Už dlhé roky sa vedú polemiky o tom či melón patrí k druhom ovocia alebo zeleniny. A viete, čo? Je to úplne jedno! Dôležitejšie v tomto prípade je, že je melón zdravý a chutný. Počas letného obdobia sa najväčšej pozornosti dostáva červenému melónu, ktorý poznáme aj pod pomenovaním vodný melón alebo jednoducho dyňa. Existuje niekoľko skvelých dôvodov, prečo jesť vodný melón počas jeho sezóny hoci aj každý jeden deň. Ale jeho veľkým konkurentom je aj žltý melón, ktorý nie je až taký ospevovaný ako jeho príbuzný červený melón. A pritom je už viac ako 4000 rokov obľúbenou pochúťkou v Indii.
Žltý melón, cukrový melón, honeydew melón – mnoho pomenovaní pre zdravú náhradu sladkostí, ktorá môže mať rôzne farby a odrody. Povrch žltého melóna môže byť bielej, ale aj zelenej, žltej alebo oranžovej farby. A rovnako aj vnútro, teda dužina cukrového melóna môže mať rôzne sfarbenie. Tá býva zväčša svetlo zelená, svetlo žltá alebo oranžovočervená. Závisí teda od druhu, ktorý si v obchode kúpite.
Aké účinné látky sú v žltom melóne obsiahnuté?
Žltý melón pochádza z čeľade tekvicovitých, no aj napriek tomu sa radí ku melónom, ktoré patria do rodiny zeleniny. Jeho chuť je však aj napriek tomu sladká, no na druhej strane sa jeho kalorická hodnota drží na nízkych úrovniach. Tento druh melóna je vhodný aj pri redukčnej diéte, nakoľko na 100 g obsahuje len 31 kcal. Ako aj červený melón, tak aj žltý melón je z väčšej časti tvorený vodou – tej obsahuje až 90 % svojej hmotnosti. Čo sa týka nutričnej hodnoty žltého melóna, tak na 100 g obsahuje:
- 0,9 g bielkovín
- 7,5 g sacharidov
- 0,9 g vlákniny
- 0,1 g tuku
Žltý melón je rovnako naplnený množstvom vitamínov a minerálov, z ktorých spomenieme predovšetkým vitamíny A, B, C, E a K. Čo sa týka minerálov, žltý melón obsahuje betakarotén, zinok, železo, horčík, draslík a kyseliny, ako je kyselina pantoténová či kyselina listová.
Prečo zaradiť žltý melón do jedálnička?
Ak sa pýtate na účinky žltého melóna, tak pri tých sa môžeme na chvíľu pozastaviť. Okrem vyššie uvedených aktívnych látok, žltý melón tiež obsahuje antioxidant zvaný luteín. Daný antioxidant v kombinácii s betakaroténom pomáha telu a bunkám bojovať proti voľným radikálom, ktoré sú zodpovedné za poškodzovanie pokožky, jej predčasné starnutie, ba dokonca sa podpisujú aj pod vznik rakoviny. Ďalšie účinky žltého melóna:
- podpora imunitného systému,
- znižovanie vysokého krvného tlaku,
- eliminácia zápalov v tele,
- podpora trávenia a metabolizmu,
- pozitívny vplyv na vysoký cholesterol,
- prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami,
- detoxikácia organizmu,
- podpora dobrého zraku,
- zlepšenie kvality spánku.
Pozri aj: Opuchnuté nohy: Čo môže byť ich príčinou a kedy ide o vážny problém?
Ako vybrať chutný žltý melón a čo s ním?
Existuje nejaký univerzálny návod, ako si vybrať melón, ktorý by bol zrelý, sladký a šťavnatý? Pri červenom melóne existujú základné triky, ktoré môžete spraviť už v obchode pri jeho výbere. Môžete po ňom poklopať, pozerať na hnedú škvrnu alebo jeho pásy. No tieto triky pri žltom melóne ani skúšať nemusíte.
Pokiaľ kupujete žltý melón, tak dajte na svoje čuchové bunky, ktoré vás určite nezradia. Ak melón vonia sladko a ovocne, tak vtedy je zrelý a vhodný na konzumáciu. Niektorí odporúčajú prihliadať aj na jeho farbu, no to nie je úplne správny trik, ako si vybrať zrelý žltý melón.
Čo so žltým melónom v kuchyni? Jednoducho si ho nakrájajte a zjedzte. Ak chcete byť viac kreatívni a využiť ho ako nejaké spestrenie, tak ho môžete pridať do ovocného alebo zeleninového šalátu. Skvelo ochutí aj rôzne omáčky, no zo všetkého najviac si ho zamilujete v smoothie alebo raňajkovej miske s gréckym jogurtom či v ovsenej kaši. Rovnako skvelé sú aj nanuky alebo dreň.
Zaujme ťa tiež: Konvalinka voňavá: Ako ju rozpoznať a čo spôsobuje otrava?