Zákerné onkologické ochorenie: Ako sa prejavuje rakovina hrtana?

Hoci je dnešná moderná medicína na veľmi vysokej úrovni, s mnohými vážnymi ochoreniami si stále nevie dať rady. Obrovským strašiakom sú aj onkologické ochorenia, napríklad rakovina pľúc či rakovina kostí, ktorých prognóza nemusí byť vždy dobrá.

Často závisí aj od toho, v akom štádiu je choroba diagnostikovaná. Aj dnes si niečo povieme o veľmi zákernom ochorení, s ktorým musia bojovať mnohí jedinci. V nasledujúcom článku vám prezradíme, ako sa prejavuje rakovina hrtana, aké sú jej rizikové faktory aj či je vôbec možná nejaká prevencia.

Nádory hrtana

Rakovina hrtana predstavuje nádorové ochorenie, ktoré postihuje stenu hrtanu. Hrtan alebo aj larynx je trubicový orgán v krku, ktorý je dlhý okolo 5 až 6 centimetrov a je tvorený radom chrupaviek. V našom tele napĺňa viacero úloh. V prvom rade privádza vzduch do pľúc v procese dýchania. Taktiež sú v ňom uložené aj hlasivky. Význam má teda aj pri rozprávaní a okrem toho aj pri prehĺtaní.

Rakovina hrtana je charakteristická rozvojom zhubného nádoru z výstelky hrtana. Dochádza pri nej k abnormálnemu správaniu buniek, ktoré sa nekontrolovateľne množia a zasahujú okolité tkanivo. Šíriť sa môžu aj do ďalších častí tela, a to napríklad krvou aj lymfatickým systémom. Dôležité je spomenúť, že nie všetky nádory na hrtane musia byť zhubné.

Formy rakoviny hrtana

Podľa umiestnenia malígneho, čiže zhubného nádoru v hrtane sa rozlišujú viaceré druhy tejto rakoviny. Najčastejšie ide o glotický nádor, ktorý sa zvyčajne objavuje na jednej z hlasiviek, šíri sa na druhú a k metastázam prichádza až neskôr. 

Supraglotická forma rakoviny hrtana je charakteristická tým, že ochorenie sa šíri z oblasti nad hlasivkami, z hrtanovej príklopky. Najmenej častá je infraglotická, čiže podhlasivková forma, ktorá veľmi skoro metastázuje.

Odporúčame: Poznáš kalonji semená? Neuveriteľné, no toto dokážu aj s tvojím telom!

prevencia rakoviny hrtana

Zdroj: Shutterstock®

Poznáme príčiny rakoviny hrtana?

Presné príčiny vzniku zhubných nádorov hrtana nie sú známe. Známe sú však viaceré rizikové faktory rakoviny hrtana. Ochorenie sa častejšie vyskytuje u mužov a vo všeobecnosti jedincov starších ako 40 až 50 rokov. Viac ohrození sú fajčiari. Ďalšími rizikovými faktormi sú aj nadmerná konzumácia alkoholu, nedostatočná výživa či prítomnosť vírusu HPV.

Aké má rakovina hrtana príznaky?

Na prítomnosť rozvíjajúceho sa nádoru v hrtane jedinca upozornia viaceré zdravotné ťažkosti, ktoré neradno ignorovať. Konkrétne prejavy sa môžu líšiť podľa toho, v akej časti nádor rastie či do akého štádia sa už ochorenie dostalo. Medzi prvotné príznaky, ktoré sú pri rakovine hrtana prítomné u mnohých pacientov, radíme:

  • zmenu hlasu,
  • nepretržité zachrípnutie,
  • pocit prítomnosti cudzieho telesa, respektíve hrče v krku,
  • problémy s prehĺtaním,
  • bolesť v hrdle,
  • neskôr aj respiračné ťažkosti, ako sťažené dýchanie, pocity dusenia, kašeľ a v horších prípadoch aj vykašliavanie krvi.

Nakoniec sa môžu pridružiť aj všeobecné zdravotné problémy, ktoré sú časté aj pri mnohých ďalších onkologických ochoreniach, a to bezdôvodný úbytok hmotnosti, únava či zvýšená telesná teplota.

V niektorých prípadoch môže mať ochorenie aj asymtomatický priebeh, čiže pacient neregistruje žiadne príznaky problému. Najčastejšie je to v prípade podhlasivkového nádoru, no bezpríznakovo dlhú dobu môže prebiehať i supraglotická forma rakoviny hrtana.

Pozri aj: Syndróm zvýšenej priepustnosti čreva: Čo to znamená, keď črevo správne „netesní“?

prejavy rakoviny hrtana

Zdroj: Shutterstock®

Diagnostika rakoviny hrtana

Pri liečbe onkologických ochorení je často rozhodujúca práve včasná diagnostika ochorenia. Práve preto je nevyhnutné, aby sme svoje zdravotné problémy, najmä tie dlhodobo pretrvávajúce, neignorovali a konzultovali svoj zdravotný stav s lekárom.

Pri diagnostike sa uplatňuje v prvom rade fyzikálne vyšetrenie krku a hrtana. Pri podozrení na nádor sa vykonáva endoskopia, pri ktorej si lekár prehliadne vnútro hrtana a rovnako môže odobrať vzorku tkaniva na histologické vyšetrenie (biopsia). Ďalej sa podľa potreby prevádza CT, MRI a ďalšie testy. 

Liečba rakoviny hrtana

Čo sa týka liečby rakoviny hrtana, existuje viacero možností. Dôležité je, aby sa liečba začala čo najskôr a aby bola prispôsobená individuálnym potrebám pacienta. Ak je to možné, najčastejšie sa pristupuje k chirurgickému zákroku, pri ktorom dochádza k čiastočnému alebo úplnému odstráneniu hrtana.

Ak je nutné odstrániť celý hrtan aj s hlasivkami, je potrebné ďalšími zákrokmi či procedúrami zabezpečiť zásadnú funkciu hrtana – tvorbu hlasu. Okrem toho sa pri liečbe tohto druhu rakoviny môže pristupovať aj k ožarovaniu, chemoterapii alebo imunoterapii. 

Prevencia rakoviny hrtana

Nakoniec môžeme ešte spomenúť, že význam má v prvom rade prevencia tohto ochorenia. U nefajčiarov sa toto ochorenie vyskytuje skôr zriedkavejšie. Zrieknutie sa cigariet pritom predstavuje prevenciu mnohých ďalších chorôb, vrátane rakoviny pľúc či srdcovo-cievnych chorôb.

Pri alkohole je nutné dávať si pozor na jeho obmedzený a skôr len príležitostný príjem. Okrem toho je vhodné dbať na dobrú životosprávu, dostatok pohybu a zdravú stravu.

Aktualizovaný článok: 26.7.2023

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

7 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

14.07.2019 05:32

Žiaľ, poznám takýto prípad, zákerné ochorenie!

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

14.07.2019 10:55

Pliaga jedna, všade číha..

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

14.07.2019 14:51

Všetky chorby sú hrozné nik by nemal trpieť

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

14.07.2019 16:27

nepríjemné zákerné ochorenie tak, ako všetky onkologické

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

14.07.2019 21:45

Rakovina je pre mňa strašiak.Našťastie nefajčím,ani nepijem,ale človek nikdy nevie :-(

Vaše meno:

Mária Slováková

Mária Slováková

15.07.2019 12:17

Niekedy je možno najťažšie rozpoznať prvé príznaky.

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

18.07.2019 22:28

Ďalší veľmi poučný článok, kde sú popísané prvotné príznaky rakoviny hrtanu. Nemali by sme byť k príznakom ľahostajné, ale navštívme lekára.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.