Zdravé melóny ako sladučké osvieženie: Čo si o nich nevedela?

Keď sa povie melón, každý si predstaví leto a sladkú pochúťku červenej farby. No melón je viac ako len príjemným sladkým pokušením. Skrýva sa v ňom veľa zdravia, čo z neho robí top letnú potravinu. Vedeli ste, že melóny považuje väčšina ľudí za ovocie, pritom je to zelenina patriaca do čeľade tekvicovité?

Odporúčame: Jedinečná lufa: Na čo všetko sa dá využiť táto prírodná špongia?

sladký melón

Zdroj: Shutterstock®

Nie je melón ako melón

Melóny delíme na:

  • vodné (červené),
  • cukrové (oranžové, zelené a žlté).

Melóny sú silne močopudné, čo sa využíva pri liečení problémov obličiek, ako sú obličkové kamene. Majú vysoký podiel vitamínu A a vitamínov skupiny B (B1, B2, B6), obsahujú aj vitamín C a minerálne prvky, ako napríklad horčík. Sú dobré proti zápche, keďže dužina obsahuje jemnú vlákninu. Vďaka vysokému obsahu vitamínov, karotenoidov a organických kyselín sú skvelým antioxidantom, čiže účinne bojujú proti starnutiu buniek. Pri veľkej konzumácii melónov sa neodporúčajú piť chladené nápoje a kombinovať ich s konzumáciou mliečnych výrobkov.

vodný melón

Zdroj: Shutterstock®

Vodné melóny

Veľkú časť vodných melónov tvorí voda, v priemere až 91 %. Môžu dosiahnuť váhu až 15 kg. Okrem vody obsahujú prírodný cukor – fruktózu a sú bohatým zdrojom vitamínu C. Červený melón je nízkokalorický a veľkým zdrojom kyseliny listovej, jablčnej a citrónovej. Rovnako tak obsahuje potrebné železo a vápnik. Preto ho nájdete takmer v každom dietetickom jedálničku.

druhy melónov

Zdroj: Shutterstock®

Cukrové melóny

Je ich niekoľko druhov, ktoré sa odlišujú tvarom, vonkajšou šupou, ale aj farbou dužiny. Klasický cukrový melón, v zahraničí známy ako „medový“, s typicky žltou dužinou a zelenou kôrou sa často servíruje s parmskou šunkou či lososom. Obsahuje v priemere 6 až 8 % cukru. Najlepší pre konzumáciu je melón vážiaci okolo 2 kg. Takisto obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B a minerálne látky, ako horčík. Odbúrava stres a zabraňuje vzniku žlčníkových a obličkových kameňov. Je skvelou alternatívou, ako nahradiť nezdravé kalorické sladkosti, preto je skvelý pri diéte.

Melóny sú ideálne pre ženy, mužov a rovnako tak pre deti a tehotné, a to pre vysoký podiel dôležitých látok pre organizmus človeka. Sú skvelé na podporu imunity, ochranu pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, na zažívacie problémy či problémy s cholesterolom. Vďaka vysokému obsahu lykopénu majú silne protirakovinový účinok a muži ocenia jeho pozitívny vplyv na prostatu. Odporúčajú sa aj na jednodňový detox, kedy sa konzumujú výhradne melóny v množstve v akom chcete (čím viac tým lepšie) a musí sa dodržať pitný režim (nesladená nechladená voda). Vďaka vláknine sa telo prečistí a zároveň príjme drahocenné vitamíny a minerály.

Pozri aj: Jednoduchý recept na poke bowl, ktorý si zamilujete

12 komentárov
Leonnie

Leonnie

24.07.2013 09:32

no o dalsi dovod viac sa "napchavat" touto dobrotkou :)

Vaše meno:

Svetluša

Svetluša

30.07.2013 07:16

Všetky druhy melónov sú vynikajúce...

Vaše meno:

Stanka

Stanka

03.08.2013 09:48

moja pravidelna letna večera :-)

Vaše meno:

Jana Komadova

Jana Komadova

04.08.2013 12:21

aj u nás počas sezóny nesmú chýbať

Vaše meno:

dominika4848

dominika4848

04.08.2013 14:26

skvele letne osviezenie

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

06.08.2013 19:29

Super melónik, nedá sa mu odolať, u nás vydrží iba krátko. Príjemne osvieži hlavne v tomto neznesiteľnom teple...

Vaše meno:

Táňa Slahučková

Táňa Slahučková

12.08.2013 02:08

Som závislá hlavne na cukrových melónoch, škoda, že toto leto som natrafila naozaj len na pár takých, ktoré naozaj stáli za to.

Vaše meno:

cucoriedka

cucoriedka

14.08.2013 18:07

joj, mne staci jedine toto cez leto...Ine nemusim....:)

Vaše meno:

Dominika Sedliaková

Dominika Sedliaková

27.01.2014 16:39

Mňaamm,najviac zbožnujem červený :)

Vaše meno:

Karolína

Karolína

23.10.2014 09:50

Ja osobne v lete zjem neuveriteľné množstvo melónov...proste ich zbožňujem :-)

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

13.12.2016 19:08

joj,škoda že nie je leto

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

20.05.2020 13:17

V lete melón nesmie chýbať, super doplní tekutiny aj vitamíny :-) Len ho nekonzumovať, ak sa niekam chystáte pretože je veľmi močopudný :-D

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE