy im robia túto medvediu službu. Fasfoody, hnojená zelenina a ovocie, toto všetko hormóny doslova ničí a oslabuje ich funkcie. Preto sa snažte tieto veci eliminovať. Naše hormóny sú veľmi jemné a citlivé na chemikálie. Chemické preťaženie im nepomáha, skôr naopak. Takže: jedzte najmä bio potraviny, eliminujte plasty a určite nevarte v plastových nádobách. Ako čističe používajte sódu, ocot a a ako osviežovače uprednostnite esenciálne prírodné oleje.
Odporúčame prečítať: Pripravte sa na zimu a uvarte si liečivé sirupy
Dbajte na kvalitný spánok
Spánok je pre tvorbu hormónov nevyhnutný. Je dobré stanoviť si denný čas, kedy vždy pôjdete do postele. Vytvorte si svoj vlastný rituál ohľadne zaspávania, dajte si upokojujúci harmančekový čaj, horúci kúpeľ, čokoľvek, čo vás uvoľní.
Naučte sa relaxovať
Keď je telo v uvoľnenom stave, steroidné hormóny pracujú na podporu DHEA a progesterónu. Tieto hormóny podporujú imunitný systém, pracujú ako prevencia rakoviny a zabezpečujú zdravú reprodukciu. Keď sa telo dostáva do stresu, steroidné hormóny sa menia na kortizol. Kortizol je hormón stresu. doslova vysáva všetky steroidných hormónov, ktoré potom nedokážu udržať rovnováhu DHEA a progesterónu. Vtedy sa telo dostáva do hormonálnej búrky. Preto dbajte na relax.
Odporúčame prečítať: A máme tu jesennú rovnodennosť, čo nám prináša?
Doplnky a bylinky pre hormonálne zdravie
Existuje veľa doplnkov a bylín, ktoré sú prospešné pre hormonálne zdravie. Znateľný rozdiel prinášajú najmä
Maca - Maca je endokrinný adaptogén. To znamená, že neobsahuje žiadne hormóny, ale obsahuje živiny potrebné pre podporu produkcie hormónov. Je známe, že zvyšuje plodnosť, znižuje stres, zlepšuje libido, a zmierňuje príznaky PMS.
Schizandra bobule - schizandra bobule podporuje chod nadobličiek.
Horčík - horčík reguluje kortizol, znižuje hladinu cukru v krvi, podporuje štítnu žľazu, podporuje spánok. Slúži aj ako palivo bunkovej energie a je kľúčovým prispievateľom k budovaniu hormónov.
Ďalej zaraďte multivitamín, vitamíny B, a fermentované oleje z treščej pečene.
Odporúčame prečítať: Maximalizujte svoj výkon a zefektívnite svoj deň !