Toto sú najzaujímavejšie fakty o ženskej (ne)plodnosti – vedeli ste o nich?

Téma ženskej plodnosti vo všeobecnosti nebýva príliš rozoberaná. Ženy o nej nezvyknú hovoriť a riešia ju, až keď postrehnú problémy s počatím vytúženého bábätka. My v KAMzaKRÁSOU sme pre vás zozbierali pár veľmi zaujímavých faktov o tejto téme.

 

Všade sa píše o rapídnom poklese schopnosti počať a vynosiť dieťa. Ženská plodnosť klesá najmä vekom, ale k nemu sa pripočítavajú aj ďalšie faktory, ako je životný štýl a vonkajšie faktory. Ženy, snažiace sa počať väčšinou nevedia, ako môžu túto svoju schopnosť podporiť a na čo si naopak, dať pozor.

 

Odporúčame prečítať: Nový slovenský test dokáže odhaliť - Downov syndróm rýchlo a bezbolestne zo vzorky krvi 

 

Najhlavnejšie faktory vplývajúce na schopnosť počať sú tieto: 

Toto sú najzaujímavejšie fakty o ženskej plodnosti – vedeli ste o nich?

Zdroj: Shutterstock®

Obezita

 

Neprekvapíme vás. Obezita sa umiestnila na prvej priečke. Priamo totiž ovplyvňuje tvorbu hormónov, vďaka ktorým môžete otehotnieť. Čím viac vážite, tým viac znižujete činnosť vaječníkov. Štúdia publikovaná v roku 2009 priamo uvádza, že ženy staršie ako 18 rokov s nadváhou mali väčšie tendencie ochorieť na syndróm polycystických vaječníkov (PCOS), teda jednu z diagnóz neplodnosti. Preto si treba váhu strážiť.

 

 

Chudosť

 

Našťastie, ani druhá strana mince nie je príliš veselá. Ani prílišná chudosť nie je úplne kóšer, pokiaľ chcete počať a donosiť zdravého potomka. Príčinou je, že ženy, ktoré majú veľmi nízke BMI, trpia nedostatkom leptínu, hormónu, ktorý riadi hlad a pocity sýtosti. Nízke hladiny leptínu prispievajú k absencii menštruačného cyklu, uvádza  štúdia z roku 2009 - Harvard University. Udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti, ktorá spadá pod normálne rozmedzie BMI, je jedna z najdôležitejších vecí, ktoré žena môže urobiť pre zvýšenie svojej šance na otehotnenie. 

 

Odporúčame prečítať: Holistická medicína – ako nám môže pomôcť?

Toto sú najzaujímavejšie fakty o ženskej plodnosti – vedeli ste o nich?

Zdroj: Shutterstock®

Vek

 

Vek prvorodičiek v poslednom období rapídne narastá, čo nie je medicínsky až tak v poriadku. Síce ženy začínajú s menopauzou okolo 40-50 roku života, málokto vie, že 10 rokov predtým nastupuje obdobie zvané perimenopauza, pri ktorom síce žena plodná je, ale počet jej vajíčok rapídne klesá každým dňom a ovulácia už nie je pravidelná, ale iba čiastková. Lekári varujú ženy pred odkladaním tehotenstva a po 35 roku života už bijú na poplach. Samozrejme, vek perimenopauzy sa u každej ženy líši v závislosti od jej genetickej predispozície.

 

 

Genetika

 

Spýtajte sa svojej mamy, kedy u nej nastala menopauza. Dajte plus mínus 2 roky a zistíte, ako to asi bude u vás. Samozrejme, vonkajšie faktory ovplyvňujú veľa, ale genetika je mocná čarodejka. 

 

Odporúčame prečítať:  Dodajte vášmu telu energiu vďaka joge (video zostavy na doma)

Toto sú najzaujímavejšie fakty o ženskej plodnosti – vedeli ste o nich?

Zdroj: Shutterstock®

Domáce chemikálie

 

Expozícia znečisťujúcich látok, pesticídov a priemyselných látok v domácnosti môže znížiť schopnosť páru mať deti až o 29%, uvádza  sa podľa štúdie zverejnenej v roku 2013 - Environmental Health Perspectives. Tieto chemikálie zahŕňajú deväť PCB (ktoré boli zakázané od roku 1979, ale v starších produktoch stále ešte existujú), tri pesticídy, dve formy plastov nazývaných ftaláty (často sa nachádzajú v položkách osobnej starostlivosti a kozmetických produktoch, ako sú parfumy. Čo sa iných chemikálii týka, samozrejme, fajčenie a alkohol sú kapitoly samy o sebe. Tie majú na ženskú plodnosť veľmi zlý účinok.

 

 

Extrémne náročné cvičenie

 

Cvičenie pomáha udržať sa štíhla, silná a plná energie. Je to dôležité, keď sa snažíte otehotnieť. Druhá vec je, netreba to preháňať. Keď cvičíte príliš veľa, môže to mať negatívny vplyv na ovuláciu. Najviditeľnejším príznakom možného problému je zmena v menštruačnom cykle. Nemusí zmiznúť úplne, ale byť slabší a menej častý. Na tento jav si treba dávať pozor, pokiaľ plánujete bábätko. 

 

Odporúčame prečítať: Tekvica hokaido a jej liečivé účinky

Toto sú najzaujímavejšie fakty o ženskej plodnosti – vedeli ste o nich?

Zdroj: Shutterstock®

 

Štítna žľaza a lieky

 

Ochorenia štítnej žľazy bývajú častou brzdou pri plánovaní tehotenstva. Preto patria do rúk odborníkom.  Ďalšie zdravotné problémy, ako je syndróm polycystických vaječníkov, endometrióza a myómy môžu ovplyvniť šance na otehotnenie alebo úspešný pôrod v termíne. Ženy s autoimunitnými ochoreniami (ako je napríklad lupus alebo reumatoidná artritída), môžu mať tiež problémy s počatím, pretože ich telá môžu odmietnuť oplodnené vajíčko alebo napadnúť partnerove spermie.

 

Odporúčame prečítať:  Cvičte v pohodlí domova, rovno na gauči! (názorné videá)

Toto sú najzaujímavejšie fakty o ženskej plodnosti – vedeli ste o nich?

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

1 komentár
Soňa Krátka

Soňa Krátka

18.03.2016 18:31

dobry clanok, jedna velka pravda je, ze prvorodicky maju naozaj dost vysoky vek, co asi nie je v poriadku

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE