Muškáty sú typickou okrasnou rastlinou, ktorá skrášľuje napríklad balkóny panelákov na sídlisku. Asi však len málokto vie, že v sebe ukrývajú aj liečivú silu.
Muškát ružový obsahuje mnoho významných látok a má antiseptické a antibakteriálne účinky. Blahodarne vplýva na stav pokožky, dýchacích ciest či ciev. Dokonca je táto rastlina schopná zlepšiť kvalitu vlasov.
V článku vám prinášame všetky dôležité informácie o muškátoch. Akými spôsobmi sa dajú využiť pre zdravie?
Čo vieme o muškátoch?
Muškát, alebo inak, pelargónia, je bylina až poloker dorastajúci do výšky od 40 do 70 centimetrov. V minulosti bol považovaný za kvet aristokratov. Rod pelargónií v súčasnosti v sebe zahŕňa približne 300 konkrétnych druhov. Muškáty rastú prevažne v tropických a subtropických oblastiach. Veľmi dobre sa im darí napríklad v južnej Afrike. Z tejto oblasti pochádza aj prvý dopestovaný druh pelargónie. Muškáty sú zvyčajne trváce a potrebujú teplo a svetlo. Pri domácom pestovaní je ich tiež potrebné hnojiť.
Zimu neznášajú dobre, preto je nutné presunúť ich počas zimy do priestorov s teplotou aspoň okolo 10 stupňov. Všetky druhy muškátov sú charakteristické najmä svojimi krásnymi jednofarebnými alebo viacfarebnými kvetmi. Súkvetie býva často guľovitého tvaru, niekedy redšie, s päťpočetnými kvetmi. Stonky muškátov v dolnej časti drevnatejú a hore zostávajú bylinné. Vzhľad muškátov sa však líši, a to od konkrétneho druhu. Najčastejšie sa používajú ako okrasná kvetina, taktiež však do voňaviek, liečiv či na farbenie alebo ochutenie.
Pozri aj: Skús hádať! Ktoré sú najlajkovanejšie fotky Instagramu roku 2017?
Aj muškáty majú liečivé vlastnosti
Muškát obsahuje množstvo významných látok, ktoré majú blahodarný vplyv na ľudský organizmus. Ukrývajú v sebe triesloviny, kyseliny aj flavonoidy. Rovnako predstavujú zdroj mnohých minerálnych látok a stopových prvkov. Muškáty tiež vďačia svojej vôni geraniovým siliciam. Majú antiseptické a antibakteriálne vlastnosti a zlepšujú imunitný systém. Pelargónia podporuje zdravie dýchacích ciest, napomáha odstraňovať kašeľ a hlieny. Rovnako pozitívne ovplyvňuje celý tráviaci trakt a podporuje trávenie.
Je nápomocná pri prečisťovaní ciev od usadenín, čím sa zlepšuje ich priechodnosť. Taktiež má vplyv na znižovanie cholesterolu a krvného tlaku. Muškáty sa podieľajú na ochrane organizmu pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, eliminácii stresu a migrén. Zlepšujú vitalitu aj kvalitu spánku a podporujú dobrú náladu. V neposlednom rade sú tiež účinné pri starostlivosti o pokožku. Podporujú hojenie kožných poranení, dezinfikujú a zlepšujú stav pokožky pri kožných chorobách.
Vyskúšajte liečivú pastu a iné triky
Z ružového muškátu sa pripravuje napríklad liečivá tinktúra. Tú bez problémov zakúpite v lekárni či na internete. Pôsobí proti sklerotickým usadeninám, pomáha pri problémoch s prieduškami a vredoch, odstraňuje kašeľ, migrénu i nervozitu. Ak však vaše balkóny taktiež zdobia tieto nádherné kvety, môžete si vyrobiť tohto pomocníka pre zdravie aj v pohodlí domova. Ide o muškátovú pastu, ktorá vám pomôže s kožnými ochoreniami, zapálenými ranami, či dokonca s bolesťou kĺbov.
Čerstvé listy muškátu umyte pod tečúcou vodou a v mažiari alebo mixéri z nich pripravte hladkú kašu. Túto zmes už môžete aplikovať na postihnuté miesto. Previažte to obväzom či látkou a nechajte pôsobiť. Rozmixované listy muškátu však môžete pridať aj do lekárskej vazelíny. Pripravíte si tak liečivú masť, ktorú budete mať vždy poruke. Uchovávajte ju v chladničke. Ak vás trápia zápaly v ústnej dutine, skúste pomaly požuvať jeden muškátový list. Keď zas potrebujete uľaviť od nepríjemnej bolesti zubov, vyskúšajte list priložiť na boľavé miesto.
Odvar na skrášlenie vlasov
Z listov muškátov sa dá pripraviť aj výborný prostriedok na starostlivosť o vlasy. Umyté listy ružovej pelargónie nadrobno pokrájajte a zalejte vriacou vodou. Na 2,5 dcl vody postačí asi jedna polievková lyžica zelených častí rastliny. Zmes nechajte lúhovať približne 10 minút a potom sceďte. Ak si budete nabudúce umývať vlasy, spláchnite ich nakoniec týmto muškátových odvarom. Neoplachujte, iba jemnými krúživými pohybmi vmasírujte do pokožky hlavy. Kúru opakujte jeden až dvakrát týždenne. Oplatí sa ju vyskúšať, ak sa trápite s padajúcimi, riedkymi alebo nevýraznými vlasmi.
Odporúčame: Neustále odkladanie budíka: Zlozvyk, s ktorým musíš hneď prestať!