Výber kvalitného jogurtu vám môže dať v obchodoch poriadne zabrať. Obchodné reťazce nám totiž ponúkajú skutočne veľký sortiment týchto mliečnych produktov. Siahnuť môžeme po bielych či ovocných jogurtoch, s rôznymi chrumkami či cukríkmi. Čím viac možností máme na výber, tým býva zvyčajne ťažšie rozhodovanie.
Ako si však domov priniesť naozaj kvalitný jogurt, ktorý je pomocníkom pre naše zdravie? Máme pre vás zopár tipov a rád, na čo je dôležité pri výbere obľúbenej mliečnej pochúťky prihliadať!
Účinky jogurtu
Kvalitné biele jogurty sú v prvom rade zdrojom nenahraditeľných bielkovín, ktoré patria medzi základné zložky potravy. Významnými prvkami sú taktiež živé kultúry, probiotiká, ktoré blahodarne vplývajú hlavne na stav našich čriev. Preto má konzumácia jogurtov pozitívne účinky na trávenie. Pomáhajú pri rôznych tráviacich ťažkostiach, napríklad pri hnačke, zápche či bolestiach brucha.
Kvalitné jogurty obsahujú dostatok vápnika a iných minerálnych látok, a tiež vitamíny A, B a D. Tieto mliečne produkty dokážu pomôcť i s vysokým krvným tlakom, ak je príčinou tohto stavu vyšší príjem soli. Draslík v jogurte totiž napomáha obličkám soľ z tela vyplavovať. Pravidelná konzumácia jogurtov môže tiež znížiť riziko vzniku kvasinkových ochorení.
Odporúčame: Šmrncovné letné líčenie inšpirované vodným melónom
Zdroj: Depositphotos
Aký je problém s jogurtmi z obchodov?
Jogurty môžu mať skutočne pozitívne účinky na zdravie človeka. Veľmi však záleží na tom, aké jogurty konzumujeme. Za mnohými z tých, ktoré vidíme v obchodoch, sa totiž skrýva iba kalorická a často nezdravá maškrta. Hlavným problémom niektorých jogurtov je vysoký podiel pridaného cukru.
Už samotný jogurt cukor obsahuje, a to laktózu, ktorá je prirodzenou súčasťou mlieka. Ochutené jogurty, napríklad čokoládové, vanilkové alebo ovocné, majú však množstvo navyše pridaného cukru alebo kalorických sladidiel, ako sú napríklad ovocné šťavy z koncentrátu. To potom z jogurtov nerobí práve najzdravšiu potravinu.
Ak chcete z jogurtu pre svoje zdravie vyťažiť maximum, voľte biele a neprisladzované jogurty. Nežiaduca je aj prítomnosť škrobu, zahusťovadiel či rôznych želírujúcich látok.
Nezabudnite dať taktiež pozor na to, či je vybraný mliečny produkt vôbec označený pojmom jogurt. Nesiahajte po žiadnych jogurtových krémoch, penách či dezertoch. Tie totiž nespĺňajú kritériá na prítomnosť živých kultúr alebo obsahujú prídavné zložky, a preto nemôžu byť označené ako jogurt.
Tuk v jogurtoch
Na to, aby ste sa o vybranom jogurte dozvedeli všetky dôležité informácie, je potrebné čítať etikety. Tam sa dozviete napríklad aj podiel tuku. Ideálne na každodennú konzumáciu sú polotučné jogurty, ktoré majú obsah tuku viac než tri percentá. Ak máte v obľube smotanové jogurty, ktoré sú hustejšie, ale aj tučnejšie (zvyčajne nad 10 percent tuku), tie je vhodné si dopriať maximálne dvakrát do týždňa.
Veľmi veľa ľudí si myslí, že vysoký obsah tuku v jogurte zabezpečuje aj značnú prítomnosť vápnika. To je však omyl. Vápnik sa totiž viaže na bielkoviny, a preto za vyšším obsahom vápnika stojí práve vyšší obsah bielkovín, nie tuku.
V obchodoch môžeme nájsť ešte jogurty odtučnené, alebo takzvané light jogurty, ktoré sľubujú nízky podiel tuku a kalórií. Tieto mliečne výrobky sa však zahusťujú pridaním iných látok, napríklad škrobom. Preto je nakoniec na zvážení, či si dopriať kvalitný a zdravý jogurt, alebo možno s menším počtom kalórií, no množstvom iných prídavných látok.
Bude vás zaujímať: Detská záhradná párty - inšpirácie na dekorácie
Zdroj: Depositphotos
Ovocné jogurty
Biele jogurty nemá v obľube každý. Ak máte predsa len radšej napríklad ovocné, alebo vaše deti po nich túžia, nemusíte mať hlavu v smútku. Kvalitný biely jogurt si môžete jednoducho dochutiť podľa vašich predstáv. Použiť môžete čerstvé či sušené ovocie, domácu marmeládu bez pridaného cukru, med alebo oriešky. Tu sa fantázii medze nekladú.
Ak sa po ochutených jogurtoch obzeráte v obchodoch, pozor dávajte na jednu vec. Pri ovocných jogurtoch sa udáva množstvo pridaného ovocia alebo ovocnej zložky. Ovocná zložka však môže obsahovať pridané cukry, farbivá či arómy. Preto hľadajte jogurty, v ktorých je vysoký podiel pridaného ovocia, nie ovocnej zložky.
Pripravte si svoj vlastný jogurt
Hovorí sa, že najlepšie je, ak si človek všetko pripraví či vyrobí sám. Len vtedy si môže byť istý kvalitou a zložením. Na výrobu domácich jogurtov je skvelým pomocníkom prístroj s názvom jogurtovač. No i bez neho sa to dá a vôbec to nie je náročné. Jeden liter mlieka zohrejeme v hrnci približne na 80 až 90 °C a následne ho necháme ochladnúť na 40 °C.
Vo vychladnutom mlieku vymiešame jeden kvalitný kupovaný jogurt, zmes rozdelíme do menších nádob a zakryjeme utierkou. Nádobky poukladáme do vypnutej rúry, ktorú sme si predhriali na 50 °C a necháme ich tam celú noc. Pripravené jogurty môžeme ešte ochutiť a následne uskladniť v chladničke.
TIP: Domáci jogurtový dresing
Zabúdať nemožno na to, že jogurt sa dá pripraviť aj na slano. Pripraviť z neho možno napríklad zdravšiu verziu majonézových šalátov. Taktiež je skvelou ingredienciou na prípravu chutného dresingu k mäsu, zemiakov, zapekaným jedál či zeleninovému šalátu.
Ingrediencie:
-
200 g bieleho jogurtu gréckeho typ
- 1 strúčik cesnaku
- petržlenová vňať
- mleté čili
- 1 ČL olivového oleja
Postup: V miske pridáme k jogurtu olej, pretlačený cesnak a hrsť nasekanej petržlenovej vňate. Zamiešame a dochutíme mletým čili. Môžeme podávať.
Aktualizovaný článok: 10.7.2023