Jeseň, to nie sú len farby, ale aj rozmanité chute. Už naši predkovia vedeli, že žiť v súlade s prírodou sa oplatí, a tak sa správali aj pri voľbe vhodných potravín, ktoré ich udržiavali v dobrej kondícii.
Či už patríš medzi fanúšikov jesene alebo nie, skús si užiť jej výhody naplno – priamo na tanieri. Aby si sa udržiavala v zdraví, prinášame ti jesenné potraviny, ktoré ti k tomu zaručene pomôžu. Navyše, sezónne potraviny sú nášmu telu prirodzené, keďže príroda nám sama naservírovala mix vitamínov a minerálov podľa potrieb nášho organizmu. Ktoré dobroty treba určite začleniť do svojho jedálnička a prečo?
Pozri aj: Intolerancia laktózy verzus alergia na mlieko: Je v tom rozdiel?
Aké suroviny a potraviny treba voliť, aby si jeseň prežila v zdraví?
- sezónne a čerstvé – Jeseň je bohatá na úrodu takmer každého druhu, preto využite jej rôznorodosť a pochutnajte si na jej aktuálnych dobrotách.
- domáce a lokálne – Každý organizmus je prispôsobený podmienkam a prostrediu, v ktorom vyrastá a sú mu prirodzené potraviny, ktoré vyrástli v rovnakých zemepisných šírkach. Prečo to teda nasilu meniť?
- ťažšie a obaľujúce – Jesenná zdravá strava môže byť v závislosti od chladnejšieho počasia mastnejšia a sýtejšia než v lete. Práve tuk nám zabezpečí zahriatie a fungovanie počas chladných dní.
- teplé a zahrievajúce – Nakoľko potraviny na jeseň by nás mali zahriať a ochrániť pred sychravým počasím, nemôžu byť studené či mrazené. Teplé polievky, omáčky a kaše sú tá správna voľba pri drkotajúcich zuboch.
- jednoduché a neprekombinované – Jednoduché jedlá s tou správnou šťavou.
Vyskúšaj tiež: Pripálená žehlička? Takto ju bezproblémovo vyčistíš!
Červená repa
Cvikla je plná kyseliny listovej, ktorá je dôležitá pre tehotné ženy, pretože pomáha eliminovať vrodené vady a podporuje správny vývoj mozgu ešte nenarodených detí. Táto koreňová zelenina tiež posilňuje imunitný systém a povzbudzuje činnosť žalúdka a tvorbu žlče. Pomáha pri rekonvalescencii, borelióze a kliešťovej encefalitíde. Má pozitívny vplyv na zrak. Jediný, kto by si pri konzumácii červenej repy mal dávať pozor sú diabetici. Obsahuje totiž vyššie množstvo sacharidov.
Jablká
Existuje veľa rôznych odrôd jabĺk, no hlavné zloženie a účinky zostávajú podobné. Jablká sú známe najmä tým, že pomáhajú pri chudnutí. Taktiež podporujú činnosť čriev a trávenia a pomáhajú pri zápche či hnačke. Pravidelná konzumácia jabĺk zabraňuje tvorbe žlčníkových a obličkových kameňov. Taktiež posilňujú imunitný systém, srdce a krvný obeh. Najvhodnejšie je konzumovať jablká čerstvé, najmä v šupke sa nachádza množstvo výživných látok.
Zaujme ťa: Úbytok svalovej hmoty po tridsiatke: Ako mu predísť?
Kyslá kapusta
Kyslá kapusta je zdrojom vitamínu C, E, vitamínov skupiny B a K a rovnako v nej nájdeš aj železo, fosfor, horčík či draslík. Okrem toho je kyslá kapusta plná prírodných probiotík, pretože obsahuje laktobacily. Vedecké výskumy potvrdili, že kyslá kapusta pozitívne bojuje aj proti rakovinotvorným bunkám či samotným nádorovým ochoreniam. Podporuje aj náš mozog, nervy, tvorbu červených krviniek a rast buniek. Pozitívne ovplyvňuje funkciu svalov, bojuje proti infekciám a vírusom a má protizápalové a antibiotické účinky.
Pozri aj: Ako na to: Ako a kam aplikovať očný krém, a vyzerať sviežo?
Tekvica
Tekvica obsahuje veľa vlákniny, a tým prečisťuje tráviaci trakt. Má schopnosť absorbovať toxíny z čriev, takže je súčasťou mnohých detoxikačných kúr. Z drvivej väčšiny ju tvorí voda, takže sa hodí do jedálnička všetkým, ktorí by radi zhodili nadbytočné kilá. Taktiež obsahuje vitamíny A, C, E a vitamíny skupiny B. Vďaka minerálom ako zinok, draslík, vápnik, horčík, železo, mangán, či nenasýteným mastným kyselinám sa tekvica radí medzi superpotraviny. Tekvicová šťava zase čistí telo a odvodňuje ho, pomáha aj chorému pankreasu, slezine a žalúdku.
Hrušky
Ak hľadáš ovocie, ktoré ti upraví trávenie, detoxikuje organizmus a prečistí črevný systém, hrušky sú tou správnou voľbou. Hrušky dokážu ustáliť problémy s obličkovými kameňmi a zmierniť zápaly močových ciest. Varené a pečené sa používajú ako liek proti kašľu. Zo všetkých druhov ovocia a zeleniny práve flavonoidy z hrušiek majú najsilnejšiu schopnosť znižovať riziko vzniku cukrovky 2. typu a prispievajú k zlepšeniu citlivosti na inzulín. Tiež je dokázaný pozitívny vplyv hrušiek pri rakovine žalúdka a pažeráka.
Orechy
Vlašské či lieskové orechy, ktorých je teraz všade dostatok, sa postarajú o tvoj zdravý nervový systém, a sú tiež výbornou podporou imunity. Vlašské orechy vynikajú vysokým obsahom omega 3 mastných kyselín, veľkým množstvom antioxidantov, medi a kyseliny listovej. Lieskové orechy sú mimoriadne bohaté na vitamín E, ktorého je v 10 dkg až 13,5 mg. Môžeš ich jesť v surovom stave alebo opražené. Spolu s medom sa používajú aj ako posilňujúci prostriedok pre rekonvalescentov, študentov a športovcov.