O chorobách, ktoré si spomenieme v článku, ste možno ešte nepočuli. Je to z toho dôvodu, že nie sú veľmi rozšírené. A za to môžeme byť veľmi radi, nakoľko prejavy týchto syndrómov sú mimoriadne nepríjemné a niekedy pripomínajú až scenár z hororu. Poďte si teda o nich prečítať a nebudete sa stačiť čudovať.
Syndróm explodujúcej hlavy
S týmto syndrómom, ktorý prvý popísal v roku 1876 Silas Weir Mitchell, sa ľudia stretávajú pri zaspávaní. U niekoho sa môže prejaviť len raz za život u iného ide o pravidelne opakujúci sa problém. A v čom spočíva? Ľudia, ktorí ním trpia, registrujú pri zaspávaní nepríjemné zvuky. Niekedy môže ísť o hlasný šum, inokedy o tresk, krik, zvuk pripomínajúci výstrel z pištole, vybuchnutie bomby alebo zvon. Sprievodné môžu byť aj zrakové halucinácie. Niektoré teórie tvrdia, že príčinou syndrómu explodujúcej hlavy sú poruchy sluchu, iné ho pripisujú čiastočným epileptickým záchvatom. V čase, keď sa naše telo chystá na spánok, rôzne časti mozgu sa postupne vypínajú, no pri tomto syndróme sa niektoré časti mozgu vypínajú oneskorene, čo narušuje plynutie alfa vĺn a dochádza k náhlemu nárastu neurálnej aktivity v sluchovej oblasti mozgu. Výsledkom môže byť aj pocit explózie v hlave. Syndróm explodujúcej hlavy spôsobuje u postihnutých prirodzene aj strach zo zaspávania a spánku ako takého a čo je horšie, zatiaľ naň neexistuje liečba.
Pozri aj: Ako odhaliť zápal v tele? Spravia to za nás listy tejto známej rastliny!
Stendhalov syndróm
Syndróm pomenovaný po slávnom francúzskom autorovi Stendhalovi sa prejavuje pri konfrontácii človeka s krásou – predovšetkým s väčším počtom nádherných umeleckých diel, ale podobne môže pôsobiť aj očarujúca prírodná scenéria a pod. Psychiatrička Graziella Magherini pozorovala tento syndróm u návštevníkov Florencie. Počas svojej niekoľkoročnej skúsenosti zachytila 106 prípadov návštevníkov tohto mesta, ktorých museli hospitalizovať priamo z miestnych galérií či múzeí. Tento syndróm možno označiť za psychosomatickú poruchu. Prejavuje sa náhle po vzhliadnutí inkriminovaných krásnych vecí, a to zrýchleným tepom, potením, ťažobou na hrudi, mdlobami, závratmi, poruchami myslenia či halucináciami. U niektorých postihnutých je prítomná tendencia zničiť dané umelecké predmety. V prípade Stendhalovho syndrómu ide našťastie len o dočasný stav, ktorý trvá maximálne pár dní. Môžeme sa len domnievať, že niektorí citlivejší jedinci nie sú schopní emocionálne spracovať krásu, pokiaľ je v príliš „koncentrovanej“ podobe. Za pomerne rizikové z hľadiska spustenia spomínaného syndrómu sa považujú: Michelangelova socha Dávida, Giottove fresky v Santa Croce či Botticelliho Zrodenie Venuše.
Syndróm cudzej ruky a syndróm anarchickej ruky
Ide o vzácne a veľmi podobne sa prejavujúce neurologické ochorenia, ktoré sa môžu objaviť po operácii mozgu či po prekonaní mŕtvice a v podstate sa nedajú liečiť. Ľudia postihnutí týmito syndrómami v oboch prípadoch nedokážu prevziať kontrolu nad svojimi rukami. Môže sa javiť, akoby ruky mali svoju vlastnú vôľu – samovoľne sa pohybujú či chytajú predmety. Syndróm cudzej ruky sa však od syndrómu anarchickej ruky líši v tom, že človek s prvou spomínanou chorobou verí, že jeho ruku/ruky riadi niekto druhý a vlastne k nemu nepatria. Obidve choroby však výrazne zasahujú do bežného života človeka, ktorý niekedy nevie vykonať ani obyčajné úkony (napr. obliecť sa, najesť sa). A čo je horšie, môže ublížiť sebe alebo druhým, lebo ruka sa dokáže prejaviť aj agresívnym spôsobom. Bol zaznamenaný prípad, keď sa ruka snažila zaškrtiť svojho majiteľa.
Jeruzalemský syndróm
Postrach turistických sprievodcov v Jeruzaleme? Zhruba 100 turistov ročne pri návšteve Jeruzalema premôže atmosféra tejto duchovne a kultúrne významnej metropoly natoľko, že sa u nich prejaví psychiatrická symptomatika. Rozrušení turisti v náboženskom vytŕžení majú potom tendenciu oddeľovať sa od svojej skupinky a sprievodcu, vykrikujú biblické citáty či nahlas spievajú žalmy. Zavinutí v hotelovej posteľnej bielizni vyrážajú do ulíc napodobňujúc pútnikov z dávnych dôb, prípadne sa utvrdzujú v myšlienke, že sú samotným Ježišom. Syndróm trvá zhruba päť až sedem dní a potom úplne pominie.