Hovorí sa, že Vianoce sú ten najkrajší čas v roku. Voľné dni, čas strávený s rodinou a priateľmi a k tomu všetkému veľa, veľa dobrôt, to všetko jednoducho milujeme a tešíme sa na to celý rok.
Možno práve preto nás po vianočných sviatkoch chytajú pocity smútku, bezmocnosti či dokonca úzkosti až depresie. Áno, povianočná depresia naozaj existuje a postihuje viac ľudí, než by ste pravdepodobne tipovali. Kedy začína, ako sa prejavuje a ako ju poraziť?
Prichádza s novým rokom
Momentálne sa nachádzame uprostred prežívania vianočných sviatkov. Ešte stále si užívame všetky ich výsady a mnohí z nás majú po celý čas dovolenku. Problém štatisticky nastáva až vtedy, keď sa máme vrátiť do práce, teda až po oslavách príchodu Nového roka. A keďže na všetko existuje nejaká štúdia, podložíme to faktami aj my.
Istá anketa, ktorej výsledky zverejnili vlani preukázala, že až 44 percent z dvetisíc opýtaných respondentov zažíva symptómy povianočnej alebo posviatočnej depresie, úzkosti, smútku a podobne. V priemere im tak trvá 4 dni, kým sa dostanú do normálu. Niektorí však s pocitmi smútku za sviatočnou atmosférou zápasia oveľa dlhšie a v práci sú prítomní len telom a nie duchom pokojne aj do konca januára.
Pozri aj: Škodia podcasty ľudskému zdraviu? Zisti, čo hovorí veda
Dobrovoľná izolácia
Okrem toho, že povianočná depresia z nás robí mrzutých ľudí a neproduktívnych zamestnancov, podľa danej štúdie sa dokonca v prvom mesiaci nového roka nemáme potrebu ani socializovať. Stojí za tým mnoho dôvodov, no najčastejšie uvádzame ako kameň úrazu nedostatok financií, pochmúrne počasie či problémy s deťmi, ktoré počas sviatkov zdiveli, nechcú chodiť spať a naopak ráno vstávať.
Mnohí respondenti uviedli ako dôvod aj to, že väčšina priateľov a známych počas januára drží alkoholovú očistu, a teda v stretnutiach údajne nevidia zmysel. Tento rok bude určite povianočnú depresiu umocňovať aj pandémia koronavírusu, ktorá na dobrej nálade rozhodne nepridáva.
Porazí ju plán
Dobrou správou je, že povianočná depresia sa rozhodne dá poraziť. Podľa odborníkov je to najmä o našom vlastnom nastavení. Nápomocné však bude, ak si na január urobíte plán a dáte si konkrétne ciele. Vhodné je stravovať sa zdravo, dostatok odpočívať a poriadne sa hýbať. Napriek tomu, že sme v januári skôr antisociálni, mali by sme sa socializovať viac, nie však cez sociálne siete, ale naživo.
Odborníci sa zhodujú na tom, že sa budeme cítiť lepšie, ak v januári pomôžeme iným a uškodiť nám nemôže ani krátky výlet. Ak ste niečo po celý minulý rok odkladali, teraz je čas skúsiť to, či už ide o koníček alebo veľké upratovanie, len smelo do toho. Čokoľvek robíte, zostaňte hlavne zamestnaní. Nuda je totiž ubíjajúca a povianočná depresia sa ňou doslova živí.
Odporúčame: Najlepšie cviky na zadok a nohy podľa Chloe Ting: 2 týždne a budeš mať zadok ako broskynka!