Nedostatok kolagénu: Neignorujte signály a tvorbu kolagénu podporte!

Ak nášmu telu niečo chýba, vždy nám to dá nejakým spôsobom najavo. Rovnako je to i v prípade deficitu veľmi dôležitej látky, a to kolagénu. Nedostatok kolagénu sa môže prejaviť napríklad horším stavom pokožky alebo častými bolesťami pohybového aparátu.

V nasledujúcom článku vám prezradíme, aké varovné signály sa môžu objaviť v prípade nedostatku kolagénu a ktorými potravinami podporíte jeho tvorbu!

Prečo je kolagén dôležitý?

Kolagén je vo vode nerozpustná bielkovina, ktorá je základnou stavebnou hmotou tkanív. Tvorí približne tretinu všetkých bielkovín v tele človeka, v koži dokonca až 70 percent. Táto látka sa nachádza vo všetkých tkanivách aj orgánoch, je súčasťou kože, kostí, svalov, šliach, zubov i medzibunkových priestorov. Pre správnu funkciu organizmu je jeho prítomnosť nevyhnutná. Práve kolagén je zodpovedný za biomechanické vlastnosti kostí, chrupaviek či šliach. Medzi tieto vlastnosti patrí pevnosť, pružnosť či odolnosť v ťahu.

Vďaka kolagénu je naša koža následne elastická a pružná. Rovnako pomáha v neustálej obnove kožných buniek. Kolagén však nie je dôležitý len pre pokožku, ale aj pre pohybový aparát. Vyživuje kĺby a udržiava pohyblivosť svalov. V jednoduchosti povedané, dostatok kolagénu v tele udržiava naše kosti, pokožku či dokonca vlasy zdravé, pružné a mladé.

Odporúčame: Starostlivosť o telo: Prečo ženy v Čile vyrábajú masky z hrozna a múky?

Signály nedostatku kolagénu

Zdroj: Shutterstock®

Tieto signály neignorujte!

S pribúdajúcim vekom sa produkcia kolagénu v ľudskom tele znižuje. Už po štyridsiatke môže byť tvorba tejto látky znížená skutočne radikálne, preto je vhodné dávať si na dostatok kolagénu pozor už po tridsiatom piatom roku života. Prvé signály nedostatku kolagénu môžete určite spozorovať na svojej pokožke a pleti. Pokožka je ochabnutejšia, typický je výskyt celulitídy či strií. Pleť je zase viac suchá a dehydrovaná a má väčší sklon k tvorbe vrások.

 

Rovnako vám telo môže dávať deficit kolagénu najavo v podobe pigmentových škvŕn i krehkých a štiepiacich sa nechtov. Signály však bývajú pozorovateľné aj na vlasoch. Tie sú lámavejšie, bez lesku a viac padajú. Nedostatok kolagénu v tele sa môže prejaviť aj oveľa nepríjemnejšie. Častá je bolesť pohybového aparátu, bolesť kolien a celkové problémy s kĺbmi. Dokonca to môže spôsobiť spomalenie hojenia zlomenín a pooperačných rán.   

 

Bude vás zaujímať: Tyčinky do uší: Na čo všetko nám vedia poslúžiť?  

Dôležitý je vitamín C aj červené ovocie a zelenina

Zdroj: Shutterstock®

Takto podporíte tvorbu kolagénu:

1. Vitamín C

Podporiť tvorbu kolagénu je vhodné v každom veku. Do jedálnička je potrebné v prvom rade zaradiť potraviny s vysokým obsahom vitamínu C. Táto látka účinne podporuje tvorbu kolagénu a spomaľuje tiež rýchlosť poškodenia pokožky voľnými radikálmi. Vitamín C je totiž dôležitý pri neutralizácii týchto radikálov, ktoré útočia v koži na kolagén a elastín a rozkladajú ich. Odborníci odporúčajú prijímať tento vitamín počas celého dňa, čo vôbec nemusí byť náročné, pretože sa nachádza v množstve ovocia a zeleniny. Spoľahnúť sa môžete na citrusy, jahody, ananás, papriku i brokolicu.

2. Červené ovocie a zelenina

Pravidelne konzumujte aj zeleninu a ovocie červenej farby, a to napríklad jablká, čerešne, jahody, červenú papriku, rajčiny či cukrovú repu. Tieto potraviny úspešne zvyšujú hladinu kolagénu v tele vďaka prítomnosti antioxidantu s názvom lykopén. Tento antioxidant chráni kožu pred poškodením, zlepšuje jej stav a napomáha zvrátiť vplyvy starnutia. Lykopén navyše znižuje riziko rakoviny, je prevenciou pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, pomáha znižovať vysoký krvný tlak a pozitívne vplýva na reprodukčnú funkciu mužov.

Do jedálnička zaraďte mrkvu i olivy

Zdroj: Shutterstock®

3. Olivy

Čierne alebo zelené olivy sú bohatým zdrojom síry, ktorá podporuje tvorbu kolagénu. Dostatok síry v tele celkovo zlepšuje stav pokožky, pomáha redukovať mastnú pleť a zabraňuje upchávaniu pórov. Podporuje metabolizmus a potrebná je aj pre správnu štruktúru a biologickú aktivitu enzýmov. Ďalšími zdrojmi síry sú vajíčka, morské plody, zemiaky či cesnak. Cesnak dokonca obsahuje kyselinu lipoovú a taurín, ktoré pomáhajú lepšie budovať poškodené kolagénové vlákna.

4. Mrkva

Vo vašom jedálničku by sa mala objavovať nielen červená zelenina, ale aj zelenina oranžovej farby. Napríklad mrkva alebo sladké zemiaky sú bohatým zdrojom vitamínu A, ktorý rovnako ako vitamín C podporuje tvorbu kolagénu. Taktiež pomáha regenerovať poškodený kolagén a spomaľovať jeho rozpad. Vitamín A spevňuje cievy, zlepšuje prietok krvi k povrchu kože a udržiava pevnú bunkovú stenu. Tento vitamín zabezpečuje zdravie pokožky, redukuje výskyt hnedých škvŕn aj tvorbu mazu.

Odporúčame: Stal sa vám úraz? Povieme vám, ako urýchliť hojenie!

Kolagén podporíte kapustou a omega 3 mastnými kyselinami

Zdroj: Shutterstock®

5. Kapusta

Aj kapusta obsahuje látky na produkciu kolagénu. Prítomnosť antioxidantov či fytoživín v tejto zelenine zlepšuje hydratáciu i pružnosť pokožky. Kapusta je navyše zdrojom vlákniny a mnohých vitamínov. Obsahuje tiež minerálne látky ako mangán, železo, magnézium či fosfor. Pochutnať si môžete na množstve rôznych druhov kapusty, napríklad na čínskej kapuste, červenej, pekinskej i kučeravej.

6. Omega 3 mastné kyseliny

Omega 3 mastné kyseliny napomáhajú okrem zvyšovania produkcie kolagénu aj posilňovať väzy a spojivové tkanivá. Znižujú telesný zápal, podporujú zdravý nervový systém a upravujú v tele hladinu tukov. Tieto mastné kyseliny pôsobia preventívne pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, artritídou i rakovinou. Skvelým zdrojom je losos, tuniak a mnoho ďalších rýb. Omega 3 mastné kyseliny nájdeme aj vo vlašských orechoch, ľanovom či slnečnicovom oleji, semienkach, mlieku a v malých množstvách i v ovocí a zelenine.

Inca Collagen

Zdroj: Shutterstock®

Ak ste zaradili do svojho jedálnička množstvo potravín, ktoré sú bohaté na túto zložku a aj napriek tomu máte pocit, že vám kolagén v organizme chýba, tak vyskúšajte kolagénové doplnky. Ako sme už písali vyššie, tak kolagén je skutočne tou zložkou, ktorú náš organizmus potrebuje. Síce si ho dokáže sám vytvoriť, no v dôsledku negatívnych faktorov, či už vonkajších alebo vnútorných a v dôsledku starnutia, je jeho produkcia obmedzená. Čo znamená, že sa vytvára v oveľa menšom množstve. Dokonca sa uvádza, že po 25. roku života, množstvo kolagénu v organizme klesne v priemere o 1,5 % ročne. A to už je dobrý dôvod na to, aby ste ho svojmu organizmu dopĺňali.

Bio-Aktívny kolagén Inca Collagen obsahuje v jednom vrecúšku 3 000 mg hydrolyzovaného kolagénu. Ide  o živý kolagén, ktorý má podobu trojitej špirály helix, vďaka čomu si po spracovaní ponecháva svoju štruktúru a účinky. Tento morský kolagén je najviac podobný kolagénu, ktorý sa nachádza v našom tele. Preto jedine prostredníctvom morského kolagénu doplníte svojmu organizmu to, čo mu príroda a z väčšej časti aj váš životný štýl ubral.

Neprehliadni: Tajomstvo krásy: Krehké a lámavé nechty zachrániš vďaka tomuto!

Inca Collagen je výživový doplnok, ktorý pozitívne vplýva na bunkovú obnovu a regeneráciu pokožky. Ide o prémiový trojzložkový kolagén (obsahuje kolagén I., II. a III. typu), je ľahko rozpustný vo vode. Neobsahuje žiadne pridávne látky, ktoré by mu dopriali výnimočnú chuť a ľahko sa vstrebáva.

V prípade, že je vaša pokožka suchá, je náchylnejšia na tvorbu jemných línii a vrások a ďalších nežiaducich prejavov. Úlohou kolagénu je teda okrem iného hydratácia pokožky a s tým súvisiaca minimalizácia vrások. Inca Collagen si jednoducho zamilujete, a to nielen vy, ale aj vaše telo!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

8 komentárov

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

16.08.2017 07:49

pribúdajúcim vekom to asi nikoho neobíde..... niekoho skôr... niekoho neskôr..... práve som si objednala hydrolyzovaný rybí kolagén
v prášku, ktorý môžem len každému odporučiť....plus k tomu samozrejme čerstvá zeleninka, pohyb, a vitamíny

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

16.08.2017 07:56

cez leto, pokiaľ máme v záhrade ovocie a zeleneniku, dopĺňam vitamíny, minerály hlavne z nej, raz do roka si objednávam, najmä cez zimu výživové doplnky podľa potreby, vždy si urobím 3-mesačnú kúru...

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

16.08.2017 08:04

Teraz cez leto je vitamínov dosť,cez zimu je to horšie..

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

16.08.2017 08:57

kolagén je extrémne dôležitý, aby som ho mala dostatok užívam okrem zeleniny a ovocia aj hydrolyzovaný kolagén

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

16.08.2017 11:39

všetko toto dodržujem, zdravo sa stravujem, chrúmem mrkvičku,šalátikujeme, olivový olej a ryby tiež hojne konzumuje, behám, plávem, bicyklujem, ale veru som už aj ja musela siahnuť po hydrolizovanom kolagéne, trochu mám problém s chuťou a vôňou, ale nevzdávam to, snáď sa to pozitívne prejaví ....

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

16.08.2017 13:12

Tiež som došla do štádia, že som začala kolagén dopĺňať aj umelo. Doteraz to bolo formou penových kociek Colafit, ale tiež uvažujem o kúpe tekutého kolagénu-údajne sa lepšie vstrebáva.

Vaše meno:

Brenda Bolibruchová

Brenda Bolibruchová

15.01.2019 09:47

ja si ho doplnam s morským kolagénom collalloc ktorý podporuje tvorbu vlastneho kolagenu a k tomu jedavam lososa, mrkvu a čerešne a jablká a tie k tomu tiez napomaaju pekne :) citim sa mladsie a zdravsie

Alena Gudjáková

Alena Gudjáková

16.08.2017 20:58

Starostlivosť o telo je dôležitá-nielen pre krásu, ale hlavne pre zdravie. A myslím si, že pri dnešnom (rýchlom a stresovom) živote to platí dvojnásobne...

Vaše meno:

Andrea Šmihulová

Andrea Šmihulová

16.08.2017 22:01

Trpím ochorením svalstva,kĺbov.Bolesti ramien mám niekedy tak príšerné,že ani spať sa mi nedá.Vymenila som viac ortopédov.Doteraz to vždy riešili obstrekmi, ktoré mi už ani bolesť nestlmili.Najnovšie navštevujem ďaľšieho ortopéda,a ten mi začal pichať kolagénové injekcie do svalstva v okolí lopatky.Samozrejme si musím za injekcie každý týždeň doplácať,ale verím,že mi to konečne pomôže.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.