Nezanedbávate starostlivosť o svoje ja? A čo takto pravidelná starostlivosť o svoje prsníky? S pribúdajúcim vekom sa zvyšuje riziko kadečoho, vrátane rakoviny. Aj preto by sme kontroly v gynekologických ambulanciách nemali podceňovať. A rovnako tak ani sebavyšetrovanie.
Najprv trochu faktov. Rakovina prsníkov je strašiakom mnohých žien po celom svete. Jej vznik zvyšuje pribúdajúci vek, tehotenstvo vo vyššom veku, pričasté pitie alkoholu, či dokonca nadmerná váha aj málo pohybu. Prsty má v tom aj genetika, teda rodinná anamnéza, rizikové sú aj tie ženy, ktoré začali menštruovať už v pomerne nízkom veku.
Ak zanedbávate pravidelné gynekologické prehliadky, vystavujete sa ešte väčšiemu riziku, prípadné ochorenie sa totiž nestihne včas zaregistrovať.
Odporúčame prečítať: 7 krát ako sa starať o zuby a ústnu dutinu
Čo si všímať?
Samovyšetrenie prsníkov spočíva v tom, že si ich dôkladne prehmatáte.
Prvý príznak, kedy by ste mali určite spozornieť je tvrdá pokojne aj bezbolestivá hrčka. Nemusíte sa však hneď začať obávať. Nie každá takáto hrčka znamená rakovinu prsníka. Neraz ide napríklad o podkožné tukové tkanivo, niekedy za tým môže stáť zápal, infekcia, či dokonca hormonálne zmeny. Ak si takúto hrčku ale na prsníku objavíte, mali by ste s tým okamžite zájsť za svojím lekárom, ktorý posúdi o čo ide.
Pozornosť zvýšte aj v prípade, že vás prsia zvyknú pobolievať, až pichať. Je to síce obvyklé v čase pred menštruáciou, avšak mimo nej nie. Podobne by vás malo zaujať aj časté, či dlhodobé svrbenie prsníkov, bradaviek, alebo ich pálenie a štípanie.
Všímajte si aj zmeny
Odporúčame prečítať: Na unavené oči pomôžu cviky aj obklady
A to napríklad ak vaše prsia zmenia vzhľad, od tvaru, sfarbenia, až po veľkosť. Nič sa neudeje len tak zo dňa na deň a takéto tkanivové zmeny vo veku, kedy by už dávno byť nemalo nie sú celkom bežné. Rovnako tak každá asymetria by vám mala rozsvietiť pomyselný výkričník v hlave.
Neprehliadnuteľnými a zároveň maximálne varovnými signálmi je opuch, sčervenanie, alebo výtok z bradavky. Vaše prsia nemajú dôvody správať sa takto abnormálne, preto keď takéto zmeny spozorujete, určite kontaktujte svojho lekára. Najvážnejší je práve výtok, pretože okrem materského mlieka by z vašich bradaviek nemalo vytekať naozaj nič.
Ako zmierniť riziko rakovinu pŕs?
Genetiku neoklamete, avšak vznik rakoviny prsníka môžete zmierniť zdravou životosprávou. Nepite priveľa alkoholu, prestaňte fajčiť, jedzte veľa zeleniny, ovocia, eliminujte sladkosti a cvičte! A samozrejme nezabúdajte na pravidelné návštevy u gynekológa.
Odporúčame prečítať: Tekvica hokaido a jej liečivé účinky
www.thinkstockphotos.com