Počuli ste už niečo o ochorení zvanom pneumokonióza? Ide o chorobu, respektíve skupinu chorôb, ktoré vznikajú spravidla na základe dlhodobého kontaktu človeka s nejakými rizikovými látkami. Rôznorodé látky môžu poškodiť pľúca a spôsobiť viaceré zdravotné ťažkosti. Pneumokoniózu teda radíme medzi rôzne pľúcne ochorenia, podobne ako nebezpečný zápal pľúc, zákernú rakovinu pľúc či menej známy pľúcny emfyzém alebo mezotelióm. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, čo pneumokoniózu spôsobuje, ako sa prejavuje a lieči.
Prečo vzniká toto ochorenie?
Pod pojmom pneumokonióza rozumieme neinfekčné pľúcne ochorenie, ktoré vzniká na základe vdychovania anorganických čiastočiek minerálneho prachu. To vyvolá v pľúcach chronické zápalové zmeny, naruší ich funkciu a spôsobí rôzne dýchacie ťažkosti. Rozlišujeme rozličné druhy a formy pneumokoniózy, napríklad aj na základe toho, aké čiastočky vyvolajú ochorenie. Najčastejšie sa vyskytuje takzvaná silikóza, ktorá vzniká v dôsledku kontaktu s oxidom uhličitým. Prach s týmito čiastočkami vyvoláva v pľúcach zápal, následne v nich vzniká nefunkčné väzivové tkanivo. Medzi pneumokoniózy radíme aj azbestózu, ktorej príčinou je vdychovanie čiastočiek azbestu.
Antrakózu spôsobuje vdychovanie uhlíka, talkózu spôsobuje kremičitan horečnatý a aluminóza je zase zaprášenie pľúc hliníkovým prachom. Patria sem však i ďalšie ochorenia vyvolané vdychovaním rôznorodých čiastočiek a látok. Pneumokoniózu radíme spravidla medzi choroby z povolania, respektíve profesionálne pľúcne ochorenia. Najviac ohrození sú práve jedinci, ktorí dlhodobo prichádzajú do kontaktu s rôznymi spomínanými aj inými rizikovými prachovými čiastočkami vo svojom povolaní, respektíve pracovnom prostredí. Vo vyššej miere sú ohrození najmä muži, a to napríklad baníci, výrobcovia porcelánu, brusiči skla, robotníci pracujúci s hliníkovými zliatinami a podobne.
Odporúčame: Ako sa môže prejaviť zápal maternice? Toto sú časté varovné signály!
Ako sa pneumokonióza prejavuje?
Pneumokonióza môže mať aj akútnu formu, no spravidla prebieha chronicky. Rozvíja sa veľmi dlhú dobu, pokojne až 20 rokov. Konkrétne ochorenie, jeho príznaky a priebeh závisia od toho, aký je čas inhalácie rôznych rizikových čiastočiek a v akom množstve, ale aj od tvaru či veľkosti týchto častíc. Pneumokoniózy delíme na dva základné typy, a to na kolagénne a nekolagénne pneumokoniózy. Tie nekolagénne sú charakteristické skôr pomalým priebehom a neprogresívnym vznikom väziva. Ide napríklad o antrakózu. Kolagénne pneumokoniózy sú často agresívnejšie a dochádza pri nich k tvorbe veľkého množstvo väziva v pľúcach. Ide napríklad o spomínanú azbestózu. Príznaky pneumokoniózy veľmi závisia od konkrétneho druhu ochorenia, no vo všeobecnosti sa charakteristicky vyskytujú najmä rozličné ťažkosti s pľúcami a dýchacími cestami.
Ochorenie sa dlhodobo nemusí vôbec prejavovať. Postupne sa však objavuje sťažené dýchanie, dýchavičnosť či suchý a dráždivý kašeľ. Kašeľ však často nie je produktívny a nedochádza k vykašliavaniu. Sprievodným symptómom je tiež bolesť na hrudníku. Následne sa môžu pridávať všeobecné príznaky, ako nadmerná únava či vyčerpanie a v neskorších štádiách aj horúčky alebo nechutenstvo. V dôsledku poruchy funkcie pľúc a nedostatočného okysličovania môže dôjsť k zmodraniu niektorých častí pokožky, pier aj nechtových lôžok. Rozvojom ochorenia sa môžu objaviť aj ďalšie ťažkosti a komplikácie, napríklad problémy so srdcom.
Je možná liečba?
Pri diagnostike pneumokonióz sa sleduje prítomnosť konkrétnych symptómov a hlavne to, či pacient s dlhodobými ťažkosťami prichádzal do kontaktu s rizikovými látkami. Nápomocné môžu byť rôzne vyšetrenia, napríklad CT alebo tiež RTG pľúc. Kapacitu pľúc možno sledovať pomocou spirometrie. Ak je jedincovi diagnostikovaná niektorá z pneumokonióz, je dôležité čo najskôr začať s vhodnou liečbou. Táto skupina chorôb má spravidla nezvratný a deštrukčný charakter a nie je ich možné úplne vyliečiť. Liečba je primárne symptomatická. Liečivá pomáhajú tlmiť sprievodne príznaky ochorenia, spomaľovať jej rozvoj či predchádzať vzniku komplikácií.
Nápomocné sú rôzne kyslíkové terapie a dychové cvičenia, vo vážnych prípadoch prichádza do úvahy aj transplantácia pľúc. Nevyhnutné je, aby sa pacient naďalej nevyskytoval v rizikovom prostredí, čiže aby napríklad zmenil zamestnanie, taktiež aby nefajčil. V súvislosti s pneumokoniózami je nevyhnutné myslieť hlavne na prevenciu týchto vážnych pľúcnych chorôb. Prevencia zahŕňa primárne používanie ochranných pomôcok pri práci v prašnom a rizikovom prostredí, v prípade možností aj minimalizovanie pobytu v takomto prostredí.
Pozri aj: Ako sa prejavuje epilepsia? Zisti, ako podať chorému prvú pomoc!