Témy týkajúce sa porúch príjmu potravy (PPP) nie sú vždy ľahké, ale rozhodne stoja za to, aby sme sa mohli o nich otvorene pobaviť. A ak si myslíte, že sa vás to netýka, pretože ste sa nikdy nezamýšľali nad tým, či váš vzťah s jedlom je v poriadku, možno ostanene prekvapené (dúfame, že nie!).
Téma porúch príjmu potravy nie je len o extrémnych prípadoch, ale aj o tom, ako sa spoločnosť pozerá na telo, jedlo a zdravie. Už len samotná myšlienka, kedy si poviete “toto by som jesť nemala”, môže spustiť lavínu problémov, z ktorých je len ťažké sa vyhrabať.
Čo sú to poruchy príjmu potravy?
Poruchy príjmu potravy (PPP) sú skupinou psychických porúch, ktoré sú charakterizované nezdravými návykmi v oblasti jedenia. Zvyčajne sú spojené s nadmerným strachom z priberania, túžbou po chudnutí alebo, naopak, s opakovaným prejedaním sa. To, čo začína ako neškodný pokus o zlepšenie postavy, môže veľmi rýchlo prejsť do vážnejších problémov, ktoré ovplyvňujú telo aj myseľ. Je to veľmi tenký ľad.
Medzi najbežnejšie poruchy príjmu potravy patrí anorexia nervosa, bulímia nervosa a záchvatovité prejedanie. Ale pozor, existuje aj množstvo ďalších, menej známych foriem porúch, ktoré si (ne)vyžadujú, aby ste mali BMI pod hranicou zdravého rozumu alebo aby ste sa týždeň nenajedli.
Anorexia nervosa
Je to najznámejší typ poruchy príjmu potravy, ktorý sa často spája s extrémnym úbytkom hmotnosti. Ľudia s anorexiou majú nezdravý strach z priberania a často sa vidia ako príliš tuční, aj keď v skutočnosti sú už veľmi vychudnutí. Nehovoriac o tom, že tento stav môže mať vážne zdravotné dôsledky a vyžaduje si skutočnú odbornú pomoc.
Bulímia nervosa
Na rozdiel od anorexie sa bulímia vyznačuje cyklom prejedania sa a následného zvracania alebo užívania laxatív na “zachránenie" sa pred priberaním. Tento kolobeh môže byť extrémne ťažké prelomiť, pretože daná osoba sa často cíti úplne zúfalo, keď sa snaží ovládať svoje správanie. No napriek tomu sa to stále opakuje.
Záchvatovité prejedanie (binge eating bisorder – BED)
Tento typ poruchy príjmu potravy sa vyznačuje pravidelnými epizódami neovládateľného prejedania sa, kedy človek zje obrovské množstvo jedla bez toho, aby sa snažil kontrolovať, čo a koľko konzumuje. A podobne ako pri bulímii, aj pri BED sa môžu vyskytnúť pocity viny a hanby. Na rozdiel od bulímie sa tu nevyužívajú metódy, ako zvracanie alebo cvičenie na spálenie kalórií.
DepositphotosPrečo poruchy príjmu potravy vlastne vznikajú?
Dôvody, prečo sa u niektorých ľudí rozvinú poruchy príjmu potravy, sú rôzne a veľmi komplexné. Je to ako také klbko, ktoré sa snažíte rozuzliť. Neexistuje jeden konkrétny faktor, ktorý by stál za všetkými poruchami príjmu potravy. Je to skôr kombinácia genetických, psychologických, sociálnych a kultúrnych faktorov, ktoré môžu vytvoriť ideálnu búrku na prepuknutie tohto rastúceho problému.
Kultúra a tlak na vzhľad
Známe je, že moderná kultúra a spoločnosť silne ovplyvňuje, ako sa pozeráme na svoje telo. Sociálne siete, reklamy, modelky, influencerky - všetci zrazu povedali, že dokonalé telo je také, ktoré sa zmestí do veľkosti S. Tento neustály tlak na vzhľad vedie k tomu, že sa ľudia začnú cítiť nespokojní so svojím telom. Obzvlášť to platí pre ženy. Práve to môže spustiť začiatky poruchy príjmu potravy, kedy človek začne drasticky meniť svoj jedálniček, aby sa priblížil k “ideálu”.
Psychologické faktory
Poruchy príjmu potravy sú psychického rázu. Mnoho trpiacich ľudí má napríklad nízke sebavedomie alebo zápasí s úzkosťou a depresiou. Často ich spútava pocit, že musia získať kontrolu nad niečím. V tom prípade je to práve jedlo, ktoré môže byť spôsobom, ako sa vyrovnať s vnútornými problémami alebo neuspokojenými potrebami.
Genetika
Áno, aj genetika môže zohrávať významnú rolu. Výskumy naznačujú, že genetické faktory môžu ovplyvniť, ako naše telo reaguje na jedlo a aké máme predispozície k poruchám príjmu potravy. To neznamená, že všetci s takýmito génmi automaticky dostanú PPP, sú však určite náchylnejší.
Aké sú následky porúch príjmu potravy?
Poruchy príjmu potravy nie sú len o jedle. Ako sme už viackrát spomenuli, sú to psychologické poruchy, ktoré môžu mať vážne dôsledky na vaše fyzické a emocionálne zdravie.
Zdravotné riziká PPP
- Anorexia nervosa: Dlhodobý nedostatok živín vedie k problémom s kostrou, srdcom, pečeňou a inými orgánmi. U ľudí s anorexiou je tiež vyššia pravdepodobnosť úmrtia na následky tejto poruchy.
- Bulímia nervosa: Opakované zvracanie môže spôsobiť poškodenie zubnej skloviny, problémy s tráviacim traktom a poruchy elektrolytov, ktoré môžu viesť k vážnym problémom so srdcom.
- Záchvatovité prejedanie: Tento typ poruchy môže viesť k obezite, ktorá so sebou nesie ďalšie zdravotné riziká, ako je cukrovka, vysoký krvný tlak a kardiovaskulárne problémy.
Psychologické dôsledky PPP
Poruchy príjmu potravy majú vo veľkej miere trvalé účinky na psychiku človeka. Depresia, úzkosť, nízke sebavedomie - to všetko môže byť dôsledkom zápasu so svojím vzťahom k jedlu. Vedie to k tomu, že si človek vytvorí nezdravý pohľad na svoje telo, čo môže mať negatívny dopad na jeho každodenný život.
Často sa vytvára negatívny vzťah k telu, ktorý je poháňaný perfekcionizmom a nereálnymi očakávaniami. Tento nezdravý pohľad na vlastné telo môže spôsobiť neustálu vnútornú kritiku a pocity viny. Človek si môže myslieť, že jeho hodnota závisí len od toho, ako vyzerá, čo spôsobuje ešte väčší stres a úzkosť. V dôsledku toho môžu byť ovplyvnené aj každodenné činnosti, ako je práca, vzťahy a osobný život.
Mnoho ľudí s poruchami príjmu potravy sa začne vyhýbať spoločenským situáciám, pretože sa cítia neschopní vyrovnať sa so svojím telom. Tento stav sa môže zhoršovať, čo vedie k osamelosti a pocitu odcudzenia. S dlhodobým zápasom s týmito problémami sa môže postupne znižovať aj schopnosť prežívať radosť zo života. A teda tu sa začína aj ten začaorvaný kruh…
Ako liečiť poruchy príjmu potravy?
Liečba porúch príjmu potravy je zložitý, dlhodobý a veľmi individuálny proces, ktorý si vyžaduje odbornú pomoc. Poruchy príjmu potravy, ako sú anorexia, bulímia alebo záchvatovité prejedanie, často ukrývajú hlbšie emocionálne a psychologické problémy, ktoré je potrebné riešiť.
Preto sa liečba nezaoberá iba samotným stravovaním, ale aj podstatnými aspektmi psychiky a emocionálneho stavu pacienta. Je nevyhnutné, aby pacienti vyhľadali pomoc a začali proces uzdravovania pod vedením odborníkov, pretože pokusy o samoliečbu môžu viesť k zhoršeniu stavu. Avšak, nezabúdajte, že aj v procese liečenia má každý svoju vlastnú cestu.
DepositphotosPrevencia porúch príjmu potravy
Prevencia porúch príjmu potravy začína už v najrannejšom veku, a to priamo v prostredí, ktoré vytvárame doma, v škole a v širšej spoločnosti. Je nesmierne dôležité, aby deti vyrastali v prostredí, ktoré podporuje zdravý vzťah k telu, kde sa kladie dôraz na zdravie a pohodu, nie len na vzhľad.
Rodičia, učitelia, ale aj širšia komunita majú kľúčovú úlohu v tom, ako deti vnímajú svoje telá a vlastnú hodnotu. Deti by mali byť vychovávané v atmosfére, kde sa učia, že ich hodnota nezávisí od toho, ako vyzerajú, ale od ich osobnosti, talentov a schopností. Ak budeme klásť dôraz na lásku a rešpekt k svojmu telu, predchádzame tomu, aby sa deti zameriavali len na externý vzhľad a prestali byť závislé od spoločenských noriem krásy.
Podpora zdravého sebavedomia dieťaťa a zdravý vzťah k jedlu
Ako rodičia a priatelia môžeme pomôcť podporiť zdravé sebavedomie tým, že budeme s deťmi otvorene hovoriť o dôležitosti sebaprijatia a sebalásky. Aj keď sa niekedy zdá, že deti sú odolné, v skutočnosti sú veľmi citlivé na to, čo počujú, vidia a zažívajú.
Ak deťom neustále ukazujeme pozitívny vzor v tom, ako sa starať o seba, a to nielen z fyzického, ale aj emocionálneho hľadiska, môžeme im pomôcť vybudovať si zdravý vzťah k jedlu a telu. Je tiež nevyhnutné vzdelávať deti o vyváženom stravovaní a fyzickej aktivite ako o nástrojoch na udržanie zdravia, nie ako spôsobu na dosiahnutie nejakého ideálu krásy.
Vyhľadanie odbornej pomoci
No a pre tých, ktorí sa cítia pod tlakom alebo majú obavy zo svojho vzťahu k jedlu, je dôležité si uvedomiť, že nie ste sami. Každý z nás čelí rôznym výzvam, a je úplne normálne, že sa niekedy cítite zmätení alebo pod stresom ohľadom toho, čo jete alebo ako vyzeráte. Ak máte pocit, že vám strava alebo vaše myšlienky o tele spôsobujú problém, nie je hanba vyhľadať odbornú pomoc.
Všetko to začína rozhovorom. Odborník vám môže pomôcť získať nový pohľad na seba a na svoje telo, čo vám umožní urobiť pozitívne kroky smerom k sebaprijatiu. Či už ide o terapeutické poradenstvo, alebo podporu zo strany odborníkov na výživu, neváhajte požiadať o pomoc. Je dôležité vedieť, že neexistuje jediný správny spôsob, ako byť zdravý alebo krásny - každý sme unikátny a naším cieľom by malo byť sa cítiť dobre vo vlastnej koži.
Poruchy príjmu potravy nie sú len o jedle, sú o našich vzťahoch k telám, kultúre a spoločenským normám. Ak máte pocit, že niečo nie je v poriadku, nebojte sa požiadať o pomoc. Nezabudnite, že každý z nás je jedinečný a krásny práve taký, aký je. A to nie je niečo, čo by malo závisieť od našej hmotnosti alebo tvaru tela.
Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos