Problém obezity trápi stále viac a viac ľudí. Čo je obzvlášť smutné, sú medzi nimi stále častejšie aj malé deti. Prečo obezitu podceňujeme? A ako sa vyhnúť nadbytočným kilogramom, ktoré môžu mať veľmi vážne dôsledky na naše zdravie? Obezita patrí medzi poruchy príjmu potravy. Podobne ako aj anorexia a bulímia. Na ňu sa však dívame akoby menej prísnejším okom. Pričom môže mať podobne katastrofálne dôsledky ako prvé dve spomenuté ochorenia.
Problém s prejedaním sa
Obezita súvisí v prvom rade s nezdravým spôsobom života. Jeho hlavnou súčasťou je prejedanie sa. Prijímame viac kalórii, ako dokážeme spáliť. Tučné a mastné jedlá, vyprážané chuťovky, sladké nápoje a, samozrejme, sladkosti vo veľkej miere. Niet divu, že obezita potom spôsobuje celý rad ochorení, od kardiovaskulárnych chorôb, cez poruchy obličiek, až po nádorové ochorenia. Tak prečo sa vlastne prejedáme?
Pozri aj: Už žiadne bolestivé vyrážky! Vyrob si domáci krém na holenie nôh
Príčin prejedania sa a spúšťačov obezity je viacero. Súvisia so psychikou, ale napríklad aj s naším spoločenským či ekonomickým postavením. Najčastejšie sa prejedáme keď:
- sme v strese,
- keď kvôli pracovnému vyťaženiu nestíhame jesť pravidelne počas dňa,
- keď sa utápame v smútku a automaticky siahame po upokojujúcej čokoláde,
- keď sa vyžívame v jedle,
- keď sme frustrované zo svojich životov,
- paradoxne aj vtedy, keď sa hanbíme za svoje telo.
Pozri aj: Recepty na vegánsky burger: Tieto od mäsitých nerozoznáš!
Prečo sa stáva jedlo návykovým?
Podobne ako aj pri inej droge, prejedanie sa stáva doslova návykovou činnosťou. Nadmerné množstvo jedla, ktoré do seba tlačíme, spúšťa podľa všetkého zvláštnu chemickú reakciu. Zúčastňuje sa na nej hormón radosti, teda dopamín a opioidy, ktoré nás akoby omámia a vyvolajú po jedle ešte väčšiu chuť.
Ako proti tomu bojovať?
Ak obezita nie je u vás genetickou záležitosťou, nestačí len zmeniť svoj jedálniček. Musíte zmeniť aj svoj životný štýl a odstrániť z neho všetky faktory, ktoré vás následne nútia k prejedaniu sa. Buďte k sebe úprimné a zamyslite sa nad tým, čo vás núti k obžerstvu. Ak prídete na svoj spúšťač, už ste krôčik bližšie k štíhlejšej postave. Bude to chcieť ale veľa trpezlivosti prekonať svoj doterajší spôsob života. Vôbec preto nie je hanbou obrátiť sa napríklad aj na pomoc psychológa.
Pozri aj: Záhradné jazierko v nádobe: Ozdob ním aj ty svoju záhradu!