Vieš, čo dokážu listy moringy? S týmito ochoreniami si hravo poradia!

Tropický strom zvaný moringa je známy najmä vďaka svojim listom, ktoré ukrývajú nevídanú liečivú silu. Majú vysokú nutričnú hodnotu. Sú totiž plné vitamínov, minerálnych látok i ďalších živín. Práve moringa je pokladaná za jednu z najvýživnejších rastlín na svete. My vám dnes prezradíme, aké majú listy moringy účinky a pri ktorých zdravotným problémoch sú užitočné. V článku sa dozviete, ktoré látky dokáže telu tento strom doplniť a akými spôsobmi je možné moringu využiť pre svoje zdravie!

Poznáte moringu?

Moringa predstavuje rod teplomilných rastlín z čeľade moringovité. Medzi najznámejšie druhy tohto rodu radíme najmä moringu olejodarnú, ktorá nesie latinský názov Moringa oleifera. Domovinou týchto stromov sú najmä južné úpätia Himalájí. Už v dávnych časoch sa rozšírili do Indie či Afriky. Dnes sa vyskytujú najmä v tropických a subtropických oblastiach. Rastú veľmi rýchlo, no potrebujú veľa slnečného žiarenia a teplo. Dokážu však prečkať aj dlhé obdobia sucha.

Najznámejšia moringa olejodarná dorastá do výšky asi 12 metrov a podľa miestnych podmienok je buď opadavá alebo vždyzelená. Má krémovo biele a neskôr až žltkasté kvety, ktoré majú typickú medovú vôňu. Lístočky majú eliptický či vajcovitý tvar. Tento druh moringy je považovaný za úžitkovú rastlinu. Býva pestovaný na plantážach, pričom najmä pre miestne obyvateľstvo predstavuje dôležitú potravinu. Spotrebovávajú sa z neho listy, plody, korene aj kôra. Listy sa jedia i surové alebo sa z nich pripravujú potravinové doplnky. Kôra sa zase často spracováva na výrobu vlákien.

Pozri aj: Vieš, čo znamenajú čísla na plastoch? Zisti, ktoré sú nebezpečné!

výživová hodnota moringy

Zdroj: Shutterstock®

Ktoré látky sa v nej ukrývajú?

V moringe sa skrýva cez 500 známych zložiek. Je zdrojom vitamínov skupiny B aj vitamínov A, C či E. Obsahuje dokonca až 7-krát viac céčka ako napríklad pomaranče. Z minerálnych látok sú v moringových listoch v značnej miere zastúpené najmä draslík, horčík, mangán, zinok či selén. Sú lepším zdrojom dôležitého vápnika ako mlieko a telu dokonca doplnia niekoľkonásobne viac železa ako špenát. Listy moringy sú ďalej dobrým zdrojom nenasýtených mastných kyselín aj aminokyselín.

Do tela dopravia mnohé esenciálne aminokyseliny, ktoré si organizmus nevie vytvoriť sám. V listoch moringy sa tiež skrýva vyše 40 prírodných antioxidantov, ktoré telo chránia pred škodlivým vplyvom voľných radikálov a spomaľujú proces starnutia. Nájdeme v nich najmä flavonoidy i karotenoidy s antioxidačnými účinkami. Ďalšími významnými zložkami sú chlorofyl a viaceré enzýmy.  

účinky moringy

Zdroj: Shutterstock®

Poradí si s týmito zdravotnými problémami!

Zdravotné benefity moringy už potvrdili mnohé štúdie. Táto rastlina má antibakteriálne aj antimikrobiálne vlastnosti a výrazne podporuje imunitný systém človeka. Taktiež sa hovorí o jej protinádorových účinkoch. Predstavuje prevenciu pred mnohými druhmi rakoviny. Moringa znižuje hladinu cukru v krvi, detoxikuje organizmus a podporuje normálny krvný obeh aj správnu funkciu metabolizmu. Taktiež má blahodarný vplyv na tráviaci trakt. Vyskúšajte ju pri rozličných zažívacích ťažkostiach, akými sú napríklad zápcha, bolesti žalúdka či žalúdočné vredy.

Rovnako vám pomôže znížiť hladinu krvného tlaku či cholesterolu. Listy moringy prispievajú k obnove kĺbov, chrupaviek aj šliach. Vďaka ich protizápalovým účinkom sú veľmi dobrým pomocníkom pri liečbe reumatických ochorení. Potláčajú bolesť a zmenšujú opuchy. Moringa nakoniec spomaľuje starnutie buniek a podporuje dobrý spánok či funkciu pečene. 

prášok z moringy

Zdroj: Shutterstock®

Ako moringou podporiť svoje zdravie?

Z listov moringy sa v súčasnej dobe pripravuje viacero rozličných produktov, po ktorých sa môžete poobzerať napríklad v lekárňach či predajniach so zdravými potravinami aj na internete. Vyskúšať môžete v prvom rade klasické kapsuly, respektíve tablety, ktoré sa užívajú ako iné bežné výživové doplnky. Tie dokážu pokryť značnú časť odporúčanej dennej dávky spomínaných vitamínov, minerálov či stopových prvkov. Známy je však i prášok, ktorý je najemno namletý zo sušených listov moringy.

Je možné ho primiešať do nápojov, jogurtov, kaší, cereálií či ovocných štiav. Telu dodá dostatok energie a vďaka vláknine podporí správnu funkciu tráviaceho systému. Okrem toho je dostupný aj moringový olej, ktorý je určený na vonkajšie použitie. Má blahodarný vplyv na pokožku. Zjemňuje suchú pleť, čistí zanesené póry a eliminuje zápaly. Taktiež podporuje liečbu kožných ochorení aj hojenie rán.

Pozri aj: 5 cvikov, 10 minút denne a za mesiac máme kompletne vyformované telo

3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

06.03.2019 08:13

Skvelá rastlinka s veľkým množstvom účinkov.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

06.03.2019 19:21

musím zistiť, kde sa dá v mojom okolí zohnať prášok

Vaše meno:

Tomáš Holubík

Tomáš Holubík

07.03.2019 11:20

zaujímavý článok, vďaka.
:-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE