Naše telo je fascinujúce. Vždy, keď niečo nie je v poriadku, dokáže nás na to upozorniť, len je potrebné vedieť signály tela rozpoznať. Napríklad akné môže byť prejavom búrky hormónov v našom tele, ale aj zlou životosprávou či nedostatočnou starostlivosťou o pleť. Vypadávajúce vlasy môžu byť prejavom nedostatku vitamínov a povädnutá pleť s prehlbujúcimi sa vráskami môže poukázať na nedostatok kolagénu v organizme.
Ak ste si v poslednej dobe všimli, že sa vám začali lámať a štiepiť nechty, pravdepodobne je za tým nemalý problém. Tento problém totižto poukazuje na nedostatok minerálu, ktorý naše telo potrebuje. Tým minerálom je mangán!
Čo je mangán?
Mangán je esenciálny minerál, ktorý hrá dôležitú úlohu v mnohých biologických procesoch tela. Aktivuje enzýmy, ktoré pomáhajú pri metabolizme sacharidov, aminokyselín a cholesterolu. Mangán je potrebný pre kosti, pečeň, obličky, pankreas i hypofýzu. Rovnako je nevyhnutný pre tvorbu spojivového tkaniva, zrážanlivosť krvi a pohlavné orgány. Jeho nedostatok teda môže spôsobiť nemalé zdravotné problémy. Odporúčaná denná dávka mangánu je 2 až 3 mg v závislosti od veku a pohlavia. Koľko ho denne prijímate vy?
Príznaky nedostatku mangánu
Ako sme spomínali, prvotným príznakom môžu byť lámajúce a štiepiace sa nechty. Nechty sa vám môžu vo vyššej miere lámať bez toho, aby ste s nimi niekde narazili a pod. Rovnako sa vám môžu olupovať, čo rozhodne nie je nič príjemné. Medzi ďalšie príznaky nedostatku mangánu môžeme zaradiť:
- bolesť kĺbov,
- únavu,
- silnú menštruáciu u žien,
- zlé hojenie rán,
- vyššie riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb,
- možné problémy so vznikom cukrovky,
- kožné problémy (napr. dermatitída).
Dostatočný príjem mangánu by rozhodne nemali podceňovať tehotné a dojčiace ženy. Nedostatok mangánu počas tehotenstva môže ovplyvniť vývoj plodu.
Odporúčame: Studené nohy a ruky môžu byť prejavom ochorenia: Určite nepodceňuj príznaky!
Ako zvýšiť hladinu mangánu v tele?
Pri akýchkoľvek prejavoch alebo zdravotných komplikáciách, je, samozrejme, potrebné poradiť sa so svojim lekárom, ktorý vám môže odporučiť rozbor krvi. Ak však pociťujete únavu, lámu sa vám nechty alebo iné príznaky, mali by ste si začať dopĺňať mangán prostredníctvom stravy. Ktoré potraviny sú bohaté na mangán?
- Orechy a semená – lieskové orechy, pekanové orechy, vlašské orechy.
- Špenát a tmavá listová zelenina.
- Tofu a tempeh.
- Čierny čaj.
- Strukoviny – biela fazuľa, cícer, fazuľa lima.
- Hnedá ryža, ovsené vločky a quinoa.
Pozor však, aby ste sa týmto minerálom nepredávkovali. Aj veľké množstvo mangánu v ľudskom tele môže pôsobiť negatívne a spôsobovať zdravotné problémy. Uvádza sa, že pri dlhodobo vysokých hladinách mangánu v tele môže dôjsť k vzniku a prejavu Parkinsonovej choroby.
Zaujme ťa: Železo je dôležité nielen pre správnu krvotvorbu. Čo by sme o ňom mali vedieť?