Viac melónov toto leto! Sú osviežujúce, obsahujú veľké množstvo vody a navyše – chutia každému. Leto bez vodného melóna sa rozhodne nepočíta. Aj keď svojou sladkosťou klame a mnohí ho radia medzi ovocie, v skutočnosti ide o druh zeleniny patriacej do čeľade tekvicovité.
Zahryznúť sa do sladkého, šťavnatého letného melóna je dokonalým pôžitkom. Svieža chuť, textúra a krásna farba láka už jedným pohľadom. Samozrejme, je dôležité vedieť, ako si vybrať melón v obchode tak, aby bol skutočne zrelý a chutný.
Bohužiaľ, mnohí z nás sa už stretli so sypkým čímsi, čo sa na melón len podobalo. Žiadna sladká chuť, osvieženie alebo pôžitok z jeho konzumácie sa nekonal. Niekedy však stačí vedieť, ako dyňu skladovať, aby bola chutná čo najdlhšie. Aké zásady dodržať a tešiť sa z chuti melóna?
Pozri aj: Melón pomocník pre naše telo - účinky, ktoré ste nepoznali!
1. Nepodceňujte výber melóna
Ako je jasné, prvým krokom je výber melóna už v obchode. Nenechajte sa zlákať váhou alebo vzhľadom. Aj na pohľad krásny melón zvonka môže byť vo vnútri sypký, málo sladký alebo nezrelý (poprípade prezretý).
Poklepte po červenom melóne a ak vydáva dutý zvuk, je to znak toho, že by mohol byť dobrý. Ak má na povrchu hnedý fľak, tak aj to je dobré znamenie, že si z obchodu veziete zrelý a ideálny vodný melón.
2. Ako skladovať vodný melón
Ak melón neskonzumujete hneď a ešte nie je ani narezaný, tak ho pokojne nechajte vybratý na kuchynskej linke alebo jedálenskom stole – avšak mimo slnečného žiarenia. Celý vodný melón je možné skladovať pri izbovej teplote pokojne aj 2 týždne, hlavne v prípade, ak nemáte v kuchyni príliš teplo. Ak ale nechcete riskovať jeho pokazenie, tak pokojne môžete celý melón vložiť aj do chladničky, kde sa proces jeho dozrievania rapídne spomalí.
Máte už narezaný vodný melón? Tak ho skladujte v chladničke, aby ste predišli hnilobnému procesu. Či už nakrájaný na trojuholníky alebo kocky, vodný melón vložte do vzduchotesnej nádoby a uskladnite v chladničke. Takto vám vydrží pár dní. Nenechávajte však nakrájaný melón v chladničke dlhšie ako týždeň – jeho šťavnatosť by sa nemusela zachovať.
Keď nemáte po ruke vzduchotesnú nádobu, tak použite plastové vrecúško, ktoré je možné uzavrieť.
Melón tiež môžete zamraziť. Nedávajte ho však do mrazničky vcelku. Ideálne je nakrájať ho na kocky. Tie preložte na plech, v dostatočnej vzdialenosti od seba a vložte na pár hodín do mrazničky. Až budú melónové kocky zmrazené, môžete ich preložiť do nádoby a uskladniť v mrazničke pokojne aj na niekoľko mesiacov.
Zaujme ťa aj: TOP recepty z melóna: Tieto letné melónové pochúťky musíš vyskúšať!
3. Nenechajte nič na náhodu, spravte si šťavu
Predsa len v prípade, že nechcete nič nechať na náhodu a hlavne netúžite vyhodiť peniaze za melón do vzduchu, tak ho rozmixujte. Nakrájajte melón na menšie kúsky, vložte do mixéra a pripravte si osviežujúcu melónovú šťavu.
Šťava z melóna, resp. melónový džús je najlepší, keď je studený. Preto ho uchovajte v chladničke, v uzavretej fľaši, po dobu 4 dní. Melónovú šťavu môžete popíjať len takú čistú alebo si môžete pripraviť domáce mojito s melónovou šťavou, ktoré poteší aj vašich hostí. Šťavu tiež môžete naliať do formy na ľad a dať zamraziť. Melónové kocky tak môžete použiť do rôznych nápojov.
A čo s melónovou kôrou?
Nebudeme si klamať, ale je to odpad. Teda, mnohí tvrdú zelenú kôru z melóna považujú za odpad, ktorý sa nekonzumuje a nemá ani žiadne využitie. Avšak, mali by ste vedieť, že táto časť, ktorú považujeme za odpad a vyhadzujeme do koša, má močopudné účinky, je nápomocná pri znižovaní krvného tlaku, obsahuje lykopén, vitamín C a B6, draslík i horčík a je pre naše telo prospešná. Melónová kôra:
- zlepšuje cirkuláciu krvi,
- zmierňuje zápal pri reumatoidnej artritíde,
- podporuje zdravie srdca,
- pomáha regulovať krvný tlak,
- pôsobí ako antioxidant,
- zvyšuje libido.
Odporúčame tiež: Poznáte čaj z melónových jadierok? Zistite, na čo je vlastne dobrý!