Tretie stoličky, takzvané zuby múdrosti či ľudovo povedané osmičky, spôsobujú mnohým ľuďom nemalé problémy. Ani lekári nie sú jednotní v názore, či je lepšie tieto zuby preventívne vytrhnúť alebo naopak. Zuby múdrosti vedia pomáhať, ale aj poriadne potrápiť.
Zvyčajne sa osmičky prerežú okolo dvadsiateho roku, ale nie je to pravidlo. Sú dokonca ľudia, ktorí tieto zuby nemajú v čeľustiach vôbec. Ide o pozostatok po našich predkoch, pre ktorých mali tieto zuby obrovský význam. Vyrástli im totiž v čase, keď už prakticky žiadne zuby nemali, a tak im práve osmičky plnili žuvaciu funkciu pri jedení. V súvislosti s vývojom ľudstva však dochádza k redukcii chrupu a podľa odborníkov za niekoľko tisíc rokov budú zuby múdrosti evolučne prekonané a prakticky vymiznú. A ak niekomu narastú, bude to rarita.
Dnes ale osmičky žiadnou raritou nie sú a mnohým ľuďom spôsobujú veľké problémy. Väčšinou totiž nie je v čeľusti dostatok miesta a zuby viac či menej potrápia. Často zostanú osmičky šikmo opreté o posledný zub a tlačia. To môže viesť k pokriveniu celého zubného oblúka. Tiež sa tieto zuby často kazia a môžu spôsobovať aj veľmi vážne zápaly, ktoré môžu viesť aj k ohrozeniu života.
Neprehliadni: Ako sa pripraviť na spánok? Drž sa týchto rád a vždy si poriadne oddýchneš!
Vytrhnúť alebo nechať?
Čo sa týka zubov múdrosti, vedie aj odborná verejnosť večnú dilemu, či je lepšie tieto zuby včas vytrhnúť a predísť tak prípadným komplikáciám alebo či ich netrhať. Oba varianty majú niečo do seba a jednoznačná odpoveď na túto otázku tak vlastne neexistuje.
Výhody trhania
Veľa odborníkov razí názor, že je lepšie sa tretích stoličiek včas zbaviť, než si koledovať o problém. Zástancovia trhania tvrdia, že vôbec najlepšie je vykonať zákrok vo chvíli, keď ešte zuby nemajú vyrastené korene. Zákrok je potom rýchly a jednoduchý. Neskoršie operácie už hotových zubov so zakrútenými koreňmi bývajú komplikovanejšie a človeka vyradia na niekoľko dní z práce.
Osmičky môžu aj pomôcť
Existujú ale zubári, ktorí sú presvedčení o tom, že ak vás zuby múdrosti nijako netrápia a dobre vám slúžia, je lepšie ich netrhať. Môžu sa vraj totiž hodiť v neskoršom veku. Osmičky totiž môžu až do neskorého veku výborne plniť žuvaciu funkciu. V niektorých prípadoch, keď chýbajú zuby pred osmičkami, môžu zuby múdrosti poslúžiť aj ako pilier mostíka. Zdravý zub múdrosti, a to dokonca aj keď ešte nie je úplne vyvinutý, možno tiež použiť ako transplantát. Osmička sa opatrne vyberie a implantuje napríklad na miesto chýbajúcej šestky, Výsledky ukazujú, že to môže fungovať dlho a dobre.
Zuby múdrosti vyžadujú osobitnú starostlivosť
Ak sa rozhodnete zuby múdrosti ponechať, musíte sa o ne obzvlášť dôsledne starať. Kvôli nedostatku miesta v zadnom úseku chrupu trpia zlou hygienou a často sa kazia. Je tak dôležité neprestávať čistiť aj malé kúsky zubov múdrosti. Ideálne je chodiť pravidelne na dentálnu hygienu, kde vám pomôžu ťažko prístupné miesta vyčistiť a zároveň vám odporučia vhodné zubné pomôcky, vďaka ktorým budete schopní udržiavať osmičky v dobrom stave.
Odporúčame: Epsomská soľ nad zlato?! Skutočne je nenahraditeľná a telu prínosná?