Vieš, čo je steatóza pečene? Zisti viac o tomto vážnom ochorení!

Pečeň má v našom tele viacero významných funkcií. Ide o endokrinnú žľazu, čiže žľazu s vnútorným vylučovaním, ktorá sa okrem iného podieľa na metabolizme, ovplyvňuje detoxikáciu organizmu, produkuje žlč a uskladňuje glykogén. Tento orgán môžu postihnúť rôzne nádorové alebo iné druhy ochorení. Medzi ne radíme aj steatózu, pri ktorej dochádza k výraznému narušeniu funkcie dôležitého orgánu. V nasledujúcom článku vám povieme, čo je steatóza pečene, ako sa prejavuje a či je možná prevencia!

Čo je steatóza pečene?

Steatóza pečene alebo aj stukovatenie pečene predstavuje metabolickú chorobu menovaného orgánu. Ide o stav, pri ktorom dochádza k ukladaniu tukových kvapôčok, respektíve častíc v pečeni. Prítomnosť tuku v pečeňových bunkách je pritom bežná, problém nastáva pri jeho nadmernom hromadení. Ak je v organizme postihnutých viac ako 5 až 10 percent buniek, môže dochádzať k vzniku viacerých zdravotných problémov, najmä k narušeniu funkcií samotného orgánu.

Steatóza pritom nepostihuje iba staršiu populáciu, ale rozvíjať sa môže aj u mladších jedincov. Nutné je tiež zmieniť, že proces stukovatenia neohrozuje len pečeň, ale napríklad i obličky či srdcový sval. Príčiny steatózy pečene sú rôzne. Zvyčajne sa hovorí o alkoholových a nealkoholových príčinách ochorenia. Na vzniku tejto choroby sa totiž môže podieľať nadmerná konzumácia alkoholu, no i mnohé ďalšie faktory. Príčinou môže byť porucha tukového metabolizmu aj obezita a celkovo dlhodobé nezdravé stravovanie. Ohrozenejší sú jedinci s vysokým cholesterolom i pacienti s cukrovkou či hepatitídou.  

Pozri aj: Takto sa prejavuje cirhóza pečene. Aká je však prevencia ochorenia?

prejavy steatózy

Zdroj: Shutterstock®

Takto sa prejavuje ochorenie

Steatóza pečene, hlavne tá, ktorej príčinou nie je alkohol, sa v počiatočných fázach takmer neprejavuje a prebieha bezpríznakovo. Objaviť sa môžu len pomerne nešpecifické príznaky, ako napríklad slabosť, únava, znížená výkonnosť, plynatosť či nechutenstvo. Neskôr môže postihnutého trápiť i bolesť v hornej časti brucha, najmä pod rebrami na pravej strane tela, prípadne i ďalšie tráviace ťažkosti. Bolesť zvyčajne býva tupá až tlaková. K diagnostike ochorenia často dochádza náhodou až pri nejakých komplexnejších vyšetreniach či podrobnejších zdravotných prehliadkach.  

Oveľa závažnejší priebeh má spravidla sekundárna steatóza pečene, čiže ochorenie zvyčajne vyvolané nadmernou konzumáciou alkoholu. Môže sa prejavovať výraznou malátnosťou aj zažívacími ťažkosťami, ako je napríklad problém s vyprázdňovaním. Objaviť sa môže i zvracanie a ďalšie prejavy zlyhávania pečene. Vo všeobecnosti môže v dôsledku steatózy dôjsť až k zápalovým zmenám v pečeni, čo predstavuje diagnózu zvanú steatohepatitída. Pri ďalšom progresívnom poškodení orgánu sa môže ochorenie rozvinúť až do cirhózy či rakoviny pečene.

liečba steatózy

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú možnosti liečby?

Steatózu pečene lekár diagnostiku na základe ultrazvukového vyšetrenia brušnej oblasti i za pomoci stanovenia hladín pečeňových enzýmov v krvi. Taktiež môže pristúpiť k odberu vzorky tkaniva pečene na mikroskopické vyšetrenie, čiže k takzvanej biopsii. Pri potvrdení diagnózy lekár stanovuje vhodnú liečbu, a to najmä na základe toho, do akej miery je ochorenie rozvinuté, alebo čo je jeho príčinou. Podľa príčiny ochorenia je teda nevyhnutné napríklad eliminovať príjem alkoholu či venovať dostatočný pozornosť liečbe cukrovky.

Nevyhnutná je zmena životného štýlu, najmä úprava životosprávy a stravovacích návykov. Vhodné je zníženie príjmu cukrov a najmä zlých tukov. Telo by malo naopak dostať dostatok všetkých potrebných vitamínov či minerálov. V prípade potreby môže zlepšiť stav pacienta i primeraná redukcia váhy. Dôležitá je najmä prevencia ochorenia. Tá v sebe zahŕňa zdravé stravovanie, vyhýbanie sa nadmernej konzumácii tukov aj alkoholu a udržiavanie vhodnej váhy. Taktiež je potrebné udržovať telo v pohybe a neignorovať problém s cukrovkou či vysokým cholesterolom.

Odporúčame: Už si jedla fialové zemiaky? Tak si pochuť na zdraví!

8 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

15.02.2019 07:15

Dôležitá je najmä prevencia.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

15.02.2019 09:22

vážne a ťažké ochorenie... mám zlú skúsenosť v rodine, skončila najhoršie

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

15.02.2019 19:41

Aj u nás v rodine sme mali úmrtie, na cirhózu pečene .. Nikomu to neprajem , vidieť blízkeho človeka v bolestiach .. Treba si dávať pozor , zdravie je len jedno .. !!!

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

15.02.2019 23:39

Počula som len o "tvrdnutí" pečene u alkoholikov...

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

16.02.2019 10:06

niektoré lieky poškodzujú pečeň.čo sa s tým však dá robiť,keď ich potrebujeme užívať pre iné ochorenie?

Vaše meno:

Katarína Hrtúsová

Katarína Hrtúsová

16.02.2019 13:55

S týmto ochorením som sa ešte nestretla.Je smutné, koľko rôznych ochorení číha na človeka

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

16.02.2019 14:17

Uf,tak to nie je sranda.Poučný článok.

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

16.02.2019 15:20

Ešte som o tejto chorobe nepočul

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE