Mávate neustále, alebo aspoň príliš často studené ruky a nohy? A to aj vtedy, keď sú vonku letné teploty? Na pohľad ide o bezvýznamný problém, avšak pre tie, ktoré trápi, to až také bezvýznamné nie je.
Studené ruky a nohy pritom nemusia hovoriť len o tom, že sme „zimomrivé“. Naznačovať môžu dokonca aj zdravotné problémy, ktoré by sme nemali prehliadať. Zaužívané je zasmiať sa, že osoba so studenými nohami, má nedostatok sexu. Ono úprimne, až tak ďaleko od pravdy táto frázička nemusí byť.
Odporúčame prečítať: Prečo by sme si mali pridávať mlieko do kávy a čaju?
Možno sú studené nohy takou malou záhadou, ale čo je jasné je zopár spúšťačov. Tak napríklad stres. Ten má prsty už v kdejakých zdravotných problémoch, či ťažkostiach z oblasti krásy. Najčastejšie sú studené ruky a nohy spájané s nedostatočným prekrvením. Pri vypätom období, alebo tiež v chladnejšom prostredí majú cievy tendenciu zúžiť sa, čo prekrvenie len zhoršuje.
Za studenými nohami, rukami stojí ale aj tlak. Paradoxne tak vysoký, ako aj nízky. Preto je potrebné starať sa o svoje srdiečko, ale tiež hladinu cholesterolu v krvi, či robiť prevenciu proti vzniku cukrovky.
Odporúčame prečítať: Čo sa stane, keď prestaneme jesť cukor?
Studené nohy a ruky môžu indikovať aj chudokrvnosť, nedostatok železa v tele, či dokonca poruchy štítnej žľazy. Ak vás problémy trápia dlhodobo, mali by ste preto zvážiť návštevu lekára a urobiť si minimálne preventívnu prehliadku.
Ako si zahriať studené nohy a ruky?
Musíme vás sklamať, ale neponúkneme vám žiadne tajomné triky. Len jednoduché rady, ktoré ak ste ešte neobjavili, môžu vám predsa len pomôcť.
1. Noste správnu obuv – nepodceňujte výber svojich topánok. Voľte nielen príťažlivé na pohľad, ale tiež také, ktoré sú kvalitné a čo to aj vydržia. Topánky, do ktorých vám zateká, len čo trochu spŕchne, medzi ne určite nepatria.
2. Vyskúšajte termooblečenie – ak už pocit ľadových končatín naozaj neviete zniesť zakúpte si termo ponožky, prípadne aj termorukavice. Ak vám je celková zima, pomôže aj termotielko, či bundy, do ktorých sa oplatí investovať trebárs v športových obchodoch.
Odporúčame prečítať: Odvrátená strana lásky
3. Začnite cvičiť – cvičenie a prekrvenie tela ide ruka v ruke. Ak vediete skôr pasívny život, prácu v kancelárii a domáce vysedávanie na gauči, nedivte sa, že je vám zima. Telo pohyb potrebuje a preto sa prekonajte a venujte mu aspoň pár minút denne.
4. Zájdite do wellness – v kúpeľoch majú jednu metódu zvanú Kneippov chodník, ktorého základom je striedanie studenej a teplej vody a chôdzi po kamienkoch. Táto metóda zlepšuje prekrvenie končatín, čo môžete praktizovať aj doma pravidelne v sprche. Z času na čas si doprajte aj horúci kúpeľ a pravidelnú masáž, prípadne aspoň premasírovanie tak rúk, ako aj nôh.
Odporúčame prečítať: Pripravte si doma zdravú orieškovú nátierku
www.thinkstockphotos.com