Zápcha patrí medzi veľmi nepríjemné zdravotné ťažkosti. Veľakrát býva sprevádzaná pocitom plnosti, nafukovaním i bolesťami brucha. Mnoho ľudí najčastejšie pri prvotných príznakoch siaha po preháňadlách z lekárne.
Pomoc však môžete nájsť i doma, a to v chladničke aj komore. Poradíme vám, ako sa problému s vyprázdňovaním zbavíte prírodnou a šetrnou cestou. Skúste niektoré z nasledujúcich tipov a rád a zápcha vás už nemusí naďalej trápiť!
Aké sú príčiny zápchy?
Frekvencia vyprázdňovania je veľmi individuálnou záležitosťou. Vo všeobecnosti za normálne považujeme tri stolice denne, minimálne však tri týždenne. Ak stolica chýba dlhšiu dobu, alebo je vyprázdňovanie značne sťažené, môžeme už hovoriť o zápche. Táto porucha vyprázdňovania patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce zažívacie problémy.
Veľakrát býva sprevádzaná bolesťami brucha, kŕčmi, pocitmi plnosti, tvrdou stolicou i nafukovaním. Zápcha sa môže objaviť hneď z niekoľkých príčin. Jej vznik súvisí s nedostatočným príjmom tekutín, nedostatkom pohybu i nízkym podielom vlákniny v strave. Zápchu môžu dokonca spôsobiť niektoré lieky. Niekedy sú však príčiny poruchy vyprázdňovania oveľa závažnejšie.
Môže ísť napríklad o zápchu spôsobenú zúžením čreva kvôli zápalom či zrastom. Podobné zdravotné komplikácie musí riešiť lekár. Zápche môžete účinne predchádzať stravou pozostávajúcou z čerstvého ovocia a zeleniny, celozrnných výrobkov a vlákniny.
Odporúčame: Hviezdy internetu: Neuveríte, koľko majú tieto rozkošné bábätká dní!
TOP potraviny proti zápche:
1. Teplá voda
Ak vás trápi zápcha už zopár dní, zaútočte na ňu hneď zrána. Ešte pred raňajkami vypite pohár obyčajnej teplej vody, ktorá by mohla dať črevá do pohybu. Vyskúšajte do nej vyžmýkať aj trochu citrónovej šťavy. Vyrobíte si tak veľmi účinné prírodné preháňadlo.
Citrón taktiež stimuluje tvorbu tráviacich štiav a zlepšuje vstrebávanie živín. Niektorým ľuďom zase pomáha ráno štartovať tráviaci systém káva.
2. Kefír
Niektoré potraviny dokážu človeka zapekať, a preto sa ich konzumácia odporúča pri hnačke. Iné potraviny zase pôsobia presne opačne. Pri zápche je vhodné siahnuť po kyslomliečnych výrobkoch.
Veľmi účinný je napríklad kefír. Skutočne vysokú úspešnosť v tomto boji má i kyslá kapusta a hlavne voda, v ktorej je zelenina skladovaná. Nálev z kyslej kapusty asi nie je najchutnejší, no v tomto smere ide o hotový zázrak.
Pozri aj: Vieš, čo je tenióza? Zisti, aký parazit ju spôsobuje a ako sa prejavuje!
3. Slivky
Veľmi známym bojovníkom proti zápche sú slivky. Toto ovocie má pomerne slušné laxatívne vlastnosti. Dopriať si ich môžete čerstvé alebo v sušenej podobe. Ideálna je konzumácia sliviek pred spaním, ráno sa tak dostaví požadovaný účinok.
Podľa viacerých štúdií pravidelná konzumácia sušených sliviek napomáha kompletnému vyprázdňovaniu, a tiež zlepšuje konzistenciu stolice. Takéto slivky majú vysoký podiel potrebnej vlákniny, no i vysoký obsah cukru. Denne sa preto odporúča zjesť maximálne šesť až osem sušených sliviek.
4. Ľanové semená
Ľanové semienka môžeme zaradiť medzi potraviny s najvyšším podielom vlákniny. Okrem toho obsahujú i omega 3 mastné kyseliny, ktoré podporujú správnu funkciu tráviaceho systému.
Semienka si môžete dopriať samostatne, najlepšie dve lyžice ráno nalačno a dve lyžice na večeru. Prisypať si ich vyskúšajte i do raňajkových cereálií alebo jogurtu. Už po dvoch či troch dňoch by ste mali pocítiť úľavu.
Odporúčame: Krvácajúce ďasná: Prečo mi krvácajú ďasná a ako ich liečiť?
5. Papája
Toto exotické ovocie má rovnaké laxatívne účinky ako slivka. Papája značne napomáha správnemu tráviacemu procesu. Obsahuje totiž enzým papaín, ktorý pomáha pri trávení bielkovín v hrubom čreve.
Papája podporuje i peristaltiku čriev a bojuje proti zápche. Okrem iného je bohatá na vitamíny A, C i E, vlákninu a obsahuje tiež veľké množstvo vody. Ak mávate s vyprázdňovaním problémy častejšie, určite zaraďte toto ovocie do vášho jedálnička.
6. Ricínový olej
Olej pripravený z ricínových bôbov je veľmi účinné prírodné preháňadlo. Váš tráviaci trakt vyčistí skutočne šetrnou formou. Zvyčajné dávkovanie oleja je u dospelých ľudí 5 až 15 ml denne. V prípade liečby zápchy je vhodné pridať ho napríklad do pomarančového či brusnicového džúsu. Do jedného pohára vám postačí malá čajová lyžička za studena lisovaného ricínového oleja.
Odporúčame: Zápal rohovky – charakteristické príznaky a možné príčiny vzniku, ktoré netreba podceniť
7. Bylinný čaj
Aj niektoré bylinné čaje sú úspešné v boji proti zápche. Vhodný je najmä odvar z mäty priepornej. Ten je dokonca účinný i pri syndróme dráždivého čreva. Nezabudnite ho však konzumovať pravidelne. Ďalej môžete siahnuť po bylinách ako čakanka alebo žihľava.
Vyskúšajte i kombináciu fenikla, lipy a bazy čiernej. Tieto čaje je vhodné pripraviť si ráno a konzumovať ešte nalačno. Pokojne si však druhú šálku doprajte aj počas dňa. Aby sa dostavilo zlepšenie problému, je potrebná pravidelná konzumácia.
8. Ovocný sirup
Ak trpia zápchou vaše detičky, máme pre vás jeden tip. Nájdite v obchode kvalitný hustý ovocný sirup a zalejte ho dieťaťu vlažnou vodou. V tomto prípade však sirupom nešetrite. Ak máte svoj vlastný domáci sirup, pokojne použite ten.
Účinok podporíte ešte teplým kúpeľom. Keď dieťa vypije sirup, posaďte ho do vane s teplou vodou, tá by mala rozprúdiť funkčnosť čriev. Dieťatku by to malo pomôcť už do pár minút.
Tipy na prevenciu zápchy:
- konzumujte dostatok vlákniny (celozrnné obilniny, strukoviny, ovocie a zelenina, otruby, semienka),
- konzumujte dostatok zdravých tukov (orechy, olejnaté semená, avokádo, rastlinné oleje, ryby),
- dodržiavajte dostatočný pitný režim,
- dôkladne prežúvajte potravu a neprejedajte sa,
- doprajte si viac menších porcií jedla denne,
- nikdy neignorujte nutkanie na stolicu, odsúvanie vylučovania stolice spôsobuje jej vyschnutie a sťažené vyprázdnenie,
- pravidelne sa hýbte, vyhýbajte sa sedavému spôsobu života,
- skúste výživové doplnky podporujúce pravidelné vyprázdňovanie – napr. psyllium, čo je vláknina zo semien skorocela indického,
- nepreháňajte to s laxatívami, môže to problém ešte zhoršiť,
- znížte mieru stresu v živote.
Aktualizované na 01. 10. 2023