Mlieko je súčasťou našej stravy už od narodenia. V podstate už od prvého dňa na tomto svete sme mlieko konzumovali. Kým prvé dní a mesiace to bolo materské mlieko alebo umelé mlieko, postupne ho začalo nahrádzať kravské mlieko. Áno, práve kravské mlieko je najrozšírenejším druhom. Ale prečo by sme sa mali obmedzovať len na to, čo bolo dostupné kedysi?
V minulosti naši predkovia nemali veľmi na výber. Konzumovali len to, čo si doma vypestovali alebo získali zo živočíšnych zdrojov. Okrem kravského mlieka to bolo aj kozie, ktoré má podstatne inú chuť. Dnes máme však na výber z veľkého množstva rastlinných i živočíšnych mliek, ktoré i vďaka rôznym alergiám a intoleranciám získavajú na popularite. Preto vám prinášame prehľad najobľúbenejších mliečnych i rastlinných možností, ktoré môžete vyskúšať – spoznať tak nové chute, objaviť nepoznané a vybrať si to, čo vám bude vyhovovať najviac.
Plnotučné mlieko
Popravde, toto mlieko je známe asi väčšine z nás. Je to typ kravského mlieka, ktoré považujeme za bežné a je dostupné v každej predajni. Ide o najčistejšiu formu komerčne dostupného kravského mlieka, ktoré prešlo procesom pasterizácie a homogenizácie (aby spĺňalo normy bezpečnosti potravín), no okrem toho nie je nijakým iným spôsobom upravované. Má vyšší obsah tuku a obzvlášť bohatú a krémovú chuť.
Odtučnené mlieko
Známe aj ako odstredené mlieko, je chudším príbuzným plnotučného mlieka. V skutočnosti ide o typ kravského mlieka, ktoré sa odstreďuje a tým sa zbavuje nadbytočného tuku. Konečným výsledkom je riedke, skôr vodnaté mlieko, po ktorom siahajú najmä tí, ktorí sa snažia schudnúť alebo sledujú svoju hmotnosť. Dalo by sa povedať, že je to skôr voda s mliečnym nádychom a tomu zodpovedajúcou chuťou.
Surové mlieko
U nás skôr vzácnosťou. Ak nemáte priamy prístup do kravina alebo k nedotknutému kravskému mlieku, tak jeho chuť vám nemusí nič hovoriť. V obchodoch ho často nenájdeme, nakoľko ide o nepasterizované a nehomogenizované mlieko. Nie je zahrievané a nie je zbavené patogénov, ktoré sú v ňom prítomné, z toho dôvodu sa neodporúča na priamu konzumáciu. Napriek tomu sa medzi nami nájdu jeho priaznivci, ktorí tvrdia, že takéto surové mlieko obsahuje najviac prospešné živiny, enzýmy a probiotiká.
Bezlaktózové mlieko
Intolerancia na laktózu (alergia na mlieko) nie je v dnešnej dobe ničím výnimočným. Dokonca môžeme povedať, že v dnešnom modernom svete je pomerne bežná. Laktóza je prirodzene sa vyskytujúci cukor prítomný v mlieku, ktorý spúšťa tráviace symptómy, ako je nevoľnosť, hnačka, nadúvanie a plynatosť. Do bezlaktózových mliek, teda do kravského mlieka je pridávaný enzým laktáza, ktorý rozkladá laktózu. Ide teda stále o kravské mlieko, ktoré si uchováva svoj nutričný profil, ale aj chuť, no nespôsobuje žiadne tráviace problémy u alergikov na laktózu.
Cmar
Nie je to mlieko v pravom slova zmysle, ale z mlieka sa vyrába. Môže to byť buď mliečny výrobok, ktorý vzniká ako druhotný produkt pri mútení masla, poprípade sa vyrába fermentáciou kravského mlieka, a to pridaním cukru, soli a stabilizátorov. Takéto „mlieko“ má mierne kyslú chuť, používa sa do koláčov či pri pečení chrumkavého pečiva, nestratí sa v kuchyni (pridajte ho na rybu alebo kura pri pečení) a ani v kozmetickom priemysle (skvelý pre suchú pokožku).
Kondenzované mlieko
Mňam! Do koláčov i priamo do žalúdka, kedykoľvek a kdekoľvek by sme si toto mlieko vedeli vychutnávať. Kondenzované mlieko je plnotučné kravské mlieko, ktoré sa zahrieva dovtedy, kým sa z neho neodstráni 60 % obsahu vody. Následne sa do neho pridá veľké množstvo cukru, čím vzniká mliečny výrobok s hustou a krémovou konzistenciou.
Kozie mlieko
Má podobný obsah makroživín ako kravské mlieko, avšak obsahuje väčšie množstvo bielkovín a o niečo menej cholesterolu. Pôsobivý je aj jeho obsah vitamínov a minerálov (vápnik, draslík, vitamín A). Kozie mlieko je údajne ľahšie stráviteľné, pretože obsahuje menšie množstvo laktózy. Jeho chuť však nemusí sadnúť úplne každému, keďže v ňom cítiť trávu.
Odporúčame: Breza previsnutá a jej účinky – ktoré časti využiť pre zdravie a ako?
Kešu mlieko
Krémové a prirodzene sladké – rastlinné mlieko, ktoré sa vyrába z kešu orieškov. Tie sa namáčajú vo vode a následne sa rozmixujú. Toto mlieko je bohaté na bielkoviny, zdravé tuky, vitamíny, minerály a ďalšie prospešné zlúčeniny. Môžete si ho kúpiť v obchode ako náhradu za kravské mlieko alebo aj sami doma vyrobiť.
Ovsené mlieko
Ovsené vločky zmiešané s mliekom sú skvelou voľbou na raňajky. Ale vedeli ste, že z ovsených vločiek, resp. z ovsa sa mlieko vyrába tiež? Ovsené mlieko je bezmliečnou alternatívou mlieka, ktoré neobsahuje lepok a ani iné alergény. Pri výrobe tejto alternatívy mlieka sa mieša ovos s vodou. Ovos sa necháva lúhovať a následne sa precedí. Vzniknuté mlieko síce bude riedke, ale jemne krémové a ideálne na prípravu smoothies či iných nápojov.
Sójové mlieko
Jedno z najobľúbenejších mliek rastlinného pôvodu. Obsahuje takmer toľko bielkovín ako kravské mlieko a je vynikajúcou voľbou pre ľudí, ktorí trpia alergiami na mliečne výrobky, orechy a lepok. Má nízky obsah nasýtených tukov, cholesterolu a kalórií, krémovú chuť a je výživnou alternatívou k bežnému mlieku.
Ryžové, kokosové a mandľové mlieko
Ryžové mlieko neobsahuje bežné alergény a je vhodné pre bezlepkovú a rastlinnú stravu. Je prirodzene sladké a svojim chuťovým profilom sa približuje kravskému mlieku. Je možné využiť ho pri príprave sladkých i slaných pokrmov.
Kokosové mlieko sa vyrába z dužiny kokosu, je nabité vápnikom, vlákninou, draslíkom a množstvom ďalších vitamínov a živín. Kokosové mlieko svojou chuťou krásne obohatí smoothies i rôzne dezerty.
Mandľové mlieko je bezpečnou voľbou pre ľudí s intoleranciou na laktózu, má menej kalórií a chuť, ktorí mnohí uprednostňujú pred sójovým mliekom.
Neprehliadni: Draslík a jeho funkcie v ľudskom tele: Čo spôsobí jeho deficit?