Maslo verzus margarín – v tomto máme väčšinou jasno. Buď nakupujeme výlučne maslo alebo sem tam siahneme aj po rastlinnom margaríne. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, čo tieto neodmysliteľné súčasti každej chladničky vlastne obsahujú? Rozdiel v chuti je nepopierateľný, od radikálneho zdraženia klasického masla aj v cenách, ale čo obsah a využiteľnosť v studenej či teplej kuchyni? Ak teda chcete vedieť všetko potrebné o masle a margarínoch, ste na správnom mieste.
Živočíšny tuk verzus rastlinný margarín
Napriek zdraženiu masla, dopyt po ňom na celom svete čoraz viac stúpa. Mimochodom, prognózy uvádzajú, že cena masla bude stúpať aj v tomto roku, no v tom ďalšom by mala zase klesnúť. Všeobecne je obsah tuku v masle 82% a dá sa povedať, že čím viac tuku, tým viac chuti. V porovnaní s margarínom ide o takzvaný prirodzený tuk, čo je základným tajomstvom jeho úspechu.
Napohľad by sa mohlo zdať, že margarín a jeho nulový obsah cholesterolu musí byť jednoznačne zdravší než živočíšne tuky v podobe masla. Ale čo emulgátory a chemické prísady, ktorých je v margarínoch skutočne požehnane? Ani tu sa však nedá jednoznačne povedať, čo je dobré a čo zlé. Každá z týchto potravín má svoje plusy aj mínusy. Poďme sa na ne pozrieť!
Pozri aj: Najtoxickejšie potraviny: Ktoré medzi ne patria? Ostaneš prekvapená!
Skladujete maslo v chladničke?
Ak je vašou prioritou dobrá chuť, siahnite po masle. Buďte si ale vedomé, že obsahuje viac kalórií. Pre porovnanie, kým plnotučné mlieko obsahuje len 3% tuku a smotana 40%, v prípade masla je to až 80% a viac. To ostatné je voda. Zásadný rozdiel medzi maslom a margarínom je aj ten, že zatiaľ čo maslo sa bežne využíva aj v tepelne upravenej strave, margarín je určený výlučne pre studenú kuchyňu. Výnimkou sú len margaríny na pečenie. Skladujete maslo v chladničke? Ak áno, zrejme poznáte ten pocit, keď si na pečivo natierate hmotu tvrdosti kameňa. S týmto sa už odteraz boriť nemusíte. Maslo totiž vôbec nepotrebuje byť skladované v chladničke.
Najmä v západných krajinách je mimoriadne obľúbené solené maslo, ktoré rozhodne nemusí byť skladované v chlade a pri izbovej teplote vydrží až dva týždne. Je odolné voči baktériám, preto vydrží naozaj dlho. Do veľkej miery sa to však týka aj obyčajného – nesoleného masla. To ale musí byť uskladnené v uzavretej nádobe, pretože pri dlhodobom styku so vzduchom zoxiduje a zatuchne. Vráťme sa však k samotnému obsahu týchto dvoch potravín. Maslo sa získava výlučne z mlieka alebo smotany, zatiaľ čo margaríny sa vyrábajú z rastlinných olejov. Ak teda margarín, tak kvalitný, s čo najnižším obsahom transmastných kyselín (ideálne pod 0,5 gramu). Práve tie majú totiž na svedomí srdcovo-cievne ochorenia.
Neprehliadni: Borovicové ihličie: Čím dokáže prekvapiť a ako poslúži zdraviu?
Alternatívy masla – ako sa v nich vyznať?
V ponuke obchodov je veľké množstvo najrôznejších margarínov, takže primárne si všímajte podiel nasýtených tukov – čím je ich viac, tým je margarín menej hodný našej pozornosti. Na trhu je celá škála náhrad masla, ktoré bývajú označené ako masielko, maslenko a podobne. Ako už názov napovedá, netreba za týmito produktmi hľadať výraznú kvalitu, nakoľko často nemajú s maslom samotným absolútne nič spoločné. Navyše, ak chcete mať istotu, že konzumujete naozaj kvalitné maslo, navštívte niektorého z bio producentov mliečnych výrobkov. Nie je to vôbec problém, zvlášť na Slovensku ich je už skutočne veľa.
A čo tak vyrobiť si maslo doma?
Po minuloročnom rapídnom zdražení masla doslova zaplavili internet recepty na výrobu domáceho masla. Nie je to vôbec zložité, takže odporúčame vyskúšať aj túto alternatívu. V zásade ide len o vyšľahanie aspoň 30-percentnej smotany na šľahanie do požadovanej konzistencie. Nuž a z faktu, že zatiaľ čo maslo si môžete doma vyrobiť, margarín určite nie, si už spravte záver o ich obsahu a prospešnosti samy... Pre ilustráciu, približne jedna polievková lyžica masla sa rovná sto kalóriám. Ako všetko kalorické, aj maslo, konzumované vo veľkom množstve, sa práve dvakrát nekamaráti so zdravým srdcom.
Odporúčame: Ako využiť cibuľu pre svoje zdravie? Týchto 5 trikov musíš vyskúšať!
Ak však patríte do tretej skupiny – do tej, ktorá neuznáva ani maslo a ani margarín, namiesto týchto potravín si na pečivo natrite zdravú nátierku z avokáda alebo si ho namáčajte do misky s nejakým zdravým olejom, napríklad tekvicovým, ľanovým či olivovým. Vaše srdce sa vám za to rozhodne poďakuje.