Vieš, ako sa chrániť pred osteoporózou? Začni čo najskôr!

Osteoporóza, v preklade rednutie kostí, patrí medzi najčastejšie ochorenia kostného tkaniva, to však rozhodne neznamená, že jediné, čo môžeme spraviť, je zmieriť sa s tým, že skôr či neskôr postihne aj nás. Ako takmer pred všetkým, aj pred ňou sa môžeme účinne chrániť, chce to len trochu snahy a dôslednosti. Ak vás zaujíma viac o prevencii vzniku tohto mimoriadne nepríjemného ochorenia kostí a kĺbov, prečítajte si, ako sa chrániť pred osteoporózou, kým je čas!

Vraví sa – čože je to päťdesiatka, ale pravdou je, že práve tento vek predstavuje hranicu, od ktorej sa na vznik osteoporózy stávame náchylnejšími. Veľkú úlohu pri rednutí kostí ale nezohráva len vek samotný, ale aj menopauza a v neposlednom rade genetika.

Pozri si: Sezamové mlieko: Vyrob si sama túto zdravú a lahodnú pochúťku!

ako získať vitamín D

Zdroj: Shutterstock®

Dostatok slnka

Povedali by ste, že aj slnenie môže byť prevenciou pred vznikom osteoporózy? Ak sa slniečku vystavujete pravidelne a s mierou (teda nie jeden deň do spálenia až úpalu a potom sa mu mesiac neukázať), robíte veľmi dobre svojmu zdraviu, kosti nevynímajúc. Slnko vám totiž poskytuje slušnú dávku vitamínu D, ktorý je mimoriadne potrebnou látkou pre váš organizmus. A hoci od mála nám vštepovali, že na zdravé kosti potrebujeme predovšetkým veľa vápnika, práve vitamín D je to, čo naše kosti potrebujú ešte viac. Počas jesenno-zimného obdobia, kedy je slniečka na oblohe o čosi menej (no dobre, podstatne menej), dopĺňajte si vitamín D pomocou stravy. Jedzte teda predovšetkým ryby a to na pravidelnej báze – kúsok kapra na Štedrý deň sa nepočíta.

osteoporóza a pohyb

Zdroj: Shutterstock®

Pohyb

Ide o preventívne opatrenie, ktoré sa dá pripísať snáď ku každej jednej ťažkosti či zdravotnému problému. Práve pohyb dokáže totiž veľké veci, ak ho vykonávame správne a pravidelne. Netreba ho preto v žiadnom prípade podceňovať, naopak, dbať o jeho dostatok treba už od útleho detstva. Takže, ak ste to aj doposiaľ nespravili, zaraďte do svojho života pravidelný pohyb. Proti osteoporóze vynikajúco funguje napríklad joga, turistika, nordic walking, plávanie, ale tiež posilňovanie s vlastnou váhou či ľahším závažím. Dostatočným pohybom zároveň predídete nadbytočným kilám, ktoré by vaše kosti zbytočne namáhali.

 

Zaujme ťa: Prečo je kombinovanie potravín nebezpečné? Toto určite nejedz!

prečo potrebujeme vápnik

Zdroj: Shutterstock®

Strava

Ako by to bolo, keby sme ju nespomenuli? Veď rovnako ako zdravý pohyb, aj zdravá strava dokáže hotové zázraky. Doprajte preto telu to, čo najviac potrebuje (namiesto škodlivín, ktoré si častokrát pýtajú jedine vaše chuťové poháriky) a ono sa vám za to odmení, okrem iného, zdravými kosťami. A o čo konkrétne ide? Okrem spomínaných rýb jedzte potraviny s vysokým obsahom vápnika, ktorý nájdete napríklad v mlieku, tvrdých syroch, bielom jogurte, špenáte, brokolici, orechoch, maku, bielej fazuli alebo v tvarohu. Za zmienku tiež stojí výskum austrálskych vedcov, ktorí prišli na to, že tri šálky čierneho čaju denne vás dokážu výrazne ochrániť pred vznikom osteoporózy. Môžu za to cenné flavonoidy, v čiernom čaji obsiahnuté. Kosti zároveň dokážu posilniť aj jahody, melóny a kivi, no rovnako tak aj kyslá kapusta.

A čo, naopak, nerobiť? Ak chcete predísť osteoporóze, vyhýbajte sa alkoholu, cigaretám a sedavému životnému štýlu.

 

Bude sa ti páčiť: Poznáš arganový olej? Presvedč sa o jeho blahodarných účinkoch aj ty!

12 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

26.11.2018 07:04

Slniečko, pohyb a strava sú určite základom pri predchádzaní osteoporóze; dobrý článok!

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

26.11.2018 08:41

slnko mám veľmi rád a práve preto nenávidím zimu lebo je málo slnka

Vaše meno:

Mária Slováková

Mária Slováková

26.11.2018 10:21

Pohyb a strava je asi to najdôležitejšie,čomu treba prikladať význam.

Vaše meno:

Vladimír Ťahún

Vladimír Ťahún

26.11.2018 14:33

Veru strava je základ...

Vaše meno:

viktor labakann

viktor labakann

26.11.2018 18:30

Stále sa hovorí mlieko, mlieko ale sa jaksik zabúda, že mlieko práve vápnik vyplavuje z tela. Ano pohyb je zadarmo, potom športovci by mali byť sami vápnik a zase sa hovorí športom k invalidite. Tak ako potom?

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

26.11.2018 19:04

Zhruba viem,ten čaj ma prekvapil,to som nevedela...

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

26.11.2018 20:23

Kyslá kapusta je na všetko dobrá ..Mám rada šťavu z nej a je veľmi zdravá ..Takisto tieto potraviny, čo ste v článku napísali mám veľmi rada ,ako napr. mlieko ,jogurty ,syry , ryby ,orechy ,jahody ... Ešte musím začať piť ten čierny čaj ..A slnko milujem najviac.. Nenávidím zimu ..!!!!!!!!

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

26.11.2018 20:30

a zasa som sa poučila a niečo aj nové dozvedela

Vaše meno:

Dana Kobíková

Dana Kobíková

06.12.2018 21:06

Veľmi zaujímavý článok, samozrejme - slnenie milujem a aj cvičiť sa viem donútiť

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

06.12.2018 22:01

poucny clanok :)

Vaše meno:

Zdena Paňková

Zdena Paňková

11.12.2018 11:43

Čierny čaj - to som netušila, ale nepijem ho často, veľmi mi nechutí a jahody tiež nie sú mojou šálkou kávy. Mám rada kyslé mliečne produkty, rada športujem a aj slniečko mám rada. Asi to však nestačí?

Vaše meno:

Jana Pitonakova

Jana Pitonakova

14.01.2019 07:12

otec túto chorobu má ... udrie kedy sa jej zachce, má neskutočné bolesti a opuchy ...a pritom dodržiava aj stravu uvedenú v článku ... takže musí byť za tým aj niečo iné. DOktor mu povedal že aj celoživotne pitá tvrdá voda môže spôsobiť túto chorobu.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE