Nepodľahnite zmene času a jednoducho sa zbavte únavy

Ak by sme sa nemali riadiť vonkajším počasím, možno by sme aj mohli hlesnúť, že máme leto. Na Slovensku (a nielen u nás), sme sa opäť presunuli do letného času. Počas prechodu zo zimného na letný čas si ručičky na hodinkách posúvame o hodinu dopredu. Logicky nám tak na spánok ostáva o 60 minút menej. Ide síce len o jednu hodinku, niektorým typom však aj táto pomerne malá chvíľa dokáže riadne nabúrať celý biorytmus. Únavu, vyčerpanosť a dokonca až depresie, môžu v súvislosti s posunom času pociťovať najmä tie z nás, ktoré patria k takzvaným "sovám" a teda nočným typom. Naopak "škovránky" nedostatok spánku až tak nepocítia. Z letného času budú tak o čosi menej nešťastné.

 

 

Kde sa vlastne letný čas vzal?

 

 

Odporúčame prečítať: Alergikom začína nepríjemné obdobie

Nepodľahnite zmene času a jednoducho sa zbavte únavy

Zdroj: Shutterstock®

S prvotnou myšlienkou o letnom čase prišiel americký spisovateľ, vynálezca a osvietenský mysliteľ Benjamin Franklin. Ktorý tento svoj nápad zverejnil v článku, vôbec prvýkrát v roku 1784. Ale prvý vážny návrh na zavedenie letného času podal londýnsky staviteľ William Willet v roku 1907 v eseji Mrhanie denným svetlom. Pôvodnou myšlienkou pri jeho zavádzaní bolo ušetriť elektrickú energiu a lepšie využiť prirodzené denné svetlo. V dnešnej dobe sa však aj na tento úmysel spúšťa kritika. Tí, ktorí s letným časom nesúhlasia tvrdia, že úspora energie je minimálna. Okrem toho, že letný čas mnohým ľuďom narúša biorytmus a podpisuje sa pod rôzne spomínané zdravotné problémy.

 

Na Slovensku sa letný a tzv. zimný čas zaviedol prvýkrát v priebehu prvej svetovej vojny v rokoch 1915 a 1916, potom v rokoch 1940 až 1949. Od roku 1979 sa SELČ uplatňoval každý rok a až do roku 1995 trval šesť mesiacov. Od roku 1996, keď sa jeho dĺžka na Slovensku zosúladila so smernicami Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie, trvá SELČ sedem mesiacov.

 

Uvariť si kávu a zmenu času len tak prečkať?

Nepodľahnite zmene času a jednoducho sa zbavte únavy

Zdroj: Shutterstock®

Ak vás to "len tak lízne", pokojne. Zababušte sa do deky, hoďte sa na gauč, a keď nie v pondelok, tak v utorok už budete určite fit. V prípade, že váš organizmus je predsa len o niečo citlivejší odporúčame zaťať zuby, nechty a s únavou zabojovať. Aj týmito jednoduchými trikmi:

Prehovorte k sebe - v odbornejšom zmysle slova , vyskúšajte autogénny tréning. Ide o formu ľahšej meditácie, pomocou, ktorej si dokážete navodiť relaxačný stav. Počas neho si oddýchne nielen vaše telo, ale aj psychika. K získaniu energie pritom postačí 15 až 20 minút tréningu.

Pustite si relaxačnú hudbu - ak máte problém uvoľniť sa, využite účinky hudby. Každá z nás má zopár svojich obľúbených skladieb, ak nepomôžu ani tie, hľadajte také zvuky a tóny, ktoré vám pokoj v duši prinesú. Niekomu pomôže zvuk šumiaceho mora, inému štebotajúce vtáčiky, vodopád, či búrka. Voda dokáže celkovo pôsobiť na naše emócie, a tak ako ich vie rozbúriť, môže ich aj upokojiť. A to nielen prostredníctvom zvuku, ale aj obrazu. Pre trojitý efekt si doprajte hoc aj relaxačný kúpeľ.


Zašportujte si - isteže, s únavou sa ťažko dá prekonať k aktívnemu pohybu. Ale ak zatnete zuby a prinútite sa ísť si napríklad zabehať, zaskákať, zatancovať, či zaplávať, do tela sa vám vyplaví dostatok endorfínov a tým pádom aj energie. Pokiaľ sa k športovaniu vrátite aj nasledujúce dni, organizmus si začne postupne navykať a nielen zmenu času, ale aj prípadnú jarnú únavu ľahšie prekonáte.
 

Nepodľahnite zmene času a jednoducho sa zbavte únavy

Zdroj: Shutterstock®

Masáže - nielen šport, ale aj wellness techniky vám dokážu 100% uvoľniť celé telo. Napäté svalstvo, stres, aj negatívne myšlienky dokáže odstrániť dobre prevedená klasická masáž. Všetky ďalšie druhy majú už pridané bonusy. Taká čokoládová vás napríklad rozmazná, nielen na duši, ale dožičí aj krásnu pleť. Vďaka masáži sa zbavíte stuhnutých svalov, aj psychického napätia.


Čaro byliniek - aj vďaka prírode môžete efektívne zabojovať proti neželaným účinkom súvisiacich so zmenou času. Antistresové účinky má levanduľa, proti únave zabojuje aj ľubovník bodkovaný, medovka, či valeriána. Podporiť ich účinky môžete napríklad medom, alebo aj škoricou.


Bachove kvetové esencie - ide o vône kvetov v esenciálnej podobe. Ich terapeutické účinky sú v dnešnej dobe už dobre známe. Vďaka nim sa dá bojovať proti mnohých problémov, aj ochoreniam. Zo širokého spektra si môžete vybrať napríklad esencie vhodné na odstránenie telesnej aj duševnej únavy, na lepšiu náladu, spánok, aj proti stresu.

 

Odporúčame prečítať: Jarná detoxikácia tela - aké máme možnosti?
 

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

3 komentárov

Martina Begalova

Martina Begalova

30.03.2015 11:21

no tak dnes sa zmnena casu na mne presne podpisala, vstala som presne o hodinu neskor a unavena... asi to bude vekom? :)

Vaše meno:

Alžbeta Remencová

Alžbeta Remencová

30.03.2015 18:39

nechapem naco su tie zmeny casu dobre :/ len ma to vzdy rozhadze

Vaše meno:

Gabriela Diheneščíková

Gabriela Diheneščíková

30.03.2015 20:57

pre mna je horsie ked sa cas meni na zimny ako teraz na letny. letny je super, aspon je dlhsie vecer vidno a nie je tak skoro tma.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.